ROMA 5. GÜN 2019

ROMA 5. GÜN 2019 ROMA 5. GÜN

ROMA 5. GÜN

14 Mayıs 2008

 

 

Sabah 7’defırlıyoruz. Gece hiç uyuyamadım. Ya Napoli heyecanından ya da birşey rahatsızlık verdi. Mesut çok zor uyanıyor. Hazırlanıp çıkıyoruz. Geciktik belki yetişiriz diyoruz.. Napoli treni Terminiden kalkıyor. Önceki gece Weather.com’dan hava tahminine bakıyoruz yağmur yağacak diyor.

 

Sabah hava pırıl pırıl. Mutluluktan uçuyorum. Terminiye geldiğimizde treni kaçıyoruz. Bilet gişelerinin önünde makinalar var. Bilet alınabiliniyor. Saatleri inceliyoruz en uygun ve en hızlı 9-30 da buluyoruz. Varış 12-oo. Geç olacağını düşünüp yarına erteliyoruz.

 

 

Romada son günümüz kararsız kalıyoruz. Mesut uykusuz, once Terminide kahvaltı edelim diye karar veriyoruz. Sonra dışarda edelim diyoruz. Metroya atlayıp Coleossum‘da iniyoruz. Yakınlarda bahçe içinde bir yer görmüştük oraya gidelim diye düşünüyoruz, o anda farkediyoruz ki o düşündüğümüz yer oldukça uzakta …Otobüse atlıyoruz. Vaneziaya gidiyoruz. Çin Çin Café bar diye Emenuella binasını gören bir yere giriyoruz. Menüye bakmamamız en büyük hatamız. Ayaktamı yesek diye düşünüyoruz garson oturmamızda ısrarlı camekanlı dolaptan kurutulmuş domatesli ıspanaklı sandv. söylüyorum Mesut pastırmalı peynirli söylüyor. Çaylarımız geldi. Gayet leziz, manzara nefis.Heykellere bakarak geleni geçeni inceleyerek kahvaltıyı ediyoruz.

Hesabı istiyoruz 18 euro hesap geliyor. Söylenerek ödüyorum. Barda yesek 9 euro. Ben söyleniyorum onlar birşey anlamıyorlar. Ben de onları anlamıyorum. :))

 

 

Roma’da bugün son günümüz her yeri görmek istiyoruz, her şeyi yemek istiyoruz. Tüm sokaklara girip çıkıyoruz..

 

Öncelikle Forumun ve Coleseumun içini görmediğimiz için oraya gitmeye karar veriyoruz. Kahvaltıdan sonra su almak için yine market aramaya başlıyoruz. Veneziadan otobüse atlayıp 2 durak sonraki Arjantina durağında iniyoruz. Arjentina’nın merkezindeki eski kalıntıları görüyoruz. Dışardaki yazıda kediler için barınak olduğu yazıyor. Geldiğimizden beri Roma’da hiç kedi görmemiştik. Hepsi buradaymış diye düşünüyoruz. Gayet bakımlı ve güzel kediler. Çeşme var kana kana su içiyorum. Markete doğru hareket ediyoruz. Su alacağız ama ben yine meyve sebze reyonundan kendimi alamıyorum.Yemek yapmak istiyorum, burada yaşamak istiyorum…

 

 

Öğle yemeği için sand. yapmaya karar veriyoruz. Forumda yeriz diyoruz. Zeytinyağında kurutulmuş domates , focacia ve yine zeytinyağlı soslu peynir alıyoruz. İçeceklerimizi alıp otobüse atlayıp Venezia durağına geri dönüyoruz. O sırada Vanezianın arkasından çıkılan bir tepe olduğunu ve buraya çıkmayı unuttuğumuzu farkediyoruz. Merdivenlerden çıkmaya başlıyoruz.Hava müthiş. Keyfim yerinde CapitolinoTepesine çıkıyoruz. Çok ihtişamlı bir meydan burası Michelangelo tarafından düzenlenmiş. Ortadaki heykel Michelengelo’nun eseri , o kadar gerçekçiymiş ki Michelangelo heykeldeki at figüründen yürümesini istemiş. (Michelengola hafif sıyırmış diyebiliriz ama heykel gerçekten çok gerçekçi) Orjinali Palazzo Nuovo’da. Bronz dev gibi bir heykel.

  

 

Arkasındaki kiliseye gidiyoruz. Kilisenin içinde bir sürü rahibin mezarı mevcut. Çok büyük ve etkileyici bir kilise. Fotoğraf çekmek yasak. Oturup dinleniyoruz. Çıkıp tepenin foruma bakan tarafındaki terasta etrafa bakınıyoruz. Kuşlara yem atıyoruz.Manzara mükemmel. Aşağıya inip Romanya savaşından sonra yapılan Traianus sütununu görmeye gidiyoruz. İlk Romaya adım attığımızda görmüştüm bu büstü ağzım 10 karış incelemiştim. Figürleri anlamaya çalışmıştım. Ama mümkünmü tüm savaşı anlatıyor. Minik minik 2500 figür var üzerinde. Harika bir yapı. Bol bol fotoğraf çekip karnımızı doyurmak için dünyanın ilk alışverişi merkezi olarak anılan kalıntıların olduğu yere gidiyoruz. Buranın üzerinde 150 dükkan varmış. Balıkçı olduğunu varsaydığımız bir dükkan kalıntısının üzerine oturup sandiviçimizi hazırlayıp atıştırıyoruz. :) Kalıntılar üzerinde piknik şahane gidiyor. Bizim gibi dinlenen turistler, öğle yemek arasında sandviçini alıp gelmiş yiyen Romalılar var çevremizde.

 

 

Palatino tepesine gidip manzarayı seyrediyoruz. Ardından Foruma doğru hareket ediyoruz. Foruma girmek üzereyken minik üç ayaklardan görüyoruz.15 euro olan üç ayağı 12 euroya pazarlıkla alıyoruz. (Mesut pazarlık edebilmenin verdiği sevinçle mutlu yürüyor. Sonraki günkü hayal kırıklığı ise görülmeye değere. Aldığımız 3 ayak Napolide 2 euro) :)))) (Napoli Roma farkı ) Foruma ve colleseuma giriş 11 euro. Yine kapıda telefon rehber kiralayabiliyorsunuz. 4 euro. Forum Roma’nın yönetildiği yer. Kalıntıların başına neler neler gelmiş ama ona rağmen ayakta kalmayı başarmış. Alan çok çok büyük. Fotoğraf çekip bakmaktan yorgun düşüyoruz.

 

 

Mesut tarihi eserlerin arasında Forumda güzel bir uyku çekiyor. Ben de Romayla ilgili dökümanlar okuyorum. Bu sırada halimizi gören birkaç turist resmimizi çekiyor. Flickerda boy gösterebiliriz. :)) Sanırım çok komik görünüyoruz… Forumun üst taraflarına çıkıyoruz. Sarayın bulunduğu yer burası. Her yere hakim müthiş bir yer.

 

 

Forumu incik cincik ediyoruz. Çimlerinde uzanıp dinleniyoruz. Colleseuma girmek için yola koyuluyoruz. Biletimiz tüm alanları kaplayan kombine bilet. Colleseumu ilk geldiğimiz günden beri görüyoruz ve devasa bir yapı diyoruz ama yakınına gittiğinizde içine girdiğinizde ne kadar büyük olduğunu, boyutlarını net şekilde hissettiriyor. Colleseum zamanında esirlere yaptırılmış bir yer ve içinde binlerce insanın ve hayvanın kanı dökülmüş, eziyetler edilmiş. Roma’lıların şöyle bir sözü var. “Colleseum yıkılırsa Roma yıkılır, Roma yıkılırsa dünya yıkılır”

 

Colleseum çıkışında yeniden otobüse bindik, amacımız yine markete gidip sabah için kahvaltılık birşeyler almak. :) Arjentina durağında gördüğümüz diğer markete gidelim diyoruz. Aldıklarımızı çantaya dolduruyoruz. Boş boş geziniyoruz. Her meydanı her sokağı görmek için çabalıyoruz, meydanlarda oturup etrafa bakıyoruz. Önceki akşam İtalyan arkadaşların tavsiye ettiği balık restaurantına gidelim diyoruz. Balık konusunda süpper olduğunu söylediler.

 

 

Pantheonun orada olduğunu haritadan bulduk. Pantehona daha önce gitmiştik. Bu gidişimizde bir ayin olduğunu gördük. Ne için yapıldığını öğrenemedik ama tıklım tıklımdı. Meraklı ben en önlere gidip ağzım açık serettim. Hiç bişi anlamadım baktım durdum yorgunlukmu aptallaştırdı yoksa zaten böylemiydim bilmiyorum. :)  Biraz vakit geçirdik. Pantheon çok güzel ve ilginç bir yer. İÖ 27 yılında yapılmış, en iyi korunan anıtı. "bütün tanrıların anıtı" deniyor.  Pantheon’un büyüklüğünü anlayabilmek için iç mekana girip yukarıya, süslü kubbeyebir göz atmak yetiyor. Güneşli günlerde güneşin direk içeriye girdiği, yağmurlu günlerde yağmurun girdiği yuvarlak delik mahzeni her yerini aydınlatıyor.

  

 

Restauranta doğru yola çıktık. İlk sokağa saptığımızda kolayca bulduk. Dışardan çok güzel gözüküyordu. Ama diğer restaurant gibi dışarıya menü koymamışlar. Sabah ki kahvaltı olayını hatırlayıp fiyatları görmek istedik.ben içeriye daldım. Gayet kibar bir bey beni karşılıyor. Ben tam konuşup derdimi anlatırken Mesut dışardan seslendi. Menü kapıda varmış, ben görmemişim. Resmen saklamışlar. :)) Göz attığımızda en ucuz bir porsiyon yemeğin 25 eurodan başladığını gördük. Ve üstünkörü baktığımızda 150 eurodan aşağıya çıkılmayacağına karar verdik. Koşarak uzaklaşmak için tabanları yağladık. :) Adam rezervasyon için kartvizit getirdi. Yani bu kadar para harcamaya niyetliysekde zaten rezervasyon yaptırmamız gerekliymiş ve 9’da servisleri başlıyormuş. Biz çok açız iyi günler diyerek hızla uzaklaştık. :)) O İtalyan arkadaşlar Türkiye’ye gelirler ben onları boğazda şöyleeeee güzel bir rest. göndermezmiyimmm :)))

 

 

Ondan önceki gün rehberde bulduğum bir restaurantı haritada işaretlemiştik. Mesafe çok fazla olmadığından gitmeye karar verdik. “Carol” diye bir yer Rehberde Roma’da yiyeceğiniz en iyi focaccia buradadır yazıyordu. Nouva meydanında bir sokak arasında. Sokaklara daldığımızda biraz aşağılara indiğimizde çok hoşlandık. Sokaklar harika. Tipik İtalyan sokakları. Pencerelerde çiçekler, daracık sokaklar, her taraf motorsiklet.. Ve sonunda o yeri buluyoruz. Saat 19-oo’da servise başlayacaklarını söylediler.Tamamdır dedik, şarj aletimizi takmak istedik ama fiş uygun olmadı. Çok yardımcı oldular. Ama uyduramadık. :( Servis için beklerken şarap istedik.Çok sevimli 3 bayanın ve bir erkeğin işlettiği bir yer. Sokakta sevimli masalar var. Şarj aleti yüzünden fotoğraf çekemedik. :( Ben vejeteryan pizza (patlıcan, kabak, küçük domates) söyledim. Mesut risotto söyledi. Önden brusetta geldi. Son olarak tiremusu aldık. Toplam 30 euro hesap ödedik. Nefis bir yemek oldu. Risottada soğan ve ceviz vardı. Oradan çıkışta benim aşıklar çeşmesinde dilek dilemediğim aklıma geldi. Daha doğrusu hiç aklımdan çıkmamıştı, hatta Mesutun beynini yemiştim. :)) Aşıklar çeşmesinde dilek diledim. Biraz oturduk sonra Nouva meydanında biraz takılalım dedik. Meydandaki eğlenceli barlardan birine girdik. Ardından otele gittik.

ROMA 5. GÜN 2019

ROMA 5. GÜN 2019

Related news

 • Hamilelik sırasında Sorbifer
 • Makarna Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir
 • Lezzetli borsch Ukraynalı
 • Amerikan Kalp Vakfı Diyeti
 • Meyve lekesi nasıl çıkar

 • ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN


  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN

  ROMA 5. GÜN