Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 2019

Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 2019

Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 83 31.01.2019, 05:00

Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler

Evde konfor ve konfor, birçok şeye bağlıdır.Yerdeki sıcak ve güzel halı dahil. Ancak, bildiğiniz gibi, esasına ek olarak dezavantajları vardır. Örneğin, mükemmel bir toz toplayıcı ve temizlemesi o kadar kolay değil. Ancak tiftiksiz bir halı seçerseniz bu problemler önlenebilir.

Tüy bırakmayan halı

Tüysüz halıların özellikleri

Böyle bir halının kumaşı, çözgü ipliklerinin ve bir atkının basit bir şekilde birbirine kenetlenmesiyle oluşur, bu yüzden yüzeyi pürüzsüz ve havasızdır ve desen sadece ön kısımda değil aynı zamanda yanlış tarafta da olabilir.

Efendinin özel sayma tekniği sayesindeTuval, sadece çeşitli desenlerle değil, aynı zamanda, örneğin, kanaviçe işi nakışta olduğu gibi gerçek resimlerle de yaratılır. Örneğin halılar veya duvar halıları gibi bu türden halı resimleri, genellikle zemin kaplaması olarak değil, duvar dekorasyonu için kullanılır. Bu arada, dekoratif tüy bırakmayan halı ile birlikte ve bu durumda ek bir yalıtım olarak hizmet vermektedir.

Bu halıların geleneksel olarak elde edildiğine inanılmaktadır.paspaslar, ama şimdi, elbette, sentetik malzemeler de dahil olmak üzere diğerlerini kullan. Örneğin, makine üretiminin tüysüz halıları genellikle akrilik elyaflardan veya hatta yapay ipeklerden dokunmaktadır. Ama en iyi ve geleneksel malzeme doğal yündür.

Yüzyılların derinliklerinden

Halı dokuma sanatı binlerce yıl doğduönce. Bu yazılı kaynaklar ve arkeolojik kalıntıları ile teyit edilir. Yani, Altay Pazyryk halıda höyükte hangi 2500 yıl, keşfedilmiştir. Nedeniyle sürekli donmuş için, mükemmel korunur ve griffins, geyik ve biniciler parlak renkler ve karmaşık desenler ve görüntüleri hayran olabilir.

En eskileri yünlü tüysüzdürEski Mısır ve İran'da dokunan halılar. Ve daha sonraki zamanlarda en iyi ürünler Arap ustaları olarak kabul edildi. Bu halılar çok pahalıydı ve sadece lüks bir eşya değil, aynı zamanda büyüklüğün simgesiydi. Onlar hükümdarların tahtının önüne yerleştirilmişlerdi ve görünüşe bakılırsa eski çağlardan bir onurlu misafirler halı yollarını yaymak için onurlu günlerde ortaya çıktı.Lint içermeyen el yapımı halı

Avrupa'da, halı dokumacılığı Orta Çağ'da ortaya çıktı. Ve neredeyse sadece tüysüz halılar, duvarların süslendiği dokular ve duvar halılarıydı. Bu türden en iyi Avrupa ürünleri Brüksel'in kafesleriydi.

Halen, el yapımı ürünler hala çok takdir edilmesine rağmen, tiftiksiz bir halı artık lüks değil.

El ısı

Makine üretiminin yayılmasıyla, el yapımı, tüy bırakmayan halı alaka düzeyini kaybetmemiştir. Her zaman, ustanın işi saygı duyuldu ve makinenin üzerinde değerlendi.

Şimdi el halısı dokuma merkezleriOrtadoğu, Hindistan, Dağıstan ve Azerbaycan gibi ülkelerde yoğunlaşmıştır. Yüzyıllar öncesine ait değil, binlerce yıllık gelenek ve el işleri (halı dokumaları çoğunlukla kadındır) eski çağlardan beri değişmeyen teknikler ve teknikler kullanmaktadır. Güzel halıların yapıldığı makineler bile mümkün olduğu kadar basit ve piramitlerin ve savaş benzeri göçebelerin çağından gelmiş gibi görünüyor.yünlü, tüysüz el yapımı halı

Ve bu halıların çizimleri de geleneksel. Süslemenin, desenlerin ve kompozisyonun ana unsurları yüzyıllar boyunca değişmedi ve birden fazla nesil usta tarafından korundu. Rakamlara göre, bilenler, Azeri Jedjim'i Türk kiliminden veya Dağıstan sumakından kolaylıkla ayırt edebilirler.

Tüysüz halı çeşitleri

Bu tür halıların birçok çeşidi vardır, ancak en ünlü ve yaygın kilimler ve sumaklardır.

Kilim yünlü, tüysüz bir halıdır.pürüzsüz bir yüzeyle çalışın. Onun tuhaflığı, yanlış tarafa sahip olmaması ve desenin parlak paterninin hem cepheden hem de yanlış taraftan eşit derecede iyi olmasıdır. Türkçe'nin "kilimi" kelimesi, daha doğrusu Farsça bile, köken ve zemin kaplaması anlamına gelir.Yün ipliği içermeyen halılar

Sumakların kabarık bir alt tarafı vardır.operasyon sırasında kalan yün iplik uçlarını oluşturur. Bu teknikle yapılan tüysüz halı, kilimden daha yumuşak ve çok daha sıcaktır ve Dağıstan'daki halıları örter.

Fakat Azeri halılarının çeşitleri - Jedjim, Shedd ve Zili, süslemede olduğu gibi teknikte pek de farklı değildir. En çarpıcı ve dekoratif zili.

Manuel çalışma desteği için ilgi ve saygıAntik halı dokuma sanatının varlığı ve gelişimi. Ve atalarının geleneklerini koruyan ustalar, bize sanat yapıtlarının güzelliğini ve rahatlığını yaşama fırsatını veriyorlar.

Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 2019

Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 2019

Related news

 • Iç için fikirler: salonda duvar kağıdı bir arada
 • Lens Rengi Nasıl Seçilir
 • Caretta, Çocukları Çevre Bilincine Çağırıyor
 • Maduro kimdir Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduronun hayatı
 • Türkmenistanın bağımsızlığının 27. yılı İstanbulda kutlandı

 • Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 36

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler


  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 84

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 58

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 83

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 86

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 68

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 96

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 12

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 76

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 97

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 95

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 12

  Tüysüz halı: Esnaf sanatı ve asırlık gelenekler 19