Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 2019

Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 2019
13.05.2019

Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 13

Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır?

En yaygın fobi türlerinden biri- su korkusu. İnsanlar yüzme zevkini bilmeden, tüm yaşamlarından acı çekebilirler. Neyse ki, sorunu ciddiye alırsak ve kendimizle baş edersek durum düzeltilebilir.

Su korkusunun adı nedir?

Fobi yaygın bir patolojidir.belirli yaşam durumları rahatsızlık verir ve tam bir yaşam sürmeyi engeller. Canlı bir örnek su korkusudur: Böyle bir rahatsızlığı olan bir kişi sıcak bir yaz gününde bir gölette serinlemez veya yüzmekten hoşlanmaz. Erken çocuklukta tezahür edebilir ve tüm hayatı boyunca bir kişiye eşlik edebilir.

su korkusu

Göstermek için iki ana terim vardırsu korkusu. Bu fenomenin adı nedir - aquafobia veya hidrofobi? Her iki isim de doğrudur ve aynı soruna başvurmak için kullanılır. Daha önce, "hidrofobi" terimi kuduzdaki bir semptomu belirtmek için kullanılmıştır. Bu ölümcül hastalık, hastanın yutkunup su içemeyeceği hidrofobik bir kuvvetle kendini gösterir. Şimdi bu iki isim fobi ile eşit olarak kullanılıyor.

Aquafobia çeşitleri

Psikolojideki belirli kuduz vakalarını göstermek için özel şartlar vardır. Onlar su için özel korku belirlemek için gereken hastalık ile mücadele için kolaylık için tanıtıldı.su korkusu denirHer birinin adı nedir ve ne anlama gelir? Anlayalım. Yani:

 • aviolofobiya - su ile herhangi bir temas korkusu;
 • Batopfobi - derin bir dip ile sulu bir yüzey korkusu;
 • patafofobi - türbülanslı akış korkusu;
 • Lenfofobi - Bir kişi büyük miktarda su, su alanı korkutur;
 • talasofobi - deniz korkusu;
 • antlobobi - sel veya sel korkusu;
 • omnophobia - yağmura düşme korkusu;
 • hionofobiya - kar korkusu.

Bu nedenle, hidrofobi - bu sadece bu rahatsızlığın bir çok tonunu içeren genel bir isimdir.

Görünümünün nedenleri

Çoğu zaman, su korkusu, erken çocukluk döneminde bile bir insanın aklında ortaya çıkar. Bunun birkaç nedeni var:

 • Fetüsün gelişimi sırasında patolojiler (örn., Hipoksi) - korku çocuğun doğumu öncesinde doğar.
 • Amniyotik mesanenin delinmesi.
 • Olumsuz deneyim. Banyo sırasında çocuk kaymayı, düşmeyi, kulak ve burun suyunu çeker. Bu, zihninde ve gelecekte patolojik korkuya neden olan güçlü hoş olmayan duygulara neden oldu. Su şimdi acı verici duyular ve rahatsızlık ile ilişkilidir.
 • Su felaketleriyle ilgili film ya da hikâyeler, aşırı derecede etkilenebilen bir çocuğun korkusuna yol açabilir, sonuçta, aquafobia oluşur, su korkusu patolojik hale gelir.
 • Ebeveynlerin çok keskin tepkileri. Banyo sırasında çocuk kayarsa ve annesine yüksek sesle karışırsa, bebek korkar, olumsuz duygular hatırlanır ve fobi üretilir.

hidrofobi

Bir çocuğun korkuyla başa çıkmasına nasıl yardım edilir?

Bir çocuk banyo yapmayı reddettiğinde, ayırt etmek önemlidirBir fobi ve her zamanki çocuksu kaprisler. Eğer çocuk aquafobiada gerçekten acı çekiyorsa, nedenini bulmalı, tam olarak korktuğunu anla ve çocuğun bu korkunun üstesinden gelmesine yardım et. Bu yüzme, parlak ve kırıntıları için ilginç oyuncaklar, ruh halini kaldıran hoş bir aroma ile banyo köpüğü, gelebilir. Çocuğun bir bez veya oyuncak seçmesine izin verin, süreci kendisi kontrol edebileceğini anlamalıdır. İşlem sırasında küçük numaralar kullanın: bir şarkı söyleyin ya da komik bir su masalı düşünün. Aktif oyunlara yardım edin: Bir çocuk eğlenirken, korkusunu unutur. Bebek aquafobia ile başa çıkmak için daha kolaydır, büyüme sürecinde, o geçebilir, asıl şey ona bu konuda yardımcı olmaktır.

Nelerden kaçınmalıyım?

Çabalara başvurma ve zorlamak için zorlamasuya tırmanmak için çocuk - bu daha da bebeğin ihale ruhunu travmatize eder ve korkusunu güçlendirir. Kirletmeyin, slovenly - çocuk kelimelerinize inanır ve onları eşleştirir.

fobiler ve onlarla nasıl başa çıkılacağı

Onu cezadaki herhangi bir şeyden mahrum etmek de buna değmez,yanı sıra seçim öncesi koymak için: "Ya yüzme veya çizgi film izlerken gitmek" - daha travmatik çocuk için eğitim böyle bir yöntem, ancak su korkusunu ortadan kaldırmak için reddedildi. anlayış atmosferi içinde ve çocuğunuzun korku ile başa çıkmak için daha kolay olacak desteklemek ve yetişkinlik içine taşımayan: Biz nazik ve yavaşça hareket etmelidir. Tabii ki, su korkusu oluşumunu önlemek için yakından çocuğun tepkilerini takip etmek daha iyidir. Ve sonra konu: "Bir fobi nedir ve onlarla savaşmak için nasıl?" sizin için uygun olmayacaktır.

Yetişkinlerde Aquafobia

Yetişkin hidrofobi sonuçturBir çocuk ya da olgun bir yaşta sürekli psikolojik travmanın korkusunu aşmak değil. Çocuklarda olduğu gibi bu tür korkular, artık kendileri. Gerçek bir sorun haline gelir ve tam bir hayata müdahale ederler. Nasıl kendilerini böyle fobileri gösterebilir ve onlarla nasıl başa? Yetişkinlerde akvafobiya korku içinde boğulma, öncelikle ölüm ile ilişkili. Çocuklar böyle sudan korkuyorlar. Psikolojide, hastalıkla mücadele için yöntemler vardır.

su alanı

Örneğin, bir kağıda bir liste yapmakkorkuya sebep olan durumlar. Onlar on puan ölçeğinde değerlendirilmesi gerekir nerede 1 - az korkutucu bir durum, 10 - en ölümcül, neden panik. Zihinsel Eğer değerlendirmenin 1. eğitimin amacı başlayarak bu durumları yaşamak zorunda - tehlikeyi yaşıyor, nefes, nabız normale döndürmek için, belirli bir durumu değerlendirmek öğrenmek daha önce görünüyordu kadar tehlikeli değildir. Bu yüzden listedeki öğeleri giderek korkutucu hale getirin. Her adım için, kendinizi bir ödül yapmak için ihmal etmeyin. Prosedürü geçtikten sonra sonucu su parkında veya plajda gezerek düzeltebilirsiniz.

Sebep duyu organları olduğunda

Bazen su korkusu tatsızlıktan doğarburun, kulaklar, gözler çarptığında duyular. Bu durumda, psikologlar tedrici bir bağımlılığı öneriyorlar. İlk önce yüzünüzü nemli bir havluyla silebilir, sonra temiz veya hafif tuzlu suların gözlerine gömebilirsiniz. Kademeli eğitim rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olacaktır ve sonunda korku gider.

aquafobia su korkusu

İşitme için su tehlikeli değildir, hoş olmayan duyumlarKulaktan nemi çıkarırken kendiliğinden geçin. İlk başta burnuna vurmak boğulma korkusuna neden olur. Bu sorunu çözmek için, düzgün bir şekilde nefes almanız ve başınızı suyun üzerinde tutmanız gerekir. Bu doğanın bir fobi ile, sadece kademeli bağımlılık bir çıkış yolu olabilir.

Ana düşman paniktir

Bir kişi açık sudan korktuğundaBu duruma girerken, panik duygusu hissediyor. Ve her şeyden önce, insanlar boğulduğunda trajedilerin sebebi haline geliyor. Kişi sakinse, su kendisini yüzeye çıkarır, ancak aşağı çekmez. Kontrol edilemeyen unsurlar, büyük derinlik, mekanda yönelimdeki zorluk, kendini kontrol kaybına yol açar. Bu durumda, suya güvenmeyi öğrenmek, ne olduğunu hatırlamanız gerekir. Su bir düşman değildir ve kazalar sadece görevi kötüye kullanma ve kendini kontrol etme kaybı nedeniyle gerçekleşir. Bu fobi formu olan insanlar için özel psikolojik egzersizler vardır.

Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 2019

Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 2019

Related news

 • Uzun Çeyizlik Halkalı Lif Yapımı Türkçe Videolu
 • Kadın Terazisinde Taşlar
 • Füme tavuk göğsünden salata hazırlamak nasıl
 • Gelin Makyajı Nasıl Olmalı
 • Tunus İşi Fiyonk Motifli Bebek Yelek Yapılışı Anlatımlı Videolu

 • Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 4

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır


  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 98

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 30

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 1

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 96

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 64

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 5

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 29

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 98

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 78

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 86

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 84

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 54

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 79

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 5

  Su korkusu - aquafobia, hidrofobi. Nasıl başa çıkılır 22