Sputnik Miranda: Güneş Sistemi FrankensteinSputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein


Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein 56 15.01.2019, 14:07

Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein

Astronominin okul dersinden belki de her biriokur yazar insanlar güneş sisteminin yapısını yaklaşık olarak hayal ederler. Karasal tip, aynı sayıda gaz devi ve tüm sistemi kapsayan bir tür sınır olan bir asteroid kemere karşılık gelen dört gezegenden oluşur. İki gezegen, Satürn ve Uranüs halkaları var. Ve ringin en ilginç bileşenlerinden ikincisi, bir uydu Miranda olarak kabul edilebilir. Artık yerli sistemimizde olağandışı bir kozmik beden yok.büyük uranyum uyduları maranda

Uranüs'ün en büyük uyduları: Maranda ve diğerleri

Şu anda gezegen yaklaşık otuz ay tutuyor. Gökbilimciler, aslında daha fazlaları bulunduğundan şüphelenirler ancak şu ana kadar bu alanda yeni keşifler yapılmamıştır.

Uranüs'teki en büyük uydular beş kişidir. En büyük iki bilim adamı Herschel tarafından gezegenin keşfi ile birlikte keşfedildi ve 1851'de oldu. İlki Oberon olarak adlandırıldı. Yörüngesi, ana gezegenden uzakta ve 1530 km çapında. Özel bir özellik, en büyükleri 200 m'yi aşan kraterlerin bolluğu. Gökbilimcinin keşfettiği ikinci uydu Titania olarak anıldı. Daha da büyük - 1600 km, ancak daha az krater taşıyor, yerine vali ve kanyon ızgarası yerleştiriliyor.

İki büyük uydular daha "bulundu"astronom Lassell 1851'de. Bunlardan biri - Umbriel - tüm uydu halkasının en koyu, ikinci - Ariel - en hafif. Ayrıca tüm aylar arasında en genç yaşa sahip olduğu düşünülmektedir.

Ve son Miranda, bir uydu keşfedildiSonuçta, 1948'de Gerard Koiper tarafından. Voyager 2 sondası ve 1986'da kendisinden edindiği bilgiler sayesinde bu ay diğerlerinden daha iyi araştırılmış ve Uranüs'ün etrafındaki yüzüğü oluşturmuştur.

Ayların isimleri hakkında birkaç kelime

"Miranda" nın ne olduğunu herkes bilir. Uydu, "Fırtına" oyunundan Shakespeare'in kahramanının adını aldı. Tüm diğer aylara İngiliz bardağının sevgilisi denir ilginçtir. Örneğin, Titania ve Oberon - "Kahramanlık Gecesi Rüyası" adlı eserin karakterleri.uydu mranda

En çok

Uydu Miranda, çeşitli yönlerde eşsiz olarak adlandırılabilir.

 1. Bu Uranüs'le en yakın ay.
 2. Uydu boyutu açısından önemli olan Miranda, sadece 480 km'ye ulaşan en küçük çaptır.
 3. Bu ay, ekvatora göre yörüngesinin en büyük eğim açısına sahiptir.
 4. Gökbilimcilerin hesaplamalarına göre, Miranda beşten az değiltarihinin zamanı görünümü kökten değiştirdi. Ve bu, yeni kraterlerin dağlık bölgelerde göründüğü veya yok ettiği anlamına gelmiyor, ana hatları her seferinde en az yüzde 70 yeni özellik kazanıyor.
 5. Miranda düzenli olarak mevsim değişikliği yaşayan bir uydu. Doğru, "hava" nın değişmediği süre 42 yıl kadar uzun.

Tüm bu özellikler bilim insanlarına gelecekte beklenmedik ve ilham verici buluşlar için umut verir.miranda eşlik

Çirkin görünüş

Fakat Uranüs'ün bir uydu olan Miranda'nın çoğu şaşkınlık yaratıyorPürüzlü yüzeyi. Bilim çevrelerinde Ay, Frankenstein canavarıyla karşılaştırılır. Gökbilimciler, yalnızca güneş sisteminin katı kozmik cisimciklerinde bulunan uydu üzerinde bulunan tüm jeolojik formların bulunduğunu iddia ediyorlar. Bilim adamlarına göre, bu kadar küçük bir nesnenin nesnesi daha düzgün bir şekle sahip olmalıdır. Miranda uydusunun sahip olduğu kaotik konturlar, araştırmacıları çıkmaza sokuyor. Bu ayın en yüksek noktası 15 kilometredir. Meraklılar, Miranda'daki cazibe gücünü göz önüne alarak, üstünden neredeyse dörtte bir oranında düşmesi gerekeceğini hesapladı.

"Voyager" sayesinde, uydu yüzeyinde en yüksek üç kronun üçü bulundu.

 1. Arden - yarımkürede yerleştirilir ve kurşun denir.
 2. Hemisferde büyüyen Elsinore, köle olarak tanıdı.
 3. Inverness, güney yarımkürede bulunur.

Ancak bu dağ zirveleri olmasa bile, yüzey lekeliönemli üst düzey düzensizlikler. Büyük ovalar en derin hatalarla parçalanıyor. Genel olarak, uydu bir araya toplanan dev yığınının bir yığınını andırıyor.Miranda Uranium Satellite

Fiziksel ve jeolojik özellikler

Uyduyu neyin oluşturduğuna ilişkin kesin bilgilerMiranda, şu an için gökbilimcisi yok. Voyager'dan alınan görsel gözlemler, ayın yüzeyinin temel olarak silikatlar ile bir dizi karbonat içeren bir sıradan buztan oluştuğunu varsaymasına izin verir. Anlaşılan, az miktarda amonyak var. Ayın yüzeyinde "kış" hakim olduğu yıllarda, bu bölgedeki sıcaklık sıfırın altına 213'e düşüyor - kozmik soğukluğa çok az var.Miranda uydusu nedir

Miranda'nın oluşum teorileri

Astronomların çabalarının çoğu, ayın ilginç jeolojisini çözmek için başvurur. Şu anda iki hipotez var.

Birincisi, uzaktaki uydu Miranda’nın olduğunu söylüyorGeçmiş, ağırlığı kendisinden birkaç kat daha fazla olan büyük bir kozmik vücutla karşı karşıya kaldı. Muhtemelen, yıkıcı nesnenin de iyi bir hızı vardı. Bu saldırı tam anlamıyla ayları parçalara ayırdı. Ancak yerçekimi kuvvetlerinin etkisi altında, milyonlarca yıl sonra Miranda, kaotik formların korunmasına rağmen bir birine karışmayı başardı. Geri yüklenen ayın çekmediği daha küçük parçacıklar Uranüs'ün halkalarına girdi.

Alternatif teorinin destekçileri buna inanıyorUydunun çirkinliği iç süreçlerinden kaynaklanır. Büyük gezegenin aydaki istikrarlı etkisi, çekirdeğinin güneşlenmeye ve dönmeye başlamasına neden oldu. Ancak, alt toprak son derece dengesiz ısıtır, bu da jeolojik aktivitenin bir örneğine ve sonuç olarak belirgin yüzey deformasyonlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Sputnik Miranda: Güneş Sistemi FrankensteinSputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein

Related news

 • Hata 3194: nedenler ve çözümler
 • Bebek Odası Modelleri 2019
 • Patlıcan gelen meze
 • Peru Gelenekleri Haberleri

 • Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein 15

  Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein


  Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein 11

  Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein 7

  Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein 62

  Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein 13

  Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein 77

  Sputnik Miranda: Güneş Sistemi Frankenstein 10