Phraseolojik birimlerPhraseolojik birimler


Phraseolojik birimler 41 01.03.2019, 16:19

Phraseolojik birimler ...

Phraseological birimleri ... Bu doğru gibi görünüyorkuramsal bir makalenin başlangıcı. Tartışmayacağım ama yine de sadece ana tezleri alıntılamak ve teoriyi bir kez daha tekrarlamak istiyorum, ama en azından bir başlangıç ​​için bu soruyu farklı bir şekilde ele almak istiyorum. Yani olağandışı ile başlayacağım. Kelime nedir Bu soruya, herhangi bir ortalama öğrenci şöyle cevap verecektir: "Söz, orta türün bir ismidir, ikinci çürütücü, cansızdır." Dur, dur, dur. Yeni bir soru dileniyor. Evet, aslında, bu cansız - başka bir deyişle, nefes almayan, yaşamamış ruhsuz bir yaratıktır. Ancak bu ya da bu kelimenin derinlemesine nüfuz etmesi, ilham vermesi ya da tam tersine umutları yok etmesi, öldürmesi, yaşaması ve ölmesi mümkün olabilir. Neden bir kelime var, diğeri yaşar ve nefes alır? Kelimeyi nasıl canlandırırsın? Hayatı nasıl içine çekiyorsun? Cevapların cümleleri olabileceğini düşünüyorum ...deyimPhraseolojik birimler ...

Dilbilimde tam bir bölüm var.phraseological birimleri ya da phraseological ifadeler çalışmalarında meşgul - phraseology. Bu nedenle, sadece bu olgunun özünde ne kadar derin ve uygulamada geniş olduğunu hayal edebilirsiniz. Böylece, bilim bize şu yorumunu sunmaktadır: deyim - Birkaç kelimeden oluşan istikrarlı ifade ciro, toplam değeri "tedavüle go" (değerleriyle kulaktan bileşenleri ile ifadesini uyuşmuyor - dinç etkinliğini durdurmak için hangi kelimelerin anlamı "çıkış" ve "dolaşım" genel değere karşılık gelmez). Ve şimdi her şeyi sırayla düşünün. Tüm phraseological birimleri aşağıdaki karakteristik özelliklere sahiptir:

 • kompozisyonda integral ve kalıcı ("programın çivi" değiştirilemez ve "karanfil" veya "programın vidası") söylenemez;
 • tek bir anlam ("cehennem ateşi" - cehennem, "bir şahin olarak hedef" - yoksulluk);
 • sözdizimsel analizde cümlenin bir üyesi (“ruhun ısınması” - yüklem, “Augean ahırları” - konu);
 • başlatılanı bitirmek için bir veya daha fazla değer ("noktaya git" - 1); 2) herhangi bir duruma gelmek);
 • ad birimi olarak hareket et ("hoşgörünün evi", "hercai menekşeler", "sarı basın");
 • Değerlendirmeyi ifade eder (“iki damla su”, “kollardan sonra”).

phraseologisms sözlükKuramsal birimlerin kökeni

Yukarıdakilere dönersek, biri yapabilirsonuç. İdeolojik birimler, hem doğrudan hem de figüratif anlamda yaşayan kelimelerdir. Onlara ne zaman ve ne zaman nefes verdi? Cevap basit ve açık - bir kişinin ruhu. Sadece o oluşturabilir. Sadece o ebedi yaratabiliyor. Sadece harfler ve sesler bir dizi oluşan bir kelime, adam, devletler, duygular, duygular ve duyumlar ruhunda neler olup bittiğini iletmek mümkün değildir. Adam çok para sahibi olduğunu ve öğrenilebilir hepsi bu - örneğin, "zengin olmak": Basit bir kelime yalnızca bir gerçeği ifade etmektedir. Ve şimdi onu "yüzmek için altınla" ifadesiyle karşılaştıralım. Farkı hissediyor musun? Çok sayıda maddi mal olduğu zaman bir kişinin iç durumunu canlı bir şekilde aktarır. Burada, zevk ve mutluluk ve bazı imkansız mutluluklar.

Bu kurtarma süreci nasıl gerçekleşiyor? Söylemesi zor. Sadece tahmin edebiliriz. Şarkılardan, masallardan, efsanelerden, kronlardan ve parabenlerden çok sayıda feolojik birim doğmuştur: “süt nehirleri, kiselnye kıyıları”, “Kovaları dövmek için,” “Kadykina dağı”. Halkın, geleneklerin, geleneklerin ve kültürün tarihini yansıtırlar: "Mamaol geçti", "Mamai geçti", "efendinin masasındaki hurdalar", "kolları sıvadı."

Kararlı ifadeler aforizmalar içeriryazarların yetenekli buluntuları, ünlü insanların etkili sözleri. Bazı ciro vb Grekoromen efsaneleri canlı görüntüler dayalı diğer diller ve İncil'in kültürlerinden ödünç sürecinde oldu. "Boşuna uğraş", "benliği", "Augean ahırlar", "gökten kudret helvası".

Tüm canlılar gibi, bazı feolojik birimlereskimiş ve ölürler, yenileri yerlerine gelir - “ikamet izni almak” - var olma hakkı elde etmek; "Pavlik Morozov" bir hain, küçük bir Yahuda; "şok tedavisi"; "gölge ekonomisi". Bu sonsuz döngü dünyasında, özellikle yabancı dil öğrenenler için kafa karıştırılması kolaydır. Burada, kelime öbeklerinin sözlü tercüme edilemediğini hatırlamak önemlidir. Geri kalan kısımda ise - İlahiyat Sözlüğü, 20 bin ifadeye açıklama yapan ana asistan olabilir.Kuramsal birimlerin kökeniKimin ihtiyacı var?

Ve sonunda - birinin bir sorumluğu olabilir: “Neden phraseolojik birimlere ihtiyacımız var? Neden konuşmayı zorlaştırıyor ve metinleri aslında tek bir kelime ile değiştirilebilen hantal ifadeler ile yükler?” Bu konuda bir sayacım var: "Neden baharatlara, baharatlara, baharatlara ihtiyacımız var? Ne de olsa, kesecek, pişecek, pişirecek ve yemek hazır." Ancak, aromatik baharatlar ve yanan baharatların yardımıyla, her yemeğin hazırlanması, alışkanlık benzersiz hale geldiğinde, gerçek sanata dönüşür. Phraseolojik üniteler, metnin anlamsız kokularla doldurabildiği ve ona özel bir tat veren aynı baharatlardır.

Phraseolojik birimlerPhraseolojik birimler

Related news

 • RUS USULÜ TAVUK KÖFTESİ TARİFİ
 • Şizofreni ile ergenliği karıştırmayın
 • Ezogelin Çorbası Tarifi 2 – Çorba Tarifleri
 • Cupcake Tarifi Videosu
 • Vizesiz gezebileceğiniz 10 yer

 • Phraseolojik birimler 84

  Phraseolojik birimler


  Phraseolojik birimler 55

  Phraseolojik birimler 72

  Phraseolojik birimler 63

  Phraseolojik birimler 29

  Phraseolojik birimler 47

  Phraseolojik birimler 66

  Phraseolojik birimler 82

  Phraseolojik birimler 87

  Phraseolojik birimler 56

  Phraseolojik birimler 30

  Phraseolojik birimler 97