Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz


Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz?

Özellikle yağlı bir cilt tipi bulunan kişilerin sık sık şikayetçi olduğu, kuru cilde sahip olan kadınların bile zaman zaman karşılaşmak zorunda kaldıkları bir cilt sorunu olan sivilce ve akneler; güzelliğimizi ciddi anlamda tehdit eden en büyük düşmanlarımız arasında yer alıyor.

Öyle ki cildimizde ufak bir sivilce bile belirdiğinde sivilcenin büyümesini ve cildimizde yayılmasını engellemek adına farklı yöntemler denemeye koyuluyor, bazen başarılı oluyor bazen de ne yaparsak yapalım cildimizdeki sivilcelerden bir türlü kurtulamadığımızı düşünüyoruz.

Sivilce çıkmasını nasıl önleriz? başlıklı bu yazımızda hem mevcut sivilcelerinizden kurtulmanıza yardımcı olacak hem de cildinizde yeni sivilce oluşumunu en aza indirgeyecek birtakım yöntemlerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Peki, sivilce çıkmasını nasıl önleyebiliriz? Sivilcelerimizi doğal bir şekilde nasıl tedavi edebiliriz? İşte, sivilcelerle savaşmanıza yardımcı olacak çözüm önerilerimiz:

Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalı

Sivilce çıkmasını önlemek için ne yapılmalısorusunu cevabını sizler için cevaplamak istiyorum.İşte yüzde sivilce çıkmaması için ne yapılmalısorusunun cevabı;

Cilt temizliğinize maksimum seviyede özen gösterin

Maalesef ki çoğumuz makyaja gösterdiğimiz özeni cilt temizliğimize ve cilt bakımımıza göstermiyor bu yüzden de cildimizin bakteri ve toksinlere maruz kalmasına neden oluyoruz.

Yüzümüzdeki makyajı silmeden ve cildimizi iyice temizlemeden uyuduğumuz bir gecenin ertesi gününe cildimizde siyah nokta ve sivilce başlangıçları ile uyanarak, başlayabiliyoruz.

Özellikle yağlı ve sivilceye meyilli bir cilt yapınız bulunuyorsa güne mutlaka yüzünüzü yıkayarak başlamalı, haftada birkaç kez cildinize peeling yapmalı, her makyaj öncesinde ve makyajınızı çıkardıktan sonra cildinizi tonik ile temizlemeyi unutmamalısınız.

Bu sayede cildinizde toksin birikimini engelleyebilir, gözeneklerinizin siyah nokta ve sivilceler ile tıkanmasının önüne geçebilirsiniz.

Gün içerisinde bol miktarda su tüketin

Cildinizde sivilce çıkmasını engellemek istiyorsanız, gün içerisinde en az 8-10 bardak su tüketmeye özen göstermeli, cildinizi doğal bir şekilde nemlendirmelisiniz.

Yağlı bir cilt tipine sahip olsanız bile cildinizin nemlenmeye ihtiyacı olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ancak, bu noktada çeşme suyu tüketiminden hem genel sağlığınız hem de cilt sağlığınız için kaçınmalı; sterilize su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Cilt tipinizle uyumlu kozmetik ürünler kullanın

Şayet yağlı bir cilt yapınız bulunuyorsa kuru ciltler için özenle formüle edilmiş bir cilt bakım kremini kullanmanız, cildinizin sebum miktarını olumsuz yönde etkileyerek, cildiniz tarafından daha fazla miktarda sebum üretilmesine yol açabilir.

Bu yüzden aldığınız ürünlerin cilt tipinize uygun olup olmadığını her daim kontrol etmeli, cilt tipinizle eşleşmeyen ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Özellikle yağlı bir cilt tipiniz varsa mümkün olduğunca ciltteki yağı emen ürünler kullandığınızdan emin olmalısınız.

sivilce çıkmaması için

Baharatlı ve aşırı yağlı gıdalar tüketmekten kaçının

Patates cipsi, kuru yemiş ve baharatlı yiyecekler, çok ama çok hoşunuza gitse de bu yiyecekleri düzenli bir şekilde tüketmeniz; maalesef ki cildinizde sivilce çıkmasını tetikleyebilir.

Özellikle bol miktarda yağda kızartılan kızartmalar, fast-food besinler; cildinizde hiç de tahmin etmediğiniz anda sivilceler ile yüzleşmenize yol açabilir.

Bu yüzden yağlı bir cilt yapınız varsa çekirdek, fındık, fıstık gibi kuruyemişleri, hamburger, pizza vb. fast food besinleri mümkün mertebe az tüketmelisiniz.

Aynı şekilde yoğun miktarda çikolata tüketiminden de uzak durmalısınız.

Dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kreminizi cildinize sürün

Özellikle yaz aylarında daha da bronzlaşmak ve çekici görünmek için saatlerce güneş altında kalıyor, çoğu zaman güneş kremini sürmeden evden dışarı çıkıyoruz.

Bu durum ise cildimizin güneşin zararlı etkilerine maruz kalmasına ve cildimizde sebum üretiminin artmasına yol açıyor.

Bu yüzden özellikle güneşlenmeden önce mutlaka güneş koruyucu kreminizi tüm cildinize sürmelisiniz.

Evden çıkmadan 30 dakika önce yüzünüze ve cildinizin görünen kısımlarına SPF oranı yüksek güneş kreminizi sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sabah 10 ile öğlen 15 arasında güneş ışınlarına maruz kalmamak adına dışarı çıkmamaya çalışmalısınız.

Dengeli ve düzenli bir şekilde beslenin

Düzensiz beslenmenin sivilce oluşumuna herhangi bir etkisi olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Özellikle Omega 3 asitleri açısından yetersiz beslenen kişiler, sivilce oluşumuna daha yatkın oluyorlar.

Aşırı miktarda süt ve süt ürünleri tüketen kişilerde sivilce sorunu çekmek zorunda kalabiliyor.

Bu yüzden düzenli ve dengeli bir şekilde beslenerek, sivilce oluşumuna yol açabilen besinlerin tüketiminde aşırıya kaçmayarak, cildinizde sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Gün içerisinde ellerinizi sürekli yüzünüze sürmekten kaçının

Gün içerisinde hangimiz sık sık ellerimizi yüzümüzle temas ettirmiyoruz ki? Ancak bu durum, biz pek de farkında olmasak bile elimizdeki bakteri ve mikropların cildimize de bulaşmasına neden oluyor.

Bunu önlemenin yolu ise cildimizle ellerimizi minimum seviyede temas ettirmekten ve özellikle yemek yedikten sonra ellerimizi bol su ve sabunla yıkamaktan geçiyor.

Sivilceleri yok eden maske tariflerine şans verin

Cildinizdeki sivilceleri iyileştirmek ve yeni sivilce oluşumunu engellemek adına sivilceleri yok eden ve cildi pürüzsüzleştiren maske tariflerine bir şans verebilirsiniz.

Sivilceleri yok eden ve doğal bir şekilde tedavi eden maske tariflerini de sitemiz üzerinde kolaylıkla bulabilir; haftada birkaç kez bu maskeleri cildinize uyguladığınız takdirde birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde cildinizdeki sivilce ve akneleri yok edebilirsiniz.
Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz


Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz


Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz


Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz


Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz


Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz


Sivilce Çıkmasını Nasıl Önleriz