Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 2019

Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 2019
21.07.2019

Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 30

Pushkin'in "Balıkçılar ve Balık Masalı" ne öğrettiği: işin analizi

Masallar A.S. Puşkin, ortak bir hikayenin yüksek bir edebi dilin başyapıtı olmasının bir örneğidir. Şair, yalnızca karakterlerin karakterlerini değil, aynı zamanda anlatıların vazgeçilmez bir şartı olan şiirsel şekli de iletmeyi başardı - öğretme, yani masalın öğrettiği şey. "Balıkçı ve balı hakkında" insan hırsıyla ilgili bir hikaye. Kötü ve sinsiliğin cezalandırılması için "Çar Saltan Hakkında" adlı masal, ancak her zaman iyi kazanır. Şairin yazdığı tüm masalların hikayelerinde.

İşin Özeti

Öğretmenler okul çocuklarına öğrettikleri şeyi açıklarken"Balıkçı ve Balık Masalı" (2. sınıf), eserin arsa üzerine kurulmuştur. Çocuklar doğru ve kötü, cömertlik ve açgözlülük, ihanet ve affedici olmak gibi temel kategorilerin insanların hareketlerini hangi kategoride kullandıklarını anlamak zorunda olduklarından bu doğrudur. Peri masalları, çocukların bunları anlamalarına ve iyi seçimler yapmalarına yardım eder.

Altın Balıklar hakkındaki masalda, mavi deniz kıyısında eski bir kadının yaşlı bir adamı yaşadığı gerçeği ile başlar. Balıkçıydı, iplik eğiyordu, ama kulübenin yaşı ve hatta pırtıkları vardı.

Bir balıkçının ve bir balık masalının öğretilmesi nedir?

Yaşlı adam, denize dönmek için yalvaran ve kendisi için para ödemeyi teklif eden Goldfish'i yakalamak için şanslıydı.

İyi bir balıkçı gitti, ama yaşlı kadınıasil bir davranış onun beğenisine değil, o yüzden denize geri dönmesini ve en azından bir çukura balık istedi. Yaşlı adam bunu yaptı. Balık, yaşlı kadının istediği şeyi verdi, ancak daha fazla istedi - yeni bir kulübe, daha sonra bir sütun soylu kadın, daha sonra serbest bir kraliçe olmak, kendisini bünyesinde balıkları olan Leydi olmaya karar verene kadar.

Bilge bir balık, imkansızı isteyene kadar yaşlı kadının isteklerini yerine getirdi. Böylece yaşlı kadın kırık çukurda yine kaldı.

Çocuklar, yaşlı adamın geçmişi hakkında okuyorlar, ne anlıyorPushkin'in "Balıkçılar ve Balık Masalı" dersleri vermektedir. Güç ve zenginlik her seferinde yaşlı kadını değiştirerek onu kızdıracaktı. Öğrenciler açgözlülüğün cezalandırılabilir olduğuna ve bir kez daha hiçbir şey kalmayacağına karar verirler.

Yazarın kendisi, özellikle onun temelinde yatan şeyleri düşünürsek, masalına daha derin bir anlam koymuştur.

Grimm Kardeşlerin Hikayesi

Temel olarak felsefi kategorileri alırsak,"Balıkçının ve Balıkın Hikayesi" ni öğreten analiz, Grimm Kardeşler'in hikayeleriyle başlamalıdır. Küçük bir dilekle başlayan, Papa olmak istediğini elde eden, bir şair olan aç gözlü yaşlı kadın hakkındaki hikayeleriydi.

Öğretici hikayenin planında her zamanki gibi görünüyor.insan açgözlülüğü, ama içindeki sembolizme dikkat ederseniz, "Balıkçı ve Balık Hikayesi" nin öğrettiği şey, tamamen farklı bir anlam kazanır. Anlaşıldığı gibi, Grimm kardeşler ve onların arkasında Puşkin, bu temayı kullanan ilk kişi değiller.

Vedik bilgelik

Eski Hint muamelesinde Matsya-purana obir alegori şeklinde ifade edilir. Örneğin, içindeki yaşlı adam, insanın gerçek “ben” i, ruhunun, dinlenme durumunda (nirvana). Puşkin'in peri masalında balıkçı tam olarak bu ve okuyucular önünde görünür. 33 yaşında bir barakada yaşlı bir kadınla yaşadı, balığa yakaladı ve her şeyden mutlu. Bu aydınlanma belirtisi değil mi?

Bir balıkçı ve balık hikayesi ne öğretiyor?

"Balıkçı ve Balık Hikayesi" nin öğrettiği şey şu: İnsanın gerçek kaderi, ruhu ve etrafındaki gerçekle uyum içinde olmaktır. Yaşlı adam, mavi denizleri sembolize eden maddi dünyadaki büyük ve dolu günahalarla mükemmel bir şekilde başa çıktı.

O, arzuları ile bir net atar ve günlük yaşamın bir günü için ihtiyacı olanı alır. Başka bir şey yaşlı kadın.

Yaşlı kadın

İnsan egoizmini somutlaştırır.Asla tatmin olmaz, yani mutluluğun ne olduğunu bilmez. Egoizm, maddi zenginliği tüketmek ister. Bu yüzden yalaktan başlayarak yaşlı kadın kısa bir süre sonra balığın kendisine hakim olmak istedi.

bir balıkçı ve balık hikayesi ne

Eski eserde onun görüntüsü bir sembolseinsanın ruhsal doğasından yanlış bilinç ve maddi dünya lehine tahttan indirilmesi, sonra da Puşkin, yaşlı adamı (saf ruhu) onun kaprislerini şımartmaya zorlayan kötü bir bencillik ilkesine sahiptir.

Rus şairi iyi tanımlanmış itaatbencillik öncesi ruh. Yaşlı adam her zaman yaşlı kadından yeni bir taleple Altın Balık'a doğru gidiyor. Geniş bir maddi dünyanın prototipi olan denizin her seferinde gittikçe daha fazla tehdit oluşturduğu semboliktir. Bu Puşkin, saf ruhun kaderden ayrılmasının ne kadar büyük olduğunu gösterdi, her seferinde maddi zenginlik uçurumu içinde daha derin ve derindi.

küçük balık

Vedik kültürde, balık Tanrı'ya şahitlik eder. Puşkin'in çalışmasında daha az güçlü değil. Eğer "Balıkçı ve Balık Hikayesi" nin ne öğrettiğini düşünürseniz, cevaplar aşikar olacaktır: sahte bir egoist kabuk bir kişiye mutluluk veremez. Bunu yapabilmek için maddi faydalara ihtiyaç duymaz, fakat ruhun, Tanrı ile olan birliği, kendini, ahenkli bir dinlenme ve neşe içinde varlıktan ortaya çıkarır.

Balıkçı ve Puşkin balıklarıyla ilgili hikaye ne öğretiyor?

Üç kez, yaşlı bir insanın bencil arzularını yerine getirmesi için bir balıktır, ancak ortaya çıktığı gibi, bir deniz büyücüsü bile sahte bir kabuğunu dolduramaz.

Ruhsal ve bencil başlangıçların mücadelesi

Bu mücadele hakkında birçok felsefi yazdı,dini, sanatsal ve psikolojik kitaplar. Her iki başlangıç ​​da (Puşkin'in peri masalı yaşlı adamında) saf bir ruhtur ve egoizm (yaşlı kadın) kendi aralarında savaşır. Şair, bencil arzulara itaat ve hoşgörünün yol açtığı şeyleri çok iyi gösterdi.

Onun kahramanı direnmeye bile çalışmadı.yaşlı kadın, ve her seferinde itaatle balıktan ona yeni bir talep ile yay için gitti. Alexander Sergeyevich bu bağlantının tam olarak kendi bencilliğine yol açtığını ve yanlış, doyumsuz ihtiyaçlarının nasıl sona erdiğini gösterdi.

Günümüzde insanlar "açgözlü çukurda kalmak" ifadesi, insanın insan açgözlülüğü hakkında konuştuğu zaman, yerel düzeyde uygulanmaktadır.

bir balıkçı ve bir balık hakkında peri masalı ne

Felsefede, anlamı çok daha geniş. Maddi faydalar değil, insanları mutlu eder. Yaşlı kadının davranışı bundan bahsediyor. Sadece bir kraliçe olmak istediği gibi, daha sonra bir sütun soylu kadın oldu. Yeni güç ve zenginlik türlerinin ortaya çıkmasıyla mutluluğu ve hoşgörüyü yaymaz.

"Balıkçı ve Balık Hikayesi" nin öğrettiği şey şu: ruhun birincil olduğunu ve maddi dünyanın ikincil ve kurnaz olduğunu hatırlayın. Bugün bir kişi iktidarda olabilir ve yarın o kötü talihsiz bir çukurda yaşlı bir kadın gibi bir dilenci ve belirsiz hale gelecektir.

Yani Rus şairi çocuk masal insanlar bile eski çağlarda bilen ego ve ruh arasındaki sonsuz mücadelenin, derinliğini taşır.

Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 2019

Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 2019

Related news

 • Her kadının dolabında olması gereken kıyafetler
 • Evde lavanta özlü yüz maskesi nasıl yapılır
 • Acer Iconia Tab A511 şarj cihazı ve avantajları
 • Rusyanın en eski şehri hangisidir Tarih sessiz
 • Oklar nasıl doğru çizilir

 • Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 100

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi


  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 98

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 59

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 79

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 5

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 1

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 96

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 30

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 5

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 19

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 68

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 72

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 12

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 38

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 62

  Pushkinin Balıkçılar ve Balık Masalı ne öğrettiği: işin analizi 81