Sinüzit Neden Olur 2019

Sinüzit Neden Olur 2019 Sinüzit Neden Olur

Sinüzit Neden Olur?

Birden bire baş ağrısı, halsizlik, gözlerde kararma ya da görme kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkan durumun teşhisi yapıldığında Sinüzit ile tanışmış oluruz. Aslında bu belirtilerin haricinde de geniş bir belirti takvimine sahiptir.

Ancak en sık görülenler bunlardır. Sinüzit sanılanın aksine burunda olmaz. Üst çene kemiğinde yaşanan iltihaplanmanın mirası enfeksiyon sonucunda yaşanan durumdur.

Tıbbi olarak sinüslerde var olan mukoza zarının iltihap kapması olarak tanımlanmaktadır. Ancak sebepleri arasında görülen birçok faktörün burun ve ağızla ilgili olması halk arasında böyle bir algı oluşturmuştur. Genellikle burunda oluşan mukoza iltihabı sinüzit ile sonuçlanır. İnsanların ise bu durumdan çıkardığı sonuç burundan kaynaklanan bir rahatsızlık olduğudur. Oysa en çok görülen ikinci sebep diş çürüklerinden doğan apse ve iltihaplardır.

Yani Sinüzit neden olur sorusuna illa burun ve benzeri bir cevap vermek mümkün değildir. Kaldı ki Sinüzitin belirtilerine baktığımızda yüksek ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, gözlerde kararma ve ağrı, halsizlik, burun tıkanması, geniz akıntısı, ağız kokusu ve burundan akıntı bulunur. Aslında tüm yüzümüzle ilgili olan sebepler barındırabilir.

Makale İçeriği

Sinüzit Nedenleri

Sinüzit nedenleri arasında yüzümüzdeki mukoza adlı zarın iltihap kaplanması olduğu için son derece geniş bir etki alanı görebiliriz. Bir alerjen buna sebep olabiliyorken bazen üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir.

Kalıtsal bir bozukluk, bağışıklık sisteminin çökmesi veya zayıflaması Sinüzite neden olan etkenler arasında sayılabilir.

Sinüs olarak adlandırılan bu bölgelerin yerlerini bilmekte az çok nedenleri hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayabilir. Sinüslerin dört çift olduğunu ve gözlerimizin arasında, yüzümüzdeki kemiklerin arasında tam göz hizasında, elmacık kemiklerine yakında, alın bölgemizde olduğunu söyleyebiliriz.

 • İltihap ve Enfeksiyon

İltihaplanmalar ve enfeksiyonlar elbette ki sinüzit için en önemli faktördür. Yüzümüzdeki mukoza yapısının bunu alması çok uzun sürmez.

 • Burun Yapısı

Burnu yamuk olan insanlarda çok daha sık rastlanır. Çünkü kemikte var olan yamukluk nefes almayı engellemeye sebep olabilir. Bu da solunum yollarında problemlere ve sonucunda sinüzite dönebilir.

 • Geniz Rahatsızlıkları

Geniz etinin gereğinden büyük olması da solunumu engelleyip sinüzit için başlıca bir sebep olabilir. Geniz akıntısı ya da geniz çevresinde büyüyen etlerin buna sebep olabilmesi mümkündür.

 • Basınç

Yüksek noktalarda, uçakla seyahat ederken ya da tırmanırken yaşanan irtifa değişimleri sinüzit nedenleri arasındadır.

 • Hastalıklar

Grip, nezle ve benzeri soğuk algınlıkları, saman nezlesi, alerjilerden kaynaklanan tüm rahatsızlıklar, kistik fibrozis, reflü, solunum yolları enfeksiyonu, solunum rahatsızlıkları sebep olabilir.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit tedavisi antibiyotik kullanılarak kontrol altına alındıktan sonra sağlanabilir. Bazı kişilerde sinüzit teşhisi konmadan farklı ilaç kullanımları gözlenebilir.

Bu durumlar tehlike ve risk oluşturmaktadır. Genellikle doktor muayenesi için gerek duyulmasa da mutlaka sinüzit teşhisinin onaylanması, aynı zamanda değerlerinize bağlı olarak doktorunuzun ilaç önermesi gerekir.

Antibiyotik tedavisinde size uygun olan ilacı kullanmanız hem daha çabuk sonuç almanızı hem de bundan farklı problemler yaşamamanızı sağlayacaktır. Ayrıca medikal sinüzit tedavisinin yetersiz kalması da az da olsa görülebilen bir durumdur.

Böyle dönemlerde hekiminizin tavsiyesiyle beraber cerrahi sinüzit tedavisi uygulanmaya başlar. Yani sinüslerin temizliği antibiyotik ile değil operasyon ile yapılır.

Bazı hastalar sinüzit rahatsızlığını önemsemediğinden bu konuda hiçbir müdahaleyi kabul etmezler. Ancak sinüzit etkileri çok önemli organlarınızı deforme edebilir. Gözlerden başlayan bu deformasyon sürecinin akciğer ve kalp gibi hayati organlara kadar uzandığını da vurgulamak gerekiyor.

Sinüzit Neden Olur 2019

Sinüzit Neden Olur 2019

Related news

 • Ayrık Otu Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
 • Mantar Neden Kararır, Mantarın Kararmaması İçin Ne Yapılır
 • Perohi – Pierogi
 • Haşhaşlı Cevizli Burma Çörek Tarifi
 • Tatil için Büyük Boy Çanta Modelleri

 • Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur


  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur

  Sinüzit Neden Olur