Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 2019

Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 2019
16.10.2019

Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 8

Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım

Zaman zaman her insan başarısızlıkla sonuçlanırya da bir şey grev. Bu garipliğin sonucu, birkaç gün içinde özel bir tedavi veya ciddi bir kırılma olmaksızın gerçekleşecek hafif bir çürük olabilir. Herkesin bu tür ev travmasında ilk yardım sağlama konusunda ne bilmesi gerekir? Çürük, çıkık ve kırığın ortak belirtilerini ve doğru tanının evde nasıl yerleştirileceğini anlamaya çalışacağız.

Bir çürük ...

Çürük belirtileriKapalı bir yaralanma olarak alınırmekanik hareket sonucu. Hasar, yumuşak dokulara, iç organlara, eklemlere ve kemiklere yayılabilir. Yaralanma dair yaygın görüş - küçük yaralanma karmaşık tedavi gerektirmeyen. Bu büyük bir yanlış anlama. Modern tıpta bu kategorinin zararlarının bir sınıflandırması vardır. Bazen yaralanma hastanın hayatı ve sağlığı için önemli bir tehdit temsil edebilir. Bu kategoride yaralanma riski meslekten bazen çıkığı veya kırığı gibi daha ciddi yaralanmalar ile karıştırmayın gerçeğinde yatmaktadır. Bir çürük belirtileri ve belirtileri nelerdir? Bu soruya cevap vermeden önce, benzer olayların yaralandı alabilirsiniz şeye bakmak çalışacaktır. Günlük yaşamda sık sık kavgalara düşmelerde çürükler, sert cisimlerle çarpışma, kazanın. Ayrıca, bu kategorideki hasarlar ciddi nakliye ve endüstriyel kazalardan da elde edilebilir.

Semptomlar ve yaralanma belirtileri

Kırık ve dislokasyonun ortak belirtileriYaralanmanın ana belirtisi ağrıdır.etkilenen bölge. Hasar derecesine bağlı olarak, şişlik de gözlenebilir, bazen hematomlar ortaya çıkar. Çoğunlukla çürükler ile uzuv veya organın işlevi bozulur. Küçük yaralanmalarda, bu belirti birkaç saat içinde iz bırakmadan geçebilir. Hasar yeterince ciddi ise, hastanın bireysel endikasyonlarına göre tıbbi tedavi ve özel tedavi gereklidir. Bazen bir çürükün ilk belirtileri sadece ağrı ve şişlik değil aynı zamanda cildin yüzeysel hasarıdır. Düz olmayan, pürüzlü yüzeylere düştüğünde çizikler ve çizikler görünebilir.

Çürüklerin sınıflandırılması

Resmi tıpta, bir çürük gibi bir travma,Dört derece şiddetlidir. İlk kategori en önemsizdir. Hafif ağrı ile karakterize yaralanmaları içerir. Bu tür yaralanmalarla şişlik ve çürük gözlenmez. Genellikle 1-2 gün sonra kurban, herhangi bir özel tedavi olmaksızın nahoş olayı tamamen unutur.

Bazıları ikinci derecede bir çürük belirtisi gösterir. Bu kategorideki hasar, en az ilk 24 saat boyunca belirgin acı verici duyumlara işaret etmektedir. Etkilenen bölge, muhtemelen morluk veya sıyrıkların görünümünü şişer.

Üçüncü derecede yaralanma, kaslar veTendon. Yaralanma ödem, morarma ve akut ağrı görünümü ile eşlik eder. Bu tür hasarlar ciddi tedavi ve bazen yeterince uzun bir rehabilitasyon gerektirir.

Dördüncü derece yaralanma çok ciddiacil hastaneye yatış gerektiren bir hasar. Bu yaralanmalar, yüksek irtifadan, kazalardan düştüğünde teşhis edilir. Çoğu zaman, sadece yumuşak dokular zarar görmez, aynı zamanda iç organlar ve kemikler de zarar görür.

Vücudun hangi kısımları çürüklerle karakterize edilir?

Ortak yaralanma belirtileri"Çürük" kelimesinde, en çok hatırladizinin aktif oyun sürecinde kendi çocukluk ve sonsuza dek yırtılmış. Aslında, sadece bacaklarınızı incitemezsiniz. Bu tip yaralanmalar baş, sırt, kuyruk sokumu, toraks, karın, beyin ve iç organlar için de karakteristiktir. Ve yine de, çoğu zaman acı çekerler: parmakların, fırçaların, dirseklerin, omuzların, önkolların çürükleri yaygındır. Genellikle alt ekstremite yaraları vardır - ayaklar, bacaklar, uyluklar, dizler. Böyle bir hasar nasıl önlenir? En önemli şey acele etmemek ve her şeyi olabildiğince doğru bir şekilde yapmaya çalışmak değildir. Evde ve işyerinde temel güvenlik kurallarına uyun. Rahat ayakkabılar giyin ve ayaklarınızın altına bakmayı unutmayın.

Eklemin kontraksiyonu veya çıkığı mı?

Çoğunlukla bir çürük, dislokasyon gibi bir travma ile karıştırılır. Ve aslında, her iki lezyonun semptomatolojisi oldukça benzerdir. Bir çıkık, kemiklerin eklem yüzeylerinin ihlali ve bazen kendi doğal pozisyonlarında birbirine göre bir değişiklik ile karakterize edilen eklem hasarıdır. Çürük, kırık ve çıkık gibi bazı yaygın belirtiler vardır. Bu, her şeyden önce, yaralanmaya başladıktan hemen sonra etkilenen eklemin güçlü bir acılığıdır. Dislokasyonda, etkilenen ekstremitenin fonksiyonu bozulur. Bu durumda, her zamanki çürük, yanı sıra şişlik, şişme ve kızarıklık gözlenir. Çıkarılan bir kişiyi zamanında nasıl tanıyabilirim? Bu travmada eklemin dış deformasyonunu ve etkilenen ekstremitenin kısalmasını görebilir, bazen doğal olmayan bir pozisyon alır.

Kırık ve çürük: ortak belirtiler ve farklılıklar

Kontüzyon yaralanması belirtileri Kırık başka bir travmadır.Güçlü bir etkinin veya düşüşün bir sonucu. Bu hasar, kemiğin bütünlüğünün ihlali ile karakterizedir. Böyle bir travma ile ağrı çok şiddetlidir ve lezyondaki ödem önemlidir. Yine de çürük, kırık ve çıkık belirtileri benzerdir. Tüm bu yaralanmalarda subkutan hemoraji gözlenir, çürükler ortaya çıkar. Kırık, uzmanların gözetimi altında tedavi gerektirir ve bazı durumlarda - hastanın hastanede kalışı. Bu yaralanmayı dislokasyon veya çürükten nasıl ayırt edebilirsiniz?

Kırılmayı belirlemek için görsel olarak en kolay olanıuzuvlar. Kol veya bacak doğal görünmez, eklem bulunmayan yerlerde bükülebilir. Kırık bölgesinde preslendiğinde, kemik parçaları problanabilir ve bunların çatlakları da duyulabilir. Dikkat lütfen! Böyle bir semptom bulunursa, mağdur hastaneye kaldırılmalı veya ambulans çağırılmalıdır.

Küçük çürükler ile ilk yardım

Çürük kırığı ve çıkığı belirtileriYa bir çürük varsa? Bu oldukça yaygın bir yaralanma, her mümkün olması gereken ilk yardım sağlamaktır. İlk adım etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulamaktır. Bu buz ya da soğuk su ile ıslatılmış bir bez torba olabilir. Soğutma prosedürleri, dokuların reaksiyonunu yavaşlatır ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Hipotermiye izin vermemek önemlidir. Buz kullanıyorsanız, 10 dakikadan fazla sürmeyin. ilk yardım, bu durumda yaralanma belirtileri neler anlamak önemlidir zaman. tıbbi yardım gerekiyorsa belirtileri belirledikten sonra, siz görebilirsiniz. Yaralanmaya deride yüzeysel hasar eşlik ediyorsa, mutlaka bir antiseptik ile tedavi edilmeli ve ardından bir bandaj uygulanmalıdır.

Şiddetli yaralanma: işaretler ve ilk yardım

İlk yaralanma belirtileriYaralanma şiddetli ağrı ile birlikte olduğundakapsamlı bir şişlik, öncelikle hastaya huzur sağlamak için gereklidir. İlk yardım sağlama algoritması küçük hasarlarla aynıdır. Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri ağrı, şişlik ve morarmadır. Hastanın refahını iyileştirmek ve subkutan hemorajiyi durdurmak için soğuk kompres kullanılır. Mümkünse, etkilenen bölgeye sıkı bir bandaj uygulanmalıdır. Şiddetli ağrıda, içinde genel eylemden herhangi bir analjezik almak için izin verilir. Yaralanma ciddi ise, örneğin, beyin hasarı belirtileri varsa, hemen bir ambulans çağırmalısınız. Unutmayın: Eğer kurban yardım etmek istiyorsanız, asıl şey incitmek değildir. Herhangi bir çürüklerde yaralanan alandaki termal etkiler kabul edilemez. Ayrıca etkilenen bölgeye masaj ve ovalamak kesinlikle yasaktır. Yaralanmadan sonraki ilk günlerde, bu prosedürler sadece hastanın durumunu kötüleştirebilir.

Çürükler nasıl tedavi edilir?

Bir beyin hasarı belirtileri Yaralanma teşhisi konduğunda, onu belirlemek önemlidirderece, yaralanmaların doğası ve ayrıca daha ciddi yaralanma olasılığını dışlar. Sadece doktor doğru bir teşhis yapabilir. Çürük, kırık ve çıkık belirtileri benzerdir. Ciddi yaralanma durumunda, eklem ve kemiklerde yaralanma olasılığını dışlamak için ek çalışmalar yapılır. Çoğunlukla çürükler, özel merhemler ve kauçuklar atar, iyileşme sürecini hızlandırır ve ağrı sendromunu hafifletir. Bunlar "Fastum Gel", "Bystrum Gel", "Finalgon", "Espola" ve bunların analoglarıdır. Bu kategorilerin merhemlerini uygularken, üreticinin önerilerine uyun. Yaralanmayı aldıktan 2-3 gün sonra, hastaya termal prosedürler verilebilir. Ciddi morluklar hastaneye yatış için reçete edilir, bazı durumlarda cerrahi tedavi endike olabilir.

Halk ilaçları

Küçük yaralanmalar ile evde tedavi olabilirhalk tarifleri kullanılarak gerçekleştirildi. İyileştirici bir losyon hazırlamak için ballı limon suyunu eşit oranlarda karıştırın. Elde edilen karışımda, pamuklu gazlı bez swabını nemlendirmek ve onu yaralanma bölgesine yapıştırmak gerekir. Bu losyon günde üç kez yapılır. Lahanaların iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu sebzeden elde edilen salatalar ciddi yaralanmalar ve hasarlarla yenmelidir. Yara ve çürükler ile lahana yaprağı birkaç yerde delinir ve etkilenen bölgeye uygulanır. Her zamanki bandajın üstüne.

Bir çürükün ortak belirtileri şişlik ve morarmadır. Onlarla yakalamak geleneksel fasulye yardımcı olabilir. Pişir ve doğrayın, sonra da çıtır çıtayı ağrılı bölgeye takın. Mentol içeren herhangi bir vasıta, yaralanma ağrılığının üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Yaralanan kişinin durumunu kolaylaştırmak için diş macununu veya küçük bir hasar için tıraş jeli kullanmasına izin verilir. Bu halk reçetesini ve eczane merhemlerini kullanırken dikkatli olun. Çok fazla ve sık uygulandığında, bu formülasyon cilde zarar verebilir ve tahrişe neden olabilir.

Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 2019

Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 2019

Related news

 • Elektronik gaz pedalı ne kadar etkilidir
 • Rusyada devrim öncesi temelleri
 • Asma Yaprağında Enginar Dolması Tarifi
 • Çam Mantarı Tarifi Videosu
 • Çok Şükür Tutmadı Diyeceğiniz 10 Kötü Moda Trendi

 • Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 4

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım


  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 15

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 39

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 66

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 78

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 79

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 96

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 85

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 71

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 37

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 61

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 71

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 85

  Çürük, kırık ve çıkıkların yaygın belirtileri: Tanı ve ilk yardım 97