Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler 2019

Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler 2019
Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler


Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler

Selülite iyi gelen bitkiler

Selülite iyi gelen bitkiler

Selülit durumu sık yaşanan cilt sorunlarından biridir. Ciltte çukurlaşmaya benzer görüntüye neden olan bu cilt sorunu özellikle basen ve kalça bölgesinde görülür. Ciltte yağ topaklarına neden olan selülit, cilt esnekliğinin kaybolması ile oluşur. Fazla kilolar ve yaşlılık ile birlikte de görülebilir. Selülit için genellikle krem ve losyon gibi kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu ürünler uzun sürede etki eder ve kimyasallar içerir. Etki etme süresi hemen hemen aynı olan ve kimyasal içeriğe sahip olmayan bitkisel çözümler de denenebilir. Bu bitkisel çözümler cilt tonunu dengelerken cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Selülit doğal çözümler: Selülitten kurtulma yolları

 1. Selülite iyi gelen yiyecekler: Domates

– Selülit sorunu için en etkili besin domatestir. Domates içerdiği bileşenler ile cildin daha parlak ve esnek kalmasını sağlar. Aynı zamanda içerisindeki likopen ile cildin kolajen miktarını artırır.

– Domates mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

– Domates cilde topikal olarak da uygulanabilir. 2 ya da 3 adet domates ezilir. Ardından 1 çay kaşığı taze limon suyu ile karıştırılır. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

 1. Selülit için at kılı fırçası

– Selülit için en etkili çözümlerden biri de at kılı fırçasıdır. Atın yelen kısmından yapılan bu fırçalar cilt görünümünün düzeltilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki ölü deri hücrelerini arındırır.

– Banyo sırasında cilt kuru iken bu fırça ile fırçalanır. Çok fazla baskı yapılmamalıdır. Aksi halde cilt tahriş olabilir. Uygulama sonrasında cilt soğuk su ile durulanır.

 1. Selülite iyi gelen yağlar: Hindistan cevizi yağı

– Selülitten kurtulmak için yağ tedavisi de uygulanabilir. Özellikle cildi canlandıran ve cilt yapısını geliştiren Hindistan cevizi yağı önerilir. Bu yağ cildin sarkmasını ve kırışmasını da engeller.

– Hindistan cevizi yağı yemeklerde ve salatalarda kullanıldığında lenfatik sisteminin uyarılmasına yardımcı olur. Cilde masaj yapmak için de kullanılabilir.

– Biraz Hindistan cevizi yağı ısıtılır. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. 15 dakika kadar cilt tarafından emilmesi beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

 1. Selülite en etkili çözüm: Elma sirkesi

– Selülit için elma sirkesi de kullanılan etkili çözümlerden biridir. Ciltteki ölü deri hücrelerin arınmasını sağlayan elma sirkesi hormonal dengesizlik nedeni ile oluşan selülit için de etkilidir.

– Selülit görünümü azaltmak için bir bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenerek her gün düzenli olarak tüketilebilir.

– Elma sirkesi cilde doğrudan da uygulanabilir. 10 dakika kadar cilde masaj yapılır. Ardından cilt soğuk su ile durulanır.

 1. Selülite hangi yağlar iyi gelir: Mandalina yağı

– Mandalina yağı içerdiği C vitamini ile cildin onarılmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını artırır ve hücrelere daha çok oksijen gitmesini sağlar. Aynı zamanda detoks etkileri ile de faydalıdır.

— 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 5 damla mandalina yağı karıştırılır. Elde edilen karışım selülit olan alanlara masaj yaparak uygulanır. 15 dakikalık masaj yapılması yeterli olacaktır. Günde 2 kez düzenli uygulanması halinde kısa sürede etkileri görülür.

– Selülitten kurtulmak için kil de kullanılabilir. Kil genellikle ciltteki yağın ve kirin arındıırlması için kullanılır. Ancak kan ve lenf dolaşımı için de faydalıdır. Cildin onarılmasını sağlar.

– Çeyrek fincan limon suyu ile 1 yemek kaşığı organik bal ve 3 yemek kaşığı kil karıştırılır. Elde edilen karışım hamur haline getirilerek cilde uygulanır. Cilt dairesel hareketlerle ovulur. 30 dakika kadar ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

 1. Selülit giderici besinler ile beslenme

– Selülitten kurtulmak için alkali besinlerin olduğu bir diyet programına uyulmalıdır. Özellikle omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir.

– Somon ve ton balığı gibi gıdalar omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Yağlı balıkların tüketilmesi kan dolaşımını artırırken cilt görünümü de düzgünleştirir. Balıkların yanı sıra keten tohumu ve fındık da beslenme düzenine eklenebilir.

 1. Selülit kürü: Karbonat

– Bir yemek kaşığı ile biraz su karıştırılır. Elde edilen hamur cilde maske olarak uygulanır. 15 dakika ciltte kuruması beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

 1. Selülit egzersizleri

– Selülit görünümünü azaltmak için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Özellikle kalça ve basen bölgesini çalıştıran egzersizler düzenli olarak yapılabilir.

– Her gün 30 dakika yürüyüş ya da tempolu koşu yapılması önerilir.

 1. Selülite kahve masajı

– Selülit görünümünü azaltmak için kahve masajı en etkili çözümdür. Kahve içerdiği kafein ile cildi gençleştirir ve cilt yapısının daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

– Banyo yapmadan önce biraz kahve ile su karıştırılır. Elde edilen karışım selülit oluşan alanlara masaj yaparak uygulanır. 15 dakika masaj yapıldıktan sonra 10 dakika beklenir ve cilt önce ılık sonra soğuk su ile durulanır.

– Kahve masajı haftada 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapıldığında etkisini kısa süre içerisinde gösterir.

 1. Yaşam tarzını değiştirmek

– Selülit oluşumunu engellemek ve selülitten kurtulmak için yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılmalıdır. Sigara içilmesi, aşırı yemek yenmesi, yoğun stres, vücuttaki toksinler selülit oluşma riskini artırır. Bu tür durumlar genel sağlık açısından da zararlıdır.

– Dengeli ve sağlıklı bir beslenme planına uyularak düzenli spor yapılmalıdır. Hareketsiz bir yaşam tarzı yerine sosyal ve sportif aktivitelerde bulunulmalıdır. Stresin kontrol altına alınması için ise meditasyon ve yoga gibi teknikler kullanılabilir.

Selülitten kurtulmak için tüm bu önerilere uyulması tavsiye edilir. Beslenme düzenine dikkat edilmeli ve düzenli egzersiz yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Selülit cilt altında yağ topakları olarak tanımlanabilir. Bu topakların çözülmesi için su ve sıvı alımının da artırılması önerilir. Günde 3 litre kadar su ve sıvı tüketilmelidir. Selülit sorunu sadece fazla kilolu kişilerde oluşmaz, zayıf kişilerde de oluşabilir. Bu görünümün azaltılması için kozmetik ve doğal çözümlerin yanı sıra estetik uygulamalar da tercih edilebilir. Estetik uygulamalar kalıcı ve hızlı sonuçlar sunar. Lazerle selülit tedavisi ve selülit mezoterapisi en sık tercih edilen estetik uygulamalar arasındadır. Bu uygulamalar her cilt tipine uygun olmayabilir. Bu nedenle herhangi bir estetik çözüm tercih ediliyorsa öncelikle bir estetik doktoruna başvurulmalıdır. Doktor kişinin cilt yapısına uygun olan en etkili yöntemi belirleyerek, yöntem hakkındaki bilgileri hasta ile paylaşacaktır.

Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler 2019

Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler 2019

Related news

 • Yuvarlak Çiçek İçinde Çiçek Lif Modeli
 • Köfteli nohut malzemeleri ile Etiketlenen Konular
 • Top Çiçekli Yeni Lif Modeli
 • Etiket: yüz tipine uygun kaş modeli
 • 20 Güzel Kısa Bahar Elbiseleri 2016

 • Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler


  Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler


  Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler


  Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler


  Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler


  Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler


  Selülitler Nasıl Gider: Selülite İyi Gelen Bitkiler