Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler 2019

Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler 2019 Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

Sağlıklı ve verimli bir bahçe mutlaka gerektirirsonbaharda elma ağaçları için gübre uygulaması. Hangileri daha iyi - organik mi, mineral mi? Ne zaman ve hangi dozda alınmalıdır? Makalede bu ve elma bahçesi dikimi ve bakımı ile ilgili diğer sorular ele alınmıştır.

Bir bahçe yetiştirmek zor mu?

Bakımlı meyve taşıyan bir bahçeye hayran olduğumuzda, bahçeciliğin özel bilgi ve beceri gerektirmeyen oldukça basit bir meslek olduğu anlaşılıyor. Zor nedir?

sonbaharda elma için gübre

İlkbaharda, yere bir fide dikin, su kuyusu,Bir kaç kez bir sezon serpin - bu tüm iş. Elma ağaçlarını yetiştirme ve büyütme yeteneğinden habersiz olan insanlar, her yıl meyvelerin iyi bir şekilde hasat edilmesinin çok basit olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, deneyimli bahçıvanlar, büyüyen meyve ağaçlarının tecrübe, sabır ve özen gerektiren ciddi bir çalışma olduğunu bilirler.

Bakmakta en önemli anlardan birielma bahçesi yetkili üst pansumanıdır. Toprağın dengeli bir şekilde döllenmesi ağaçların normal gelişmesini ve meyve vermesini sağlayacaktır. Meyvelerin periyodikliği de en aza indirgenir. Ağaç hasta değildir, yaz aylarında ısı ve kış aylarında don gibi streslerden sonra daha çabuk restore edilir, haşerelerle başa çıkmak için daha kolaydır.

Fide dikimi altında toprak gübreleme

Sonbahar inişinin tercih edilebilir olduğu bilinmektedir.elma ağaçları Bu kök sisteminin kış boyunca güç kazanmasına, transplant stresinden kurtulmasına ve gelecekteki bitki örtüsü için hazırlanmasına izin verir. Ağaç sonbaharın sonbaharından sonra sonbaharın ortasına dikilmelidir.

Dikim için elma fideleri seçmek, toprağın bileşimini bilmek gereklidir. Bu, doğurganlığını arttırmak için toprağa ne kadar gübre ve gübre ekleneceğini tahmin etmemizi sağlayacaktır.

sonbaharda elma ağaçları için mineral gübreler

Elma ekimi için en iyi gübreler organiktir. Bu miktarlarda tanıtıldılar:

 • kül - çukur başına 1 kg;
 • humus - çukur başına 2 küçük kova;
 • kompost - çukur başına 3-4 kova;
 • turba - çukur başına 3-4 kova.

Tüm bu bileşenleri 1: 4: 5: 5 oranında karıştırabilir ve elde edilen karışımın toprağını beslemesi için bir kova kullanabilirsiniz.

Mineral gübrelerin olması gerekmezizler. Sık sık bitkiler için fosfat, azot ve potas gübreleri yapmak için elma ağaçlarının döllenme için gerekli olan argümanları ve ipuçlarını bulabilirsiniz. Ancak, uygulamada da görüldüğü gibi, mineral gübrelerin piyasaya sürülmesi yarardan çok zarar veriyor. Ağaçlar hasta ve genellikle ölür. Bu mineral gübrelerin kök yanıklarına neden olmalarından kaynaklanır. Ve fide kökleri hala genç ve ihale, bu yüzden travma acı verici. Ancak, organikler sadece fayda sağlar. Bir ağaç diktikten sonra 3-4 yıl boyunca, sonbaharda elma ağaçları için mineral gübreler yapmaya başlamak daha iyidir.

İklim koşullarını da hesaba katmak gerekir.ve bu şartlar için elmanın saflığı. Ülkemizin güneyinde herhangi bir çeşit dikiminde herhangi bir kısıtlama yoksa, kuzey bölgelerinde elma ağaçlarının kışın sertliğini kontrol etmek gerekir. Sert şartlar için uygun olmayan bir ağaç dikerseniz, sadece ölecek ve çabalar boşa gidecek.

Elma ağaçlarına bakım. Gübre uygulama planı

elma ağaçlarının ekimi için gübre

İlkbaharda, kurbanlarıtarla zararlıları, eski dallar ya da bitkileri vermeyen ve liken. Kesimden sonra, tüm açık alanların mutlaka bahçeyle tedavi edilmesi gerekir, böylece zararlılar ve patojenik mikroflora korunmamış alanlara giremez. Ağaç gövdesine bir badana koymak yeterli bir yüksekliğe kadar gereklidir. Yaz bakımı, eğer hava çok sıcaksa ve düşmüş elmaların zamanında çıkarılmasında, ağacın altında çürümemek için, çoğunlukla sulamadadır.

Tüm sezon boyunca bahçe zorunludurgübreler. İlk kısım ilkbaharda eklenir. Gübreler organik (her yıl) ve mineral (dikimden sonra 3-4 yıl) için gereklidir. Taze organik maddelerin ağacın köklerine zarar vereceğinden organik gübrelerin tam olarak humusdan oluşması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Temel üst pansumanlar aşağıdaki çizelgeye göre yapılır:

 • Birincisi, çiçeklenmeden önce tomurcukları açma periyodudur;
 • ikinci - yumurtalık bir ceviz boyutuna ulaştığında;
 • genç sürgünler büyümeye başladığında, çiçeklenme sonrası bir ay sonra;
 • elma ağaçları için gübre uygulamasının son döngüsü - sonbaharda, potasyum takviye ve kışlamadan önce bir besin deposu oluşturmak.

Sonbahar bakımı, sonbaharda beslenmenin önemi

Hasatın toplanması, ağacı zorlamak için hazırlanmanız gerekir.kışlama koşulları. İklim ne kadar şiddetli olursa, bunu yapmak için daha dikkatli olunmalıdır. Çalışmalar sonbaharın ilk ayının sonunda başlamalıdır. Bu zamana kadar, ağacın sulanması, kış sertliğini azaltmamak için durur. arka arkaya incelemeye tabi Sonbahar bitki, gereksiz dalları bahçe var kaplanması, ardından her kesim hattını yer işlenmiş bakır sülfat çözeltisi uzaklaştırıldı. Ağaç yeterince yaşlıysa ve oldukça kalın bir kabuğa sahipse, zararlı böceklerin varlığı için de kontrol edilmesi gerekir. Sonuç pozitif ise, kabuğu çıkarmak ve zararlıların yayılmasını önlemek için yakmak daha iyidir.

Ağacın kışın hayatta kalması için daha kolay veGelecek yıl iyi bir hasat elde etmek için, sonbaharda elma ağaçları için gübre zorunlu uygulanması. Bu bahçe bakımı için çok önemli bir adımdır, çünkü sonbaharda gelecekteki hasat atılmıştır, bu yüzden gerekli tüm besin maddelerine ağaç sağlamak önemlidir. Kökler altında belirli bir gübre için talimatlara göre miktarlarda elma ağaçları için organik veya azot, potasyum-fosforlu gübreler tanıtılmaktadır. Tüm çalışmalar şiddetli soğukluğun başlangıcından önce yapılmalıdır, kışın ağacın tamamen faydalı bir madde ile girmesi ve dışarıdan iyi korunması gerekir.

elma ağaçları için potas fosforlu gübreler

Sonbaharda elma ağaçları için gübre tercihleri ​​nelerdir? Doz nasıl hesaplanır

Elma ağaçlarının sonbaharda gübrelenmesi için her iki gübrelemenin de - organik ve mineral - kullanılması en iyisidir.

Her biri için gerekli olan dozu hesaplamakBelirli bir ağaç, sadece iklim koşullarını değil, aynı zamanda bitkinin yaşını, geçtiğimiz sezonda meyve seviyesini de bilmeniz ve düşünmeniz gerekir. Sonuçta, hasat ne kadar fazlaydı ki, ağaç faydalı maddeleri ne kadar harcadıysa, ve o kadar çokları doldurması gerekiyor. Aynı zamanda köklerinin büyüme alanını da dikkate almalıyız, yaklaşık olarak bu ağaç gövdesinin büyüklüğü olacaktır. Stoklama çemberi, bir yaz gününde ağaç taçının gölgesinin büyüklüğüne göre belirlenir. Çok yıllık bir bitki, 50 metrekareye kadar radikal bir daireye sahip olabilir. metre. Tüm bu parametreleri tahmin ettikten sonra, organik ve mineral gübreleme dozunu kolayca hesaplayabilirsiniz.

elma ağaçları için hangi gübrelere ihtiyaç vardır

Mineral gübreler ile gübreleme

Elma ağaçları için basit potas, fosforik ve azotlu gübreler aşağıdaki dozajda tanıtılmaktadır:

 1. Potasyum gübreler - yakın varil dairenin metrekaresi başına 20 gr'a kadar.
 2. Fosforik - metrekare başına 35 gr'a kadar. Bu orta bandın normu, güney kenarları için biraz daha yüksek - metrekare başına 60 g'a kadar.
 3. Azot - yakın varil dairenin 1 metrekaresi başına 20 gram.

Mineral gübreleri uygularken, onları suda eritmek ve ağacı sulamak en iyisidir.

Modern bahçe başarılı bir şekilde birçok besin elementini içeren karmaşık gübreleri başarıyla kullanır. Bu tür kombine preparatlar öncelikle şunlardır:

 1. "Nitrofoska", potasyum-azot-fosforiktirüst pansuman, bileşimde potasyum içerir - en az% 11, azot - en az% 11, kolayca çözünür fosfor -% 11'den az olmamalıdır. Kurucu bileşenlerin sayısı, "Nitrofoski" (işaret A, B, vb.) Etiketiyle işaret edilen değişkenlik gösterebilir. Ortalama uygulama oranı 1 m başına 50-70 gr.
 2. "Nitroammophoska" - bileşiminde her biri% 17 azot, potasyum ve fosfor içerir. Her meyve taşıyan elma altında 200 ila 400 g gübre eklenmelidir.
 3. "Ammophos" - en az% 10 azot ve en az% 40 fosfor içerir. Chernozemler üzerinde bir bahçenin sonbahar süsü olarak başarıyla uygulanmaktadır.

Organik elma ağaçlarının en iyi pansumanı

Elma ağacı için hangi gübreler ek olarakMineral? Bu tabii ki organik. Bu amaçlar için humus veya humus kullanmak en iyisidir. Uygulanan humus miktarı da elma ağacının yaşına ve kök aşırı büyümesine bağlıdır. Ortalama olarak, 10 yaşından küçük bir ağaç için yaklaşık 10-20 kg humus, 4 yaşından küçük bir ağaç için gereklidir, 10 yaş ve üzeri bir ağaç için 45-55 kg'a kadar gübre uygulanır. Bu oranlar ılıman bir iklime sahip yerler için uygundur, ekilen gübrelerin miktarı% 20 oranında artırılabilir, çünkü sonbaharda soğuklar daha sonra gelir, ağacın tüm yararlı maddeleri sindirme ve kışa hazırlıklarını tamamlama zamanı vardır.

elma ağaçları için hangi gübrelere ihtiyaç vardır

Organik gübreler toprağın düşürülmesi veya gevşetilmesiyle ortaya çıkar.

Zamanla, iyi beslenen elma ağaçlarının, gübreleri oluşturan tüm yararlı maddeleri asimile etmek için zamanları olacak ve zor kış koşulları için daha iyi hazırlanacaktır.

Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler 2019

Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler 2019

Related news

 • Pırasalı Börek
 • Dışkının Çok Kötü Kokması
 • Kapişonlu Hırka Yapılışı
 • Kirpik Gürleştiren 5 Doğal Yöntem
 • Norwegian Air Shuttle ( Norveçli Havayolları): uçuşlar herkes tarafından kullanılabilir

 • Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler


  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler

  Sonbaharda elma ağaçları için gerekli gübreler