Saçlarınız Sağlıklı Uzasın 2019

Saçlarınız Sağlıklı Uzasın 2019 Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

Benzer İçerikler

Yorumlar

0

İnsanların dönüp hayranlıkla bakacağı uzun ve mükemmel saçlara sahip olmak ister misiniz?

Birçok insan havalı saçların hayalini kurar ama nasıl sahip olacaklarını bilmezler. Çoğumuz vücudumuza aldıklarımızın saçlarımıza nasıl bir etki yapabileceğinin farkında değiliz. İyi bir saç bakım ürünü kullanmak, saçlarımızın uzarken kırılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Saçlarınızı olabileceği en hızlı şekilde nasıl uzatacağınızı öğrenmek için yazının devamını okuyun. Bu yöntemler ayrıca, saçlarınızın daha sağlıklı ve daha kalın olmasını sağlayacaktır.

Yöntem 1:

1) Saçınızı yıkama şeklinizi değiştirin.

Saçınızı ne sıklıkla yıkadığınız ve kullandığınız suyun sıcaklığı, saçınızın uzamasına etki eder. Saçlarınızı çok sık (mesela her gün) çok sıcak su ile yıkıyorsanız, saçlarınız kurumaya ve kırılganlaşmaya başlar. Bu da saç kırılmasına sebep olur, böylece saçınız uzamaz ve kalınlaşmaz.

Çözüm?

Saçınızı haftada 3 defadan fazla yıkamayın ve dokunabileceğiniz en soğuk suyu kullanın. Başlarda saçınızı daha az yıkamak, biraz yağlı görünmesine sebep olabilir. Saç deriniz daha az yağ üretmeye ve denge sağlanana kadar birkaç gün şapka kullanın. Çok uzun sürmeyecek! Soğuk suyla yıkanmayı sevmiyorsanız, saçınızı normal banyo zamanlarınızdan ayrı olarak lavaboda soğuk su ile yıkamayı deneyin. Duş aldığınızda saçlarınızı toplayıp duş bonesi takın.

2) Saçınızı nazikçe kurutun.

Saçlarınızı havlu ile sertçe, fırçalayarak ve fön ile mi kurutuyorsunuz? Bunu yapmayın! Saçınızı kaliteli bir kumaştan yapılmış bir giysi olarak düşünün; kurutucuya atmak istemezdiniz, hava ile kurumasını beklemek için nazikçe asardınız. Saçlarınıza da aynı özenle bakın. Yıkadıktan sonra bir havlu ile hafifçe kurulayın ve sonrasında hava ile kurumasını bekleyin. Islakken saçınızı fırçalamayın. Islak saç, esneme eğilimi daha fazla olduğu için kuru saça kıyasla daha kolay kırılır. Saçınızı açmanız ve düğümlenmiş kısımları ayırmanız gerekiyorsa, parmaklarınızı ve geniş dişli tarakları yine nazikçe kullanın. Özel durumlar dışında saçınızı fön ile kurutmayın. Sık sık fön ile kurutmak, saç uçlarınızın kırılmasına, elektriklenmesine ve çatallaşmasına neden olur ve onarmak kolay değildir; saçınızın sağlıklı olarak uzaması için hava ile kendiliğinden kurumasını beklemeniz gerekiyor.

3) Saçınızda kuvvetli kimyasallar kullanmayın.

Kullandığınız şampuan ve saç kremi zayıf saçın güçlenmesine katkıda bulunuyor olabilir. Reklamı en çok yapılan şampuanlar, saçınızı kendi doğal yağlarından kazıyan ve böylece saçınızı gelebilecek zararlara karşı savunmasız bırakan sülfat içerir. Saç kremleri saçı kimyasallarla kaplayan ve çıkması için daha güçlü şampuan kullanmayı gerektiren silikon içerir. Bu döngü saça gerçekten zarar verir! İşte bunların yerine yapabilecekleriniz: Silikon kalıntılarından arındırmak için saçınızı son bir kere güçlü bir şampuanla yıkayın. Bu sefer saç kremi kullanmayın; saçlarınızı nazikçe tarayın ve kendiliğinden kurumasını bekleyin. Birkaç gün için saçınıza izin verin. Saçınızla ilgili hiçbir şey yapmayın, yıkamayın, düzleştirmeyin ya da herhangi bir ürün kullanmayın. Saçınızı yıkayacağınız bir sonraki zaman, tamamıyla doğal bir şampuan kullanın. Etiketini okuyun ve şampuanın sadece doğal yağlar ve temizleyiciler içerdiğinden, kimyasal içermediğinden emin olun. Hatta şampuansız yıkamayı bile deneyebilirsiniz! Seyreltilmiş elma sirkeli saç kremi kullanın. Bu gerçekten işe yarıyor ve saçınız kuruduğunda hiçbir şekilde sirke kokusu kalmıyor. Derin bir saç bakımı için, krem olarak Hindistan cevizi yağı kullanmayı deneyin. Bunları denediğinizde bir daha asla, o daha önce kullandığınız kimyasal yüklü şeyleri kullanmak istemeyeceksiniz.

4) Tamamen doğal saç şekillendirme tekniklerini ve ürünlerini deneyin.

Benzer şekilde, konu saçınızı şekillendirmeye gelince, daha nazik yöntemleri kullanın. Saç maşaları, düzleştiriciler ve tabii ki tedbirli olmak kaydıyla fön makineleri gibi ısınan aletleri kullanın. Doğal saç şekilleri için kimyasal saç spreylerini ve jöleleri kullanmayın. Böylece saçlarınızın, kendi eşsiz güzel dokusunu kazanarak uzamak ve güçlenmek için bir şansı olur. Zararlı olmayan içeriklerle kendi saç jölenizi kendiniz yapabilirsiniz. Dağılmayı ve elektriklenmeyi önlemek için, piyasa ürünleri yerine saçınıza birazcık argan yağı ya da diğer doğal kozmetik yağlarını uygulayın. Saçınızı kıvırcık ya da düz hale getirmek için, ısıl işlemlerin kullanılmadığı doğal yöntemleri deneyin.

5) Saçınıza iki haftada bir maske uygulayın.

Bu işlem nem takviyesi sağlayarak saçlarınızın onarılmasına yardımcı olur. Yumuşak, ipeksi ve sağlıklı saçlara kavuştuktan sonra da, saçlarınızın daha uzun süre bu şekilde kalıp uzamasına olanak sağlar. Hindistan cevizi yağı ve badem yağı ile sıcak bir maske uygulayın. Badem yağı, zayıf kuru saça ekstra parlaklık kazandırırken; Hindistan cevizi yağı yüksek nemlendirme gücüyle saça derinlemesine nüfuz eder. Yağ karışımını saça masaj yaparak uygulayın ve duş bonesi takın. Fön makinesini ılık ayarda duş bonesi üzerinden saça yaklaşık 10 dakika boyunca uygulayın ve sonra boneyi çıkarıp saçınızı yıkayın. Ayrıca ılık zeytinyağı, tarçın ve bal karışımını da kullanmayı deneyebilirsiniz – bu saçınızı nemlendirdiği gibi aynı zamanda parlaklık verir.

6) Saçınızı dış etkenlerden koruyun.

Uzun süre güneş altında kalacağınız ya da klorlu suda yüzeceğiniz zamanlarda ve hava kirliliğinin fazla olduğu yerlerde saçınızı koruyun. Saçınız bu şekilde tekrarlanan etkilere maruz kaldığında zarar görür, bu yüzden bir şal ile örtün, şapka ya da yüzme bonesi takın ve sonrasında sağlıklı tutmak için nazik yıkama ve kurutma yöntemlerini kullandığınızdan emin olun.

Yöntem 2:

İyi Beslenin ve Saç Uzatma Takviyeleri Kullanın

1) Daha fazla protein tüketin.

Protein saçın temelidir ve saçınızın uzaması, parlaması ve sağlıklı olması için daha fazlası gerekir. Bu, daha çok et yemeniz gerektiği anlamına gelmez (yiyebilseniz bile) sadece öğünlerinizde protein ağırlıklı yiyeceklere daha çok odaklanmanız gerektiği anlamına gelir. Eğer et yemeyi seviyorsanız, biftek, tavuk, balık, ve diğer et çeşitlerinin tadını çıkarın.Ayrıca yumurta ve bazı tür peynirler de yüksek protein içeriğine sahiptirler. Fasulye ve diğer bakliyat ürünleri, fındık ve ıspanak gibi yapraklı sebzeler de protein içerir. Eğer vejeteryansanız, bunları tüketebilirsiniz.

2) Omega-3 yağ asitleri içeren gıdalarla beslenin.

Bu “iyi” yağ sağlıklı, parlak saç ve cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Avokado, fındık, somon balığı, keten tohumu yağı ve daha birkaç lezzetli yiyecekte bulunur. Eğer çok fazla miktarda omega-3 almak isterseniz, ayrıca balık yağı takviyeleri kullanabilirsiniz.

3) Bol su için.

Eğer susuz kalırsanız, bu durum saçlarınıza yansıyacaktır. Saçınız kuru ve mat hale gelecek ve kırılmaya daha yatkın olacaktır. Bol su içmek, uzun saçlara sahip olmanın kolay ve gerekli bir parçasıdır. Farkı hemen göreceksiniz! Yanınızda bir su şişesi taşıyın ve günde en az 2-3 litre su için. Eğer çok fazla su tüketme konusunda endişeniz varsa, bitki çayı veya aromalı su da için. Kafein ve alkol tüketmekten kaçının ve çok fazla soda içmeyin. Yerine suyu tercih edin.

4) Saç uzatma takviyeleri kullanın.

Bazı takviyelerin saç gelişimini desteklediği ve zaman içinde saçın uzamasına yardımcı olduğu söylenir. Bu tamamiyle hızlı bir çözüm değildir, ama takviye almaya başlarsanız birkaç hafta veya birkaç ay sonunda saçlarınızın düzeldiğini görebilirsiniz. İşte sizin için bu takviyelerden birkaçı, deneyin ve işe yarayıp yaramadığını görün: Biotin popüler bir saç uzatma takviyesidir. Bebeklerinin gelişimi açısından yeterli besin alındığından emin olmak için hamile kadınlar tarafından sıklıkla kullanılır, hamile olmasanız da bu takviyeyi kullanabilirsiniz. Atlantik sedir yağı saç uzamasını desteklemek için direk saç derisine uygulanabilen bir uzatma takviyesidir.  Argan yağı da aynı şekilde kullanılabilir. Beta-sitosterol saçın hızlı bir şekilde uzamasını destekleyen tohum bazlı bir bitkidir.

Yöntem 3:

Eklerle Uzatma ve Diğer Anlık Saç Uzatma Yöntemleri

1) Çıt-çıt alın.

Bu belki de uzun saçlara sahip olmanın en hızlı yoludur! Güzellik malzemeleri satan mağazalara gidin ve saçınızın rengine ve yapısına uygun bir çıt-çıt seçin. Saçınızın en üst tabakasının altına tutturun, saçınızı geriye atın, böylece gözükmeyecektir. Çıt-çıt ları saçınıza eşit sayıda ve hizalı olarak yerleştirin, bu şekilde bir taraf diğerinden daha kalın gözükmeyecektir. Çıt-çıt larınızı plastikten, gerçek insan saçından ya da diğer maddelerden yapılmış olarak tercih edebilirsiniz. Ne kadar çok para harcarsanız, o kadar gerçekçi görünecektir.

2) Bir güzellik salonundan profesyonel kaynak saç hizmeti alın.

Bu, daha pahalı ve daha kalıcı bir yoldur. Kaynaklar, gerçek insan saçı ya da yapay saçlardan elde edilir, saçınıza ya da saç derinize dikilir ya da yapıştırılır. Bu yöntem ünlüler tarafından, hızlı bir şekilde uzun saçlara kavuşmak için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu işi yapmayı bilen uzmanlara yaptırdığınızdan emin olmanız oldukça önemlidir. Bu hizmeti kesinlikle amatör bir kişiden almayın. Acıya, tahrişe ve saç kayıplarına neden olabilir. Sadece eğer yeteneklerinizden kesinlikle eminseniz, kaynaklarınızı kendiniz takın! Aksi takdirde, saçlarınızın bir kısmını kaybedebilirsiniz.

3) Peruk takmayı deneyin.

Uzun saçlara hemen sahip olmak mı istersiniz? O zaman neden peruğu denemiyorsunuz? Çeşitli renkler ve şekillerdeki perukların hepsini deneyebilir ve dahası saçlarınızı istediğiniz uzunluğa getirebilirsiniz. Bir peruk mağazasına gidin ve saç rengi ve yüz tipinize uygun perukları seçebilmeniz için satış danışmanından yardım isteyin. Hatta eğer isterseniz peruğunuzu bir güzellik salonunda kestirip şekil verdirtebilirsiniz.

Yöntem 4:

Yaşam Tarzınızdaki Değişikliklerle Saçınızı Sağlıklı Tutmak

1) Her üç ayda bir saçınızı uçlarından kestirin.

Saçınızı uzatmaya çalıştığınız için salona sıklıkla gitmek istemezsiniz. Ancak zarar görmüş uçların kesilmesi önemlidir, aksi halde saman çöpü gibi görünen uzun saçlara sahip olmuş olacaksınız.

2) Daha iyi bir dolaşım için saç derinize masaj yapın.

Bölgedeki kan dolaşımının uyarılması için yaklaşık 5-10 dakika boyunca bunu uygulayın. Kan akışının artması aynı zamanda taşınan besinin de artacağı anlamına gelir ki, bu da saçın gelişmesini arttıracaktır. Lavanta yağı (saf uçucu yağ) kullanılarak saç derisine gün aşırı masaj yapılabilinir ve bunun saç gelişimini destekleme açısından çok yararlı olduğu söylenir. Genel egzersiz, bütün vücudunuzdaki kan akışını arttırdığı gibi baş bölgenizdeki kan akışını da arttıracaktır. Kan dolaşımını geliştirmek için bir diğer iyi yöntem ise vücudunuzu kuru fırçalamaktır.

3) Stresi azaltın.

Stres saçlarınızın uzama hızını azalttığı gibi saç dökülmesine de neden olabilir. Eğer stresten doğan sıkıntıları yaşıyorsanız, yoga ya da stresinizi azaltmanıza yardımcı olacak başka egzersizler yapmayı deneyin.

4) Bolca uyuyun.

Günde sekiz saat uyku gereklidir. Uyku, vücudunuzun gelişime ve onarıma ayırdığı temel zaman dilimidir. Eğer yeterince uyumazsanız, vücudunuzun saçınızın gelişimine odaklanmak için yeterli zamanı olmayacaktır.

Püf Noktaları

Saçlarınız ıslakken fırça kullanmayın, saçın kırılmasına neden olur ve çatallaşmış uçlar yaratır. Yerine geniş dişli tarak kullanın.

Saçınızın kırılmasını ve kopmasını engellemek için her zaman geniş dişli tarak kullanmaya özen gösterin.

Modaya uygun şapkalar takın ya da diğer saç aksesuarlarını kullanmaya çalışın, böylece eski moda görünmeden saçınızı güneşin zararlı ışınlarından koruyabilirsiniz.

Soğuk havalarda ise bere takarak saçınızı zararlı etkilerden koruyabilirsiniz.

Saçınıza argan yağı uygulayın. Daha hızlı uzamasını sağlar.

Saçın ortalama uzama oranı yılda yaklaşık 15 santimetredir. Yukarıda bahsedilenleri uygulayarak, kırık ve saç dökülmesi riskini azaltırsanız uzamış olan 15 santimlik saçınızı kestirmek zorunda kalmazsınız. Kuvvetli kimyasalları kullanarak, kabartarak/krepe yaparak, fön ile kurutarak ve ısıl aletleri kullanarak saçınızı öldürmeyin. Çok sıkı saç şekilleri yapmayın. Saçınızın kırılmasına ve uzama hızının azalmasına neden olur. Saç zararını ve kırılmasını önlemek için uyurken ipek bir yastık kılıfı kullanın. Saçınızın yumuşak ve havalı kalmasını sağlamak için iki günde bir yıkayın.

Saçlarınız Sağlıklı Uzasın 2019

Saçlarınız Sağlıklı Uzasın 2019

Related news

 • Farklı mekanlarda seks neden bu kadar heyecanlı
 • Gece fotoları
 • Taştan mistik yüzük nasıl yapılır
 • Nikah salonu fiyatları 2019
 • Portakallı İrmik Helvası

 • Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın

  Saçlarınız Sağlıklı Uzasın