Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 2019

Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 2019

Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 3 28.01.2019, 01:45

Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir

Seyr-i Sabah
10:50 03.07.2019(Güncellendi 15:39 04.08.2019)URL'yi kısaltın

İsviçre’nin Crans-Montana kentinde devam eden Kıbrıs Konferansı’nı yakından takip eden NTV Lefkoşa temsilcisi Selim Sayarı, “Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis siyasi bir irade gösterirse yeniden federal birleşik bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir. Bu olmayacak bir şey değil” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı
© AA / Cem Özdel
İsviçre'de başlayan garantör ülkelerin de katıldığı Kıbrıs Konferası'nda bu hafta kapsamlı bir pazarlık süreci başlıyor. Selim Sayarı konferans ile ilgili izlenimlerini Zafer Arapkirli ile Seyr-ü Sabah'a anlattı:

‘RUM TARAFI PAZARLIK ÇITASINI ÇOK YUKARIDA TUTUYOR'

"6 başlıkta Kıbrıs meselesini özetliyoruz. Birçok pozisyon var. Mülkiyet konusundaki pozisyonlar var. Güvenlik ve garantiler kısmı var yani garantörler bir anlaşmayı nasıl garanti edecekler, bu öne çıkıyor. Örneğin Rum tarafı pazarlık çıtasını çok yukarıda tutarak ‘Türkiye'nin garantörlüğünü istemiyoruz, askerini istemiyoruz' noktasından pazarlığı başlattı. ‘Biz zaten Avrupa Birliği üyesiyiz. Böyle bir durumda garantörlüğe gerek yok' diyorlar. Türk tarafı bunu onaylar durumda değil. Garantörlükten vazgeçilemeyeceğini, ancak her şey yolunda giderse oturup tekrar garantörlük gerekiyor mu, gerekmiyor mu, bunun konuşulabileceğini belirtiyor."

‘MÜZAKERELER SON DERECE ÇETREFİLLİ'

Sayarı, "Garantörlük konusunda taraflar ‘Garantörlükten vazgeçmeyi kimse düşünmüyor' diyor. Rum tarafında belli bir sayıda Türk askerinin arada kalması noktasına geliyor olay. Zira garantörlük noktasını Rum lider Nikos Anastasiadis kabul etmiş durumda. Bunlar ilan edilmiyor henüz ancak arka planda bunları kabul ettiğini biliyoruz. Son derece çetrefilli geçiyor müzakereler. Aslında çok önemli bir kısmı aşıldı. Fakat geriye kalan yaklaşık 12 başlık var çeşitli konularda. Bunlardan bazıları; mülkiyet, toprak, yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi ve AB. Bu başlıklarda taraflar süreci hızlandırmak için paketler hazırladılar. Bugün onlar masaya konacak. Yani mülkiyet başlığının kapanmasını geciktiren engelleyen alt başlıklardan oluşan önerileri taraflar kendi perspektiflerinden ortaya koyacaklar. Onlar bir paket haline getirilecek ve bu noktada da al-ver süreci başlayacak. Zaten Kıbrıs sorununun temeli Türk tarafının alacağı siyasi haklara karşılık vereceği toprak üzerine kurulmuştur. Ana yapısı budur.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Konferansı'nda
© AA / Cem Özdel
‘BU HAFTA SONUNA KADAR ORTAYA BİR SONUÇ ÇIKMASINI BEKLİYORUZ'

Tarafların işi hızlandırması için paketler halinde önerilerini sunma fikri BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten çıktı. Bu hafta paketler üzerinden konuşulmaya başlanacak. Dolayısıyla bu hafta sonuna kadar ortaya olumlu ya da olumsuz bir sonuç çıkmasını bekliyoruz."

‘SON ANDA RUMLAR HEP İŞİ ÇIKMAZA SOKTULAR'

Kıbrıs Konferası'ndan çıkacak sonucu nötr olarak gördüğünü belirten Selim Sayarı sebebini şöyle açıkladı: "Çünkü defalarca buna benzer zirveler yaşadık. Defalarca hayal kırıklığı çıktı. Son anda Rumlar en olmayacak şekilde düşünerek işi çıkmaza soktular. Rumları suçlamak için söylemiyorum bunu. Geldiğimiz noktada da benzer bir durumu yaşıyoruz. Burada iki lider siyasi bir irade gösterirse yeniden federal birleşik bir Kıbrısın yolu açılabilir. Bu çok kolay, olamayacak bir şey değil. Bu işin çözülmemesi için hiçbir sebep yok."

"Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmelerin başından beri burada ve sonuna kadar burada olacağını belirtiyor" diyen Sayarı "Çavuşoğlu, bunun son konferans olduğunu, bir daha böyle bir şeyin gerçekleşmeyeceğini söylüyor" şeklinde konuştu ve ekledi:

Kıbrıs
© REUTERS / Yiannis Kourtoglou
‘BU SÜREÇTE OLMAZSA ARTIK TARAFLAR FEDERASYONU KONUŞMAYACAK'

"Kıbrıs'ın federal bir devlet çatısı altında iki siyasi eşit toplum tarafından birleştirilmesini amaçlayan formülün sonuna geldik. 53 yıldır bu mesele deneniyor. Artık bunun son aşamasındayız. Bu süreçte olmazsa artık bundan sonra taraflar federasyonu konuşmayacak. İki devletli bir çözümü konuşacaklar veya herkes kendi yoluna gidecek veya başka konular gündeme gelecek. Dolayısıyla burada hala mümkün bu sonuçlar. Ancak Rum tarafının ne yapacağını kestirmek mümkün değil. Rum liderin önünde gelecek yıl başkanlık seçimleri var. Buna odaklanmış durumda.

Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 2019

Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 2019

Related news

 • Copacabana Lloret 3 (İspanya, Costa Brava): açıklama, yorumlar ve resimler
 • Çeyizlik Yıldız Lif Modeli Yapılışı Videolu Anlatımlı
 • Çok İzlenen Videolar
 • Seramik fayanslar: yoğunluk, ağırlık, çeşitleri ve amacı
 • Kırcıllı-yün-ile-düşük-kollu-örgü-bluz

 • Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 51

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir


  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 32

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 91

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 28

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 92

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 64

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 99

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 16

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 54

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 38

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 50

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 92

  Selim Sayarı: Federal bir Kıbrıs’ın yolu açılabilir 36