fotograflar Fotograf resim Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar
Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 35 27.01.2019, 17:54

Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar.

Vücudumuz çok iyi düşünülmüşdolaşım sistemi. Bölümlerden herhangi birinde problem olması durumunda, anastomozların varlığına bağlı olarak kollateral dolaşım aktive edilir. Ayrıca, bu teminatlar bazen bazı hastalıkların klinik semptomlarını belirler.

İnsan venöz kan damarları üç büyük ayrılırgrup: portal portal sistemi, alt ve üst içi boş damarlar. Bu grupların her biri, vücudun belirli bölgelerinden kan akışını gerçekleştirir. Aralarında portocaval ve kava caval anastomoz olarak adlandırılan bir dizi bileşik vardır. Bu nedenle, eğer sistemlerden birinde, örneğin, damarın bir tıkanıklığı varsa, daha sonra, detoürlerin varlığından dolayı, venöz dışarı akışı korunacaktır.

Şimdi daha detaylı portocaval düşünelimAnastomozlar. Portal ven (v. Porta) ve alt veya üst vena kava (v. Cava inferior ve superior) bağlantılarıdır ve aşağıdaki lokalizasyona sahiptir:

- Özofagusun alt kısmı. Portal venden kan, yemek borusuyla geniş çapta anastomoz yapılan mide damarlarına girer. Özofageal damarlar, sırayla, içine akan eşlenmemiş ve yarı-eşleşmeyen damarlar içine akar. cava üstün;

- rektum. Kanın çıkışı, üst, orta ve alt kısımlarından üç kaynaktan yapılır. iç ilyak ve son olarak alttan - - kanının düşük mezenterik ven, orta üst kısmında akan iç seks (bundan böyle iç iliak olarak). Doğal olarak, rektumun kalınlığında hepsi portokaval anastomozlar bağlar ve oluştururlar;

- Karın ön duvarı (umbilikalus çevresinde)halka). Her üç sistemin de damarları olan karmaşık bir anastomoz. Vena cava, karaciğerin dairesel ligamentinde bulunan umbilikal venlerle temsil edilir. Üst vena kavadan anastomoza kadar üst epigastriyum birleşir ve alt oyuktan alt epigastriuma;

- Böbrek kapsülü. Bu alanda, inferior mezenterik venin (portal venden) ve renal venlerin (inferior vena cava'dan) bağlantısı meydana gelir.

Sadece portokaval anastomozların olmadığını söylemeliyim. Bazı yerlerde üst ve alt çukur damarları bağlayın. Bu gibi bileşikler, cava caval anastomozları olarak adlandırılır. Üç tane var:

ön karın duvarı. Bir portal damarlı anastomozlara ek olarak, alt ve üst boşluklar birbirine geniş ölçüde bağlıdır;

vertebral pleksus. inferior vena kava lomber damarlar ile - damar sistemine, baş ve boyun içi boş üst ve alt kısmında bir alana sahip üst omurga ven anastomozlarında. Bu nedenle, anastomoz omur pleksus tarafından oluşturulur;

- alt sırt. Lomber damarlar (alt oyuk) ve eşlenmemiş ve yarı eşleşmeyen damarlar (üst boşluk).

Rota güzergahlarının önemi yadsınamaz. Örneğin, portal hipertansiyon sendromunda, portokaval anastomozlar önemli bir tanısal rol oynamaktadır. Gerçek şu ki, bu patolojinin varlığında, klinik bulguların çoğu onlarla ilişkilidir. Özofagusun genişlemiş damarlarından ve rektumdan kanama vardır. Klasik semptom "denizanası başı" dır. Anterior abdominal duvarda kendini gösterir ve genişlemiş bir anastomozdur. Tüm bunlar, portal vendeki yüksek basınca bağlı olarak kanın mevcut tüm yollardan akması gerçeğidir. Portal hipertansiyon sendromunun nedenleri karaciğer hastalıklarıdır, örneğin siroz, hepatit, tümör lezyonları, vb.

Böylece, anastomozların varlığı çokVücudun işleyişinde önemli bir an. Birçok patolojik süreçte istisnai bir rol oynarlar ve hem çeşitli problemlerin bedeni ile ilgili bağımsız kararlar hem de belirli patolojilerin teşhisi için son derece önemlidirler.

Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yaparfotograflar galeriler Goruntuler resim

Related news

 • Türkiye Kupasında son çeyrek finalist belli oluyor
 • Hamur İşleri
 • Bağırsak kanserinden pirebiyotiklerle korunun

 • Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 75

  Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar


  Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 4

  Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 62

  Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 93

  Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 14

  Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 55

  Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 98

  Portocaval vücut problemlerinin çözümü ve çözümü olarak anastomoz yapar 61