Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 2019

Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 2019

Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 88 13.02.2019, 13:41

Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv

Adet Sancılarına Kesin Çözüm: Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancılarına Kesin Çözüm: Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

adet sancısına ne iyi gelir

adet sancısına ne iyi gelir

Adet sancıları hanımların bir kısmının günlük hayatını adeta zehir edebilen bir sancı türüdür. Adet sancısının asıl can sıkıcı olan yönü ise kadınların her ay tekrarlanan adet döneminde bu sancılar ile başa çıkmak zorunda kalmalarıdır. Adet sancısına doğal çözümler ve bitkisel tedavi yöntemleri bu nedenle şiddetli adet ağrısı çeken bayanlar tarafından merak edilen bir konudur. Yazımızda yer vereceğimiz adet ağrısına ne iyi gelir, adetken karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt verecek bitkisel kürlerden evvel adet sancısı nedenleri ve belirtileri hakkında kısa bilgiler verelim.

Adet dönemi sancısı belirtileri nelerdir?

– Karın bölgesinde şiddetli ağrı
– Karın bölgesinde basınç hissi
– Kalça, bel ve yumurtalıklarda ağrı
– Kusma ile birlikte mide ekşimesi
– İshal ya da kabızlık

Adet sancısı için doğal çözümler

Adet sancısı bazı durumlarda oldukça şiddetli olabilir. Bazı kadınlar ağrı nedeniyle acile başvurmaktadır. Ağrıya karşı alınan bazı ağrı kesiciler ağrıyı keserken kanamanın azalmasına neden olabilir ya da mide ekşimesi gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle adet sancısı için ilaç tedavisinden daha çok doğal ve bitkisel çözümlerin uygulanması önerilir.

1. Sıcak kompres:

Adet nedeni ile oluşan kramplar ve sancılar başladığında en yaygın olarak kullanılan çözüm sıcak komprestir. Sıcak su şişesi ya da sıcak su torbası bel bölgesine uygulanabilir. Karın bölgesine uygulanması önerilmez. Sıcak yumurtalıklar oluşan iltihabın artmasına neden olabilir. Bu nedenle sıcak uygulamalar ya bel bölgesine ya da ayak tabanlarına yapılmalıdır. Alternatif olarak sıcak bir duş da alınabilir.

2. Egzersiz:

Genel kanının aksine adet döneminde yapılan orta düzeyli egzersizler ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Endorfin, vücudun doğal ağrı azaltma yöntemdir ve egzersiz sırasından bu enzim serbest bırakılır. Bu yüzden yoga ya da tempolu yürüyüş yapılabilir. Nefes egzersizleri de işe yarayacaktır.

3. Çay tedavisi:

Aromalı bitkisel çaylar yatıştırıcı ve sakinleştirici etki yaratabilir. Özellikle papatya çayı, yeşil çay ya da yasemin çayı tüketilmesi önerilir. Bu tür çaylar beyin ve vücut fonksiyonları üzerinde gevşetici bir etki gösterir. Ayrıca karın kaslarının gevşemesine yardımcı olur.

4. Güneş ve D vitamini:

D vitamini adet kramplarının ve adet sancısının hafiflemesinde son derece etkilidir. D vitamini almak için güneş ışınlarından yararlanılabilir. Ancak öğlen saatlerinde değil akşamüstü güneşlenilmesi önerilir. Ayrıca D vitamini içeren gıdalar da tüketilebilir. D vitamini rahim kaslarının gevşemesine yardımcı olur.

5. Masaj:

Bel bölgesine hafifçe masaj yapılabilir. Bu ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Bu bölgedeki kan akışı teşvik edilir. Ayrıca kaslar rahatlar. Alternatif olarak, alt karın bölgesine de hafifçe masaj yapılabilir. Ancak fazla baskı uygulanmamalıdır.

6. Beslenme düzeni:

Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde ağrı azalacaktır. Özellikle bakliyat ve tahıllar, adet sancısına iyi gelen çaylar, yeşil yapraklı sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Ayrıca, tereyağı ve süt gibi besinler de tüketilebilir. Balık yağı ve havuç beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır.

7. Su tüketimi:

Su tüketimi artırılmalıdır. Özellikle sıcak su, kas gerginliğini önlemeye yardımcı olur. Alternatif olarak, portakal ya da salatalık gibi su oranı yüksek olan gıdaların suları da tüketilebilir.

8. Lavanta iksiri:

Lavanta yağı ile bel ve karın bölgesine 15 dakika kadar masaj yapılabilir. Adet sancılarının hafiflemesini sağlarken hoş kokusu ile kişinin de rahatlamasını sağlar.

9. Papaya:

Papaya da adet sancılarında son derece etkilidir. Krampların ve sancıların azalmasını sağlar. Papaya yüksek miktarda A vitamini gibi yararlı vitaminler içerir. Bu içeriği ile yorgun kasları gevşetir. Birkaç dilim papaya karın üzerine uygulanabilir ya da doğrudan meyve olarak tüketilebilir.

10. Düzenli uyku:

Uykusuzluk da sancının artmasına neden olabilir. Bu nedenle düzenli uyunması gerekmektedir. Günde 8 saat kadar uyunmalıdır. Geç yatılmamalı ve sabah erken uyanılmalıdır.
Adet sancısı bazı durumlarda dayanılmaz hale gelebilir. Ancak bu ağrının hafifletilmesi için birkaç doğal yöntem oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Bu çözümlere rağmen ağrı devam ediyorsa ya da her ay çok şiddetli ağrılar oluşuyorsa bir kadın doğum uzmanına görünülmesi tavsiye edilir.

Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 2019

Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 2019

Related news

 • Sakarya Üniversitesi 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları
 • Kolay Horaşa Erkek Bebek Şapkası Yapılışı Türkçe Videolu
 • Kullanılabilirlik için liman nasıl test edilir

 • Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 74

  Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv


  Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 49

  Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 18

  Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 2

  Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 82

  Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 71

  Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 76

  Tag Archives: adet ağrısına ne iyi gelir uzmantv 100