Temizlik nedirTemizlik nedir
Temizlik nedir

Temizlik nedir?

İnsan metabolizmasının sağlıklı olabileceği koşulları bozabilecek ve zarar verebilecek ortamlarıntemizlenmiş hale dönüştürülmesi için uygulanan tüm uygulamaların vetemizleme işlemlerin tümünetemizlikadı verilmektedir. Hijyen olarak adlandırılan durumun bir çok çeşidi vardır. Sadece ortam temizliği değil daha geniş alanlarda yapılan temizlik, çamaşır temizliği, ağız temizliği, vücut temizliği gibi çok fazla örneklendirebileceğimiz duruma sahip olantemizlik hali,çocuk yaşlardan itibaren mutlaka edinilmesi gereken bir sorumluluk biçimidir. Çocuk denilecek yaşlardan itibaren sürekli anne – baba vasıtasıyla, aile fertleri vasıtasıyla, okula başlanılan çağlarda öğretmenler vasıtasıyla sürekli gösterilen ve üzerinde durulması gerekentemizlik eğitimi,bu süreçlerden sonra bünyeye bir karakter yapısı olarak yerleşmesi gerekmektedir. Buna örnek vermek gerekirse; bir insan 7 yaşındayken de 27 yaşındayken de yemek yemeden önce ellerini yıkayıp temizlemesi gerektiğini, herhangi bir meyve yemeden önce onu mutlaka temizlemesi gerektiğini ya da özellikle ergenlik çağından sonra mutlaka vücut temizliğine özen göstermesi gerektiğini bilmelidir.

Her şeyden öncetemizlik,bir alışkanlıktan öte bir gereksinimdir. Yaşadığınız evin, odanızın, iş ortamınızdaki masanızın ya da her gün vücudunuzun temiz olması psikolojik olarak insanı rahatlatmaktadır.Temizlik işlemi,belirli koşullarda gözü rahatsız edecek seviyeye geldiğinde yapılması gereken bişey de değildir. Çünkü günü ve saati olmayantemizlik durumlarıvardır. Her gün uyandığımızda yüzümüzü yıkamamız, her tuvalete çıktığımızda vücut temizliğimize özen göstermemiz ya da gündelik olarak iç çamaşırlarımızı ve çoraplarımızı değiştirmemiz günlük ve anlık olabilecek temizlik çeşitlerindendir. Bu tip temizlik çeşitlerini zamana yaymamız mümkün değildir. Bunun dışında yaşadığınız ortamda da temizlik süreçlerinizi uzun tutmanızın bir mantığı yoktur. Bunun sebebi ne kadar sık temizlik yaparsanız vücut sağlığınızı bulunduğuz ortamdaki bakteriler ve virüslerden o kadar iyi koruyabilme ihtimalinizin artmasıdır.

Temizlik malzemeleriyapılacak temizliğin türüne göre değişebilmekte; örneğin bir evde temizlik yapacaksanız mutlaka yer temizleyici jellere, tahta ya da da taş zeminlere özel ayrıca hoş kokulutemizlik ürünlerine, toz bezine, kurulama bezine ve viledaya ihtiyacınız olacakken vücut temizliğinizde isterseniz doğal sabun, isterseniz aromalı sabun, isterseniz hoş kokulu birbirinden değişik duş jellerini, istediğiniz çeşitte şampuanları ve saç kremlerini, banyo süngerini ve lifini kullanmaya ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanında sabahları yaptığınız ağız temizliği için iyi bir diş fırçasına, tercihinize göre bir diş macununa, diş ipine ve ağızdaki bakterilerin gün içinde çoğalmasını önleyecek çalkalama suyuna ihtiyacınız vardır. Az önce saydığımıztemizlik malzemelerinin mutlaka size özel temizlik malzemeleri olmaları gerekmektedir. Çünkü tırnak makası, diş fırçası gibi temizlik ürünlerini siz kullandıktan sonra başkası kullandığında hem o kişi için hem de sizin için dışarıdan mikrop kapmayı çok olası hale getirebilmektedir.

Temizlik nedirTemizlik nedir

Related news

 • Dikkat eksikliği için ne yapmalı ile Etiketlenen Konular
 • Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Tavşanlı Baskı Yapımı
 • Çayın Acılığı Nasıl Giderilir
 • Pekmezin Yan Etkileri Faydası ve Kalorisi
 • Bir oto tamircisi, sürücüler için bir meslektir. Meslek mekaniği (otomobil tamircisi): eğitim, gerekli nitelikler

 • Temizlik nedir

  Temizlik nedir


  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir

  Temizlik nedir