Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 2019

Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 2019

Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 31 22.01.2019, 02:05

Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini

Karmaşık bir insan vücudu tutarlı birtüm organların ve sistemlerin çalışması. Herhangi bir vücudun işlevselliğinde başarısızlık çok sayıda soruna neden olur. Örneğin bazı hastalıklarda hormon analizi gereklidir. Ve çoğu zaman bir soruyu kadınlardan duyabilirsiniz: "Ve döngünün hangi gününde prolaktin yapmalısınız?".

Prolaktin hormonu

İnsan hormonal (endokrin) sistemiHayat boyunca meydana gelen tüm süreçlerden sorumludur. Bu kompleks organizasyonun ana organı hipofiz bezidir. Burada prolaktin üretilir. Kadınlarla ne oldu? Kadın memesinin ve emzirmenin büyümesi için gerekli olan bir hormondur.

İlginçtir ki, öyle görünüyor olmasına rağmen,kesinlikle kadınsı hedef olan prolaktin, erkeklerin hipofiz bezi tarafından üretilir. Bununla birlikte, laktin benzeri protein gruplarının bu bileşeninin tüm işlevleri henüz tam olarak incelenmemiştir. Dolayısıyla bu hormon bir kişinin yaşamı boyunca belirli bir miktarda üretilir.

Prolactin, döngünün hangi gününde alınır?

Hormonal ritimler

Herkes biyoritimleri duydu. Birçoğu, bu ritim temelinde vücutta belirli değişiklikler hissedebilir. Prolaktin hormonu üretiminde bu dalgalanmalar görülebilir. Hem hormonun üretimini artırabilir veya azaltabilir çeşitli nedenlerden dolayı bağımlıdırlar.

Kadınlar için, çıktıda karakteristik bir artışProlaktin hamilelik ve yenidoğanın emzirme döneminde ortaya çıkar. Fakat kadın ve erkekler için depresyon, stres, psikoz, anksiyete, şiddetli ağrı nedeniyle üretiminde önemli artışlar söz konusudur. Prolaktin üretiminin ve alkol, ilaç, bazı antidepresanlar, antipsikotikler, sakinleştiriciler, normotimiklerin çoğaltılmasına etki edin.

Çoğu kontraseptif,Östrojen ve kusmaya karşı mücadeleye yardımcı olan bazı ilaçlar da prolaktin üretimini daha büyük miktarlarda provoke eder. Ancak tiroit bezinin glukokortikoid, antagonistleri ve hormonlarının alınması bu hormonun üretimini azaltır. Bu nedenle bazı durumlarda prolaktin analizi gereklidir. Nereye teslim edileceği ve nasıl yapılacağı, doktoruna böyle bir anket atanmasını söyler.

Kadınlarda prolaktin nedir?

gebelik

Prolaktin'in temel amacı işmeme bezleri ve insan vücudunun üreme aygıtının etkinliği. Cinsel gelişimin başlamasıyla birlikte meme gelişimi, kanallar, yenidoğan bebeği beslemek için süt üreten bir meme bezi oluşumu üzerine üretim artar.

Bilim adamları bu eğitimi kendi içinde kurdularProlaktinin süt üretimi üzerinde hiçbir etkisi yoktur, ancak bu hormonun oluşumu, annenin meme bezlerindeki miktarından sorumludur. Tüm üretim süreci, bir kadının vücudundaki belli süreçlerin hormonları ve döngüleri üzerine kuruludur. Bu nedenle bazı çalışmaların yürütülmesi, adetlere bağlıdır. "Döngünün hangi gününde prolaktin için analiz ediliyor?" - Bu soru, bir doktor tarafından benzer bir muayene için reçete edilen kadınlara yöneliktir.

prolaktin seviyesi

emzirme

Bebeği anne sütü ile beslemek anaYeni doğmuş bir bebeğin bağışıklık güçlendirmek için yeteneği. Hayatın ilk ayları, tüm gerekli besinleri nasıl alır. Ve kolostrum ve süt üretimi, birçok reaksiyonun ilişkili olduğu karmaşık bir süreçtir. Burada önemli bir rol prolaktin tarafından oynanır.

Bu hormon, hiçbir etkisi olmamasına rağmenBir kadının memelerinden süt ayırma süreci üzerinde, ama kolostrumun üretimi, miktarı, olgunlaşması ve sütün içine dönüşümü üzerinde çalışır. Bazı raporlara göre, laktasyon sırasında önemli bir miktarda prolaktinin varlığı nedeniyle bir kadın hamile kalmayabilir - hormon bir doğum kontrol aracı olarak davranır.

prolaktin tablosu

Erkek prolaktin mi?

Prolaktin hormonu sadece kadınlar için değilAmacıyla emzirmeye muktedir. Bu erkeklerde üretilir. Bilim adamları prolaktin insan vücudunun su ve elektrolit dengesinin bir bağışıklık sisteminde rol, düzenlemeyi oynadığını bulduk. O tüm endokrin sisteminin önemli bir unsurdur.

Fakat prolaktinin kalitatif çalışması içinbelli bir miktarda üretilir. sperm sayısını azaltır sperm kalitesini, bozulan, istek (libido) azalma duygusu - Böylece, erkeklerde prolaktin düzeylerinde yükselme cinsel hayat içinde sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle, erkekler de söz konusu ilginizi çekebilir: "Neden prolaktin almak"

Kadınlarda yaşla birlikte prolaktin normu

Analizin amacı nedir?

İnsan vücudunun bazı devletleri,Temel olarak hastalıkların hormonal dengesinin ihlali vardır. Ve bazı durumlarda hormonların analizi, halsizlik, bazı ihlaller ve dolayısıyla doğru tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır. Yani, hormon prolaktin düzeyini belirlemek için, içeriğinin düzeyini belirlemek için kan bağışında bulunmanız gerekir. Böyle bir anketin atanmasının en sık nedenleri:

 • Hem gebe olmayan hem de immün olmayan kadınlarda ve erkeklerde göğüsten anormal akıntı;
 • meme bezlerinde ağrı;
 • genital bölgenin kronik enflamasyonu;
 • kısırlık;
 • adet döngüsü bozuklukları;
 • obezite;
 • iktidarsızlık;
 • azalmış libido;
 • şiddetli formda menopozal bozukluklar.

Prolaktinin analizi de bir parçasıdırkarmaşık hormonal araştırma. Kadınlar için, böyle bir tahlilin tahsisini yaparken, soru şu şekildedir: "Döngünün hangi günü alacağına dair prolaktin?". Bunun cevabı, muayeneyi yazan doktor tarafından verilecektir.

Menstrüel siklusun hangi gününde prolaktin verir

Prolaktin testine hazırlık

Prolaktin testini düzgün bir şekilde nasıl geçeceğine,Böyle bir anketin atanmış olduğu her şeyi düşünün. Hazırlık aşamasında, hiçbir şey yerine getirilemez. Gebe olmayan kadınlar için, prolaktin için kan bağışı, döngünün 5.-8. gününde gereklidir. Hastanın cinsiyetine bağlı olmayan bazı genel öneriler de vardır:

 • cinsel temasları analizden bir gün önce hariç tutmak;
 • Prolaktin hormonuna kan vermeden bir gün önce ziyarete çıkan saunaları ve buhar odalarını hariç tutun;
 • analizden bir gün önce fiziksel aktiviteyi arttırmak;
 • Testten bir gün önce yağlı yiyecekleri ve alkolü yememeniz tavsiye edilmez;
 • Kan örneklemeden bir saat önce sigara içmeyin;
 • sakin bir duygusal durumda olmak;
 • Prolaktine kan bağışı sabah, uyanıştan en geç 3 saat sonra gereklidir;
 • Analiz aç karnına verilir, sadece su içebilirsiniz.

Aylık döngü bağımlılığı

Bebeğin bir sonraki sırada doğmasını beklemeyen kadınlar9 ay, analizin atanmasıyla birlikte her zaman adet döngüsünün hangi gün prolaktin vermesiyle ilgilenir. Bu muayenenin menstrüel siklusun 5. ve 8. günleri arasında yapılması en iyisidir. Bazı klinisyenler prolaktin düzeyinin menstürasyonun ritmine çok az bağlı olduğuna ve menstruasyon gününe bağlı olarak kolayca yeniden hesaplanabileceğine inanırlar. Ancak, en doğru sonuçları almak için döngünün ilk günlerinde analize gelmek daha iyidir.

Prolaktin analizini ne kadar doğru bir şekilde teslim edebiliriz?

Normal performans

Endokrin sistemi karmaşık ve çok işlevlidir.İnsan vücudunda meydana gelen tüm süreçleri kontrol eder ve işindeki başarısızlıklar birçok sağlık sorununa yol açar. Aynı şey prolaktin gibi spesifik bir hormon için de geçerlidir. Kadınlarda yaş ve erkeğe göre norm, çok sayıda çalışma ile belirlenir. Ancak, her zaman, seviyenin, ruh halinin ve öznenin duygusal durumuna bağlı olarak bile dalgalanabileceği gerçeğini hesaba katmalıdır. Daha ayrıntılı olarak, aşağıdaki tablodaki prolaktin gibi bir hormon seviyesini anlatın.

yaş erkek, md / ml kadınlar, medlm
0-1 ay 78-1705 63-1995
1-12 ay 607'den az 628'den az
1 yaş üstü 73-407 109-557

Yenidoğanda seviyenin olması bir özelliktir.Kandaki prolaktin başlangıçta yüksektir. Bu, vücudu doğum ve laktasyon dönemi için hazırlayan annenin rahmindeki varlığa bağlıdır. Bir veya iki ay içinde, bu rakam önemli ölçüde azalır. 1 yıldan uzun süredir hastalar için hormon düzeyindeki derecelenme, kan örneklemesi için prosedüre yönelik psiko-duygusal tutum da dahil olmak üzere birçok faktörle ilişkilidir. Sorunun cevabı: "Prolaktin analizleri nereye teslim edilecek?" basit - böyle testleri kabul eden bir sağlık kurumunda.

Prolaktinin analizi nerede geçecek?

Gösterge normun üzerindeyse

Bir kişinin kanındaki prolaktin seviyesiYaklaşık normu yeterince geniş bir alana sahiptir, çünkü üretimi gün içinde birçok nedenden ötürü yoğunlaştırmaktadır, hatta bir akşam bol miktarda akşam yemeği ya da sabah içilen sigaralar göstergeler üzerinde bir etkiye sahip olacaktır. Ancak belirli sağlık problemleri ile, analize hazırlanmanın tüm gereklilikleri yerine getirilse bile, prolaktin seviyesi yüksek olacaktır. Bir kişinin kanındaki prolaktinin normunu aşmak aşağıdakileri varsaymayı mümkün kılar:

 • Aktif hormon üretimine neden olan hipotalamusun bazı hastalıkları;
 • prolaktin üretiminden sorumlu olan hipofiz hastalığı;
 • adrenal korteksin işleyişinde bir bozukluk;
 • böbrek yetmezliği;
 • kadın genital bölgesinin hastalıkları, örneğin polikistik yumurtalıklar;
 • tiroid fonksiyonunun azalması;
 • hipoglisemi;
 • anoreksiya nervoza;
 • Bazı ilaçların kullanımı.

Ayrıca, kandaki prolaktin seviyesinde bir artış hamileliğin bir özelliğidir.

neden Prolaktin almalıyım

Gösterge normun altındaysa

Kadınlar için soru şu: "Döngünün hangi gününde prolaktin alır?" Adet döngüsünün 5.-8. gününde kan analizi, bu tür bir anketin en doğru sonuçlarını verecektir. Kandaki prolaktin seviyesi birçok nedenden ötürü dalgalanma gösterse de, önemli ölçüde azalması hem kadınlar hem de erkekler için olası sağlık sorunlarına işaret etmektedir, örneğin:

 • hipofiz bezinin tüberkülozu;
 • Shihan sendromu (hipofiz bezi apopleksi);
 • malignanlar dahil olmak üzere beynin neoplazmaları;
 • bazı ilaçları almak;
 • kranyoserebral travma;
 • Radyasyon tedavisi.

Hamile bir kadının kanındaki prolaktin düzeyindeki düşüş, gecikmiş bir gebeliği ve bir çocuğun doğumu için bazı önlemleri alması gerektiğini söylemektedir.

Patoloji ve prolaktin

İnsanlarda hormon prolaktin seviyesi birözellik - norm olduğu düşünülen çok geniş bir gösterge yelpazesine sahiptir ve seviye değişikliği birçok nedenden ötürü, oldukça yaygındır - aşırı yeme, sigara içme, stresli durum, yetersiz uyku.

Kandaki prolaktinin kontrolü için gereklidir.tıbbi göstergeler, çünkü endokrin sisteminin bu bileşeninin miktarındaki kararlı bir değişim tüm organizmanın çalışmasında bir bütün olarak bozulmaya neden olabilir, örneğin kadınlar için kısırlığa neden olabilir. Erkeklerde, patolojik sınırlarda prolaktin düzeyindeki değişim oldukça nadirdir. Artmış veya azalmış prolaktin seviyeleri, sonucu doğrulamak için 10-14 gün sonra yeniden incelemeyi gerektirir. Daha sonra kandaki hormon seviyesinin ihlalinin nedenini belirlemek için kapsamlı bir inceleme yapılır.

Prolactin, döngünün hangi gününde alınır?

Erkeklerde ve kadınlarda prolaktin seviyelerini azaltmak için tedavi

Önemli hormonlardan biri prolaktin. Kadınlarla ne var? Bu madde, endokrin sistemi tarafından üretilir, bu da meme bezlerinin gelişmesine katkıda bulunur, çocuğun beslenmesi için süt üretimi. Prolaktinin rolü yeterince araştırılmamıştır, ancak bilim adamları insan vücudunun tüm organları ve sistemleri üzerinde muazzam bir etki yaptığını bulmuşlardır. Bu nedenle, üretim ihlalleri birçok sağlık sorununa neden olmaktadır.

Erkeklerin kanındaki prolaktin düzeyindeki değişimnadirdir. Fakat kadınlar için böyle bir patoloji sık görülen bir olgudur. Hiperprolaktineminin tedavisi, buna neden olan nedene uygun olarak gerçekleştirilir. Tanıyı takiben katılan hekim, hormonal bir ayarlama, radyoterapi, cerrahi müdahale yardımı ile tümörün tedavisi için reçete yazabilir.

Tüm tedaviler, hastanın durumu uygun problemi ortadan kaldırma seçilen yönteme dikkate hastalığı kendisini ve ilgili hastalıklar, tıbbi geçmişi, olası kontrendikasyonlar hem almalıdır.

Kadınlarda prolaktin nedir?

Her kişi için endokrin sisteminin problemleri- hastalıkların ve patolojik durumların ortaya çıkmasının sık nedenidir. Bu nedenle, düzenli tıbbi muayene, gerekli testlerin verilmesi sağlığın korunmasına yardımcı olacak, durumu iyileştirecektir. Hastalıkların nedenlerini belirlemek için, genellikle reçete edilen analiz prolaktin'dir. Döngünün hangi günü alacağı - kadınlar için önemli bir konu.

Her ne kadar birçok doktor burada olduğuna inanıyor olsa daMenstruasyonun belirli bir günü herhangi bir rol oynamamaktadır, döngünün 5.-8. günündeki ankete doğru sonuçların gelmesi hala en iyisidir. Sonuçlar normal parametrelere uymuyorsa, iki hafta sonra ikinci bir inceleme yapılır. Daha sonra doktor prolaktin düzeyi bozukluklarının nedenini belirlemek için daha fazla incelemeye karar verir.

Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 2019

Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 2019

Related news

 • Huawei Honor 8: özellikler, paketleme ve yorumlar
 • Özgür Şef Steakhouse Katmer Videosu
 • Paranın değeri nedir

 • Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 83

  Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini


  Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 27

  Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 23

  Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 74

  Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 81

  Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 57

  Prolaktin analizi: hangi döngünün hangi gününde alınacağını, normun göstergelerini 16