Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı TariflerTatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler
Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

Tatlıların Yıldızları; Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

Tatlıların Yıldızları; Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

Tatlıların Yıldızları; Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler. tüm dünyada en düşkün olunan tatlı; çikolata. Peki en lezzetli çikolatalı tatlılar hangileri?

Hiç kuşkusuz tüm dünyada en düşkün olunan tatlı; çikolata. Çikolatalar, içlerine girdikleri her şeyi enfes bir hale getirmelerinden mi, yoksa verdiği mutluluk hormonları sebebiyle mi bilinmez ama özellikle biz kadınların günün her anında ihtiyaç duyduğu bir besin olma özelliğindedir. Mucizevi gıda çikolata ile tatlılarınızı daha lezzetli hale getirmek isteyebileceğinizi düşündük ve sizin için çikolatanın lezzet kattığı tarifleri derledik.

İşte tatlıların yıldızları; Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler ...                                    

Çikolata Köpüklü -  Frenk Üzümlü Sandık

Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

4 kişilik

Hazırlama süresi:  Yaklaşık 1 saat 20 dakika

Toplam süre: Yaklaşık 2 saat 20 dakika (buzdolabında bekletme ve pişirme süreleri dahil)

Malzemeleri:

 • 200 g bitter çikolata (küçük parçalara kırılmış)
 • ½ çorba kaşığı koyu filtre kahve (soğutulmuş)
 • 1 yumurtanın sarısı
 • ½ çorba kaşığı konyak
 • 2 yumurtanın akı
 • 200 g kırmızı frenk üzümü (ayıklanmış)

Yağsız Pandispanya

 • 1 yumurta
 • 1 yumurtanın akı
 • 60 g (4 çorba kaşığı toz şeker)
 • 60 g (½ su bardağı) un

Çikolata Köpüklü -  Frenk Üzümlü Sandık Hazırlanışı:

Bir tencereye 50 cl (2 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi iyice kısıp, çikolata parçalarının 60 g kadarını bir kaseye koyarak, üstlerine filtre kahve boşalttıktan sonra, kaseyi sıcak suya yerleştirin ve çikolatayı eriyinceye kadar karıştırın. Tencereyi ateşten alıp, kaseyi çıkararak, erimiş çikolatayı  bir kenarda birkaç dakika ılındırdıktan sonra, yumurta sarısını ve konyağı karıştırarak ekleyin. Yumurta aklarını başka bir kasede katı kar haline gelinceye kadar çırpıp, öbür kasedeki çikolatalı karışıma hafifçe karıştırarak ekleyin ve kaseyi buzdolabına kaldırıp, çikolatalı köpüğü sertleşinceye kadar (yaklaşık 2 saat) soğutun.

Bu arada fırınınızı 180 °C ısıtın. Bir kenarı 20 cm’lik kare biçimi bir kalıbı, biraz tereyağıyla hafifçe yağlayıp, dibine yağlı kağıt döşeyin. Pandispanya hamurunu hazırlamak için, bir tencereye 50 cl (2 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi iyice kısıp, bir kaseye yumurtayı, yumurta akını ve toz şekeri koyarak, kaseyi sıcak suya yerleştirin ve elektrikli karıştırıcıyla yumurta ve toz şeker çok açıık renkli koyu krema kıvamı alıncaya kadar çırpın. Tencereyi ateşten alıp, kaseyi çıkararak, çırpmayı, karışım elektrikli karıştırıcı kaldırıldığında şerit halinde akmaya başlayıncaya kadar sürdürün. Sonra unu karışımın üzerine eleyip, hafifçe tekrar karıştırın.

Hazırladığınız bu pandispanya hamurunu kalıba doldurup, kalıbı bir fırın tepsisine yerleştirerek, tepsiyi fırına verin ve pandispanya hamurunu kabarıncaya ve parmakla dokunulduğunda esnek bir kıvam alıncaya kadar (20-25 dakika) pişirin. Tepsiyi fırından alıp, pandispanyayı bir tel ızgara üzerine çıkararak soğumaya bırakın.

Derin olmayan, 34 x 30 cm boyutlarında bir kalıbı (ya da bir tepsiyi) biraz sıvı yağ ile yağlayıp, dibine ve çeperlerine yağlı kağıt döşeyin. Bir tencereye 50 cl (2 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi iyice kısıp, kalan çikolata parçalarını bir kaseye koyarak, kaseyi sıcak su içine yerleştirin ve çikolataları karıştırarak eritin. Tencereyi ateşten alıp, erimiş çikolatayı hazırladığınız kalıba boşaltarak, yüzeyini metal bir spatulayla düzleştirin. Sonra kalıbı, çikolata tabakası sertleşinceye kadar serin bir yerde bekletip, 7,5 x 3,75 cm boyutlarında 36 dikdörtgen parça halinde kesin. Sonra parçalardan 12’sini küçük çikolata sandıklarının kısa kenarlarını yapmak için enlemesine 2’ye kesin.

Tel ızgara üstündeki pandispanyanın kabuklarını keskin bir bıçakla alıp, 7,5 x 3 cm boyutlarında çubuklar halinde kesin. Buzdolbındaki kaseyi alıp, metal bir spatulayla her pandispanya çubuğunun 4 kenarı boyuna kasedeki sertleşmiş çikolata köpüğünden sürün. Çikolata köpüğü sürdüğünüz kenarlara dikdörtgen çikolata çubuklarını (kısa kenarlara kısa, uzun kenarlara uzun çubukları) koyup, hafifçe bastırarak, yapıştırın. Sandıkların içini kasede kalan sertleşmiş çikolata köpüğüyle doldurup, üzerlerini frenk üzümleriyle süsleyerek, servis yapın.

Bir sandıkta:

Kalori: 145 g  / Protein: 3 g / Kolesterol: 40 mg / Toplam yağ: 6 g / Doymuş yağ: 3 g /

Sodyum: 20 mg

Çikolatalı Pötifur

Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

12 pötifur

Hazırlama süresi:  Yaklaşık 45 dakika

Toplam süre: Yaklaşık 3 saat (buzdolabında bekletme ve pişirme süreleri dahil)

Malzemeleri:

 • 250 g lor peyniri (tercihen yarım yağlı)
 • 30 g (2 çorba kaşığı) toz şeker
 • 70 g (4 çorba kaşığı) krema
 • ½ limonun kabuğu (rendelenmiş)
 • 30 g kiraz şekerlemesi (ince doğranmış)
 • 1 çorba kaşığı kahve likörü (ya da Tia Maria)
 • 30 g ceviz içi (ince doğranmış)

Kaplaması için;

 • 90 g bitter çikolata (küçük parçalara kırılmış)
 • 45 g (3 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı

Çikolata Pötifur Hazırlanışı:

Lor peynirini bir salata kasesine koyup, toz şekeri ve kremayı ekleyerek, elektrikli karıştırıcıyla çok hafif bir karışım haline gelecek şekilde çırpın. Sonra karışımı 2 kaseye bölüştürüp, birine limon kabuğu rendesini ve kiraz şekerlemesi parçalarını, diğerine kahve likörünü (ya da Tia Maria) ve doğranmış ceviz içlerini ekleyip, iyice karıştırarak, kaseleri bir kenara bırakın.

Mukavvadan 6 yumurtalık bir yumurta paketini kalıp olarak kullanmak için birleşme yerinden 2’ye ayırıp yuvarlak boşlukların (2 yarım pakette 12 yuvarlak boşluk) içine, kenarlarından taşacak biçimde (pötifurların çıkarılmasını kolaylaştıracaktır) 1’er plastik film parçası yerleştirin. Plastik film tabaklarının üstüne kiraz şekerlemeli karışımı bölüştürün. Sonra üstlerini bir metal spatulayla düzleştirip, bu kez ceviz içli karışımı üstlerine bölüştürerek, yüzeylerini gene metal spatulayla düzleştirin ve buzdolabına kaldırıp, 2 saat soğutun.

Soğutma süresinin bitiminde kaplamayı hazırlamak için, çikolata parçalarını ve tereyağını ateşe dayanıklı bir kaseye koyup, kaseyi fırına vererek, %50 ısıtılmış fırında çikolata iyice eriyince kadar (3 – 4 dakika) bekletin.  Kaseyi fırından alıp, pürüzsüz hamur kıvamı alması için karıştırdıktan sonra, erimiş çikolatayı bir kenarda hafifçe sertleşinceye kadar bekletin. Buzdolabındaki               doldurulmuş yumurta paketlerini alıp, plastik filmleri çekerek, pötifurları çıkarın. Pötifurlardan birinin düz yüzeyini metal bir spatulaya oturtup, spatulayı kasenin üstünde tutarak, öbür elinize bir çorba kaşığı alın ve erimiş çikolatadan üstüne boşaltarak, her yanının kaplanmasını sağlayın. Sonra çikolata kaplı pötifuru tel ızgara üstüne koyup, metal spatulayla çikolata tabakasının her yanına eşit ölçüde dağılmasını sağlayın ve bir çatalla yüzeyini çizgilerle süsleyin. İşlemleri aynı biçimde yineleyerek öbür pötifurları da çikolata kaplayın ve tel ızgara üstünde yüzeylerini çizgilerle süsleyin.

Üstlerindeki çikolata tabakalarının iyice sertleşmesini bekleyip (10 – 15 dakika), servis yapın.

Servis Önerisi: Pötifurlar, çikolatayla kaplandıktan hemen sonra 1’er meyve şekerlemesi parçasıyla süslenebilir.

1 Pötifurda:

Kalori: 150 g  / Protein: 5 g / Kolesterol: 15 mg / Toplam yağ: 9 g / Doymuş yağ: 5 g /

Sodyum: 140 mg

Çikolatalı Mermer Kek

Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

20 Kişilik

Hazırlama süresi:  Yaklaşık 20 dakika

Toplam süre: Yaklaşık 3 saat (buzdolabında bekletme ve pişirme süreleri dahil)

Malzemeleri:

 • 350 g (yaklaşık 3 su bardağı) un
 • 3 tatlı kaşığı kabartma tozu (baking powder)
 • 175 g (yaklaşık ¾ su  bardağı) toz şeker
 • 150 g (10 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı (küçük parçalara kesilmiş)
 • 125 g margarin (küçük parçalara kesilmiş)
 • 4 yumurta
 • 1 ½ çorba kaşığı kakao

Hazırlanışı:

Önce fırınınızı 170 °C ısıtın.20 cm çapında yuvarlak bir kalıbın dibine yağlı kağıt döşeyip, kağıdı biraz eritilmiş tereyağıyla hafifçe yağlayın.

Un ve kabartma tozunu bir salata kasesine eleyip, toz şekeri, tereyağını, margarini ve yumurraları ekleyerek, tahta bir kaşıkla önce karıştırı, sonra pürüzsüz hamur kıvamı alıncaya kadar (2 -3 dakika) çırpın. Hazırladığınız bu karışımın yarısını başka bir salata kasesine aktarın.

Kakaoyu 3 çorba kaşığı su içinde eritip, kaselerden birine ekleyin ve karıştırarak karışıma yedirin. Kaselerdeki kakaolu ve kakaosuz karışımları kaşık kaşık (1 kaşık kakaolu, 1 kaşık kakaosuz sırasıyla) kalıba doldurup, bir şişi içinde ağır ağır döndürüp, kakaolu karışımın kakaosuz karışım içinde yol yol dağılarak, damarlı mermer görünümü almasını sağlayın.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ :Bu çikotala topları bir başka tatlı

Kalıbı fırına verip, keki iyice kabarıp altın sarısı bir renk alıncaya ve ortasına dokunulduğunda parmağa sert gelinceye kadar (50 – 55) dakika pişirin.

Sonra kalıbı fırından alıp, iç çeperlerinde küçük bir spatulanın yüzeyini gezdirerek keki  gevşetin ve kalıbı tel ızgara üstünde ters çevirerek, keki ızgaraya çıkarın. Üstündeki yağlı kağıdı atıp, oda sıcaklığına ininceye kadar bekleterek, servis yapın.

Not: İstenirse bu tarifte kakao katılmayan karışıma, 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi karıştırılabilir.

Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı TariflerTatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

Related news

 • Etiket: düşük kalorili içecekler
 • Örgü Modelleri
 • Haşhaşlı Börek
 • Tv Üniteleri Modoko
 • Buz ile cilt bakım önerisi

 • Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler

  Tatlıların Yıldızları Çikolatanın Lezzet Kattığı Tarifler