Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 2019

Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 2019

Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 64 06.02.2019, 23:09

Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri

Fiziksel sıcaklığın ölçülmesi için ihtiyaç duyulan insanlaruygar toplumun gelişiminin başlangıcından itibaren bedenler ve sıvılar. Termometrelerin yaratılış tarihi birkaç yüzyıl önce başlıyor. Bu amacın ilk araçlarının neler olduğunu öğrenelim. Termometre ölçeğini kim tasarladı? İlk termometre ne zaman icat edildi?

Ilk termometre

termometrelerin tarihçesiModern termometrenin progenitörüTermobaroskop olarak bilinen oldukça ilkel bir cihaz. Bu kategorinin termometrelerinin yaratılış tarihi, bizi 1597 yılına kadar geri getiriyor. Bu sırada ünlü bilim adamı Galileo Galilei, bir sıvının sıcaklığını ölçmek için bir cihaz geliştirmeyi amaçlayan deneylerini gerçekleştirdi.

İlk termometre daha fazla değildiortada mühürlenmiş küçük bir top ile ince bir cam tüp tarafından temsil edilen bir inşaat. Ölçümler sırasında, termobaroskopun alt kısmı ısıtıldı. Daha sonra tüp suya yerleştirildi. Birkaç dakika sonra, yapıdaki hava soğutuldu, bu da basıncın ve topun hareketinin azalmasına yol açtı.

Ne yazık ki, bilim insanı sonuç veremedi.alet. Pratik uygulamasını hiç bulamadı. Termometre ölçeği yoktu. Bu nedenle, cihazın kullanılması çevreleyen alanın veya sıvıların sıcaklığının tam sayısal değerlerini belirlemek imkansızdı. Böyle bir termometrenin kanıtladığı tek şey, belirli bir maddenin ısıtılmasının belirlenmesidir.

Galile termobaroskopunun inceltilmesi

termometre ölçeğiTermometrelerin tarihi bitmediGalileo'nun pratik bir cihazla gelmesi için boşuna çabalar. 1657'de, mucitin ilk denemelerinden ve hatalarından 60 yıl sonra, çalışmaları Floransa'dan bir grup bilim adamı tarafından sürdürüldü. Özellikle termobaroskopun temel eksikliklerini ortadan kaldırmayı başardılar, özellikle cihaza bir derecelendirme ölçeği getirdiler. Ayrıca, Florentine bilim adamları, sızdırmaz bir cam tüp içinde vakum ürettiler, bu da elde edilen ölçüm sonuçlarının atmosferik basınç üzerindeki bağımlılığını ortadan kaldı.

Daha sonra bu cihaz da geliştirildi. İçinde su şarap alkolüyle değiştirildi. Böylece, termobaroskop, ortamın sıcaklığı değiştiğinde sıvıyı genişletme prensibi üzerinde çalışmaya başladı.

Termometre Santorio

1626'da İtalyan bir bilim adamıYerel bir üniversitede profesör olan Padua'dan Santorio, termometrenin kendi versiyonunu yarattı. Onun yardımı ile, bir kişinin vücudunun sıcaklığını ölçmek mümkün oldu. Bununla birlikte, cihaz pratik bir uygulama bulamadı, çünkü bu son derece hantaltı. Cihaz o kadar etkileyiciydi ki ölçümler için sahaya çıkarılması gerekiyordu.

Santorio'nun termometresi neydi? Cihaz, bir sarımlı dikdörtgen boruya bağlı bir bilye şeklinde yapılmıştır. İkincisinin yüzeyinde, ölçek ayrılmıştır. Tüpün serbest ucu, bir boya içeriğine sahip bir sıvı madde ile doldurulmuştur. Tüp ısıtılmış bir maddeye yerleştirildiğinde, renkli iç ortam, ölçek üzerinde belirli bir değere ulaştı.

Tek bir ölçüm ölçeğinin icadı

ilk termometreTermometreler tarihini içermezsadece termometrenin etkili bir tasarımını geliştirmeye çalışır, ancak aynı zamanda objektif bir ölçme ölçeğinin oluşturulması üzerinde çalışır. Bu alandaki en başarılı deneylerden biri Alman fizikçi Gabriel Fahrenheit'in başarısıydı. 1723 yılında, o zamanın cıvalı termometrelerin ampulünde alkolün yerini almaya karar vermişti.

Bilim insanının ölçeği, üç referans noktasının varlığına dayanıyordu:

 • İlk su sıcaklığına karşılık geldi;
 • Ölçeğin ikinci noktası 32 dereceye karşılık geldi;
 • Üçüncüsü, suyun kaynama noktasına eşittir.

Son olarak termometrenin ölçeğini geliştirdiİsveçli fizikçi, meteoroloji uzmanı ve astronom Anders Celsius. 1742'de, deneyler sırasında, termometre ölçeğini 100 eşdeğer aralıklara bölmeye karar verdi. Üst şekil, buzun erimesinin sıcaklığına karşılık geldi ve alt kısım, suyun kaynama noktasına karşılık geldi. Santigrat skalası, günümüzde termometrelerde kullanılmaktadır. Ancak bugün, ölçü aletlerinde ters bir biçimde kurulmuştur. Böylece, 100'ün üst rakamıyaklaşıkşimdi suyun kaynama noktasına karşılık gelir ve alt kısım 0 olarak alınır.yaklaşık.

19. yüzyılın ortasında, ölçme ölçeğinin versiyonuLord Kelvin gibi daha geniş bir kitle tarafından daha iyi bilinen İngiliz fizikçi William Thomson'u önerdi. Ölçümler için sıcaklığı başlangıç ​​noktası olarak seçti -273yaklaşıkC. Bu gösterge, fiziksel nesnelerin moleküllerinde herhangi bir hareketi içermez. Ancak, böyle bir ölçeğe dayalı cihazlar, uygulamalarını sadece bilimsel bir ortamda bulmuşlardır.

Modern termometrelerin tipleri ve cihazları

termometreyi kim icat ettiEn basit termometre türü normaldirHer evde mevcut olan bir cam termometre. Ancak, bu tür uyarlamalar yavaş yavaş geçmişe çekiliyor. Şişeyi zehirli civa ile doldurmak ev içi kullanım için çok güvenli bir çözüm değildir.

Şu anda, cıvaya bir alternatif olarakTermometreler yavaş yavaş dijital cihazları kullanmaya başlar. İkincisi, entegre bir elektronik sensörün çalışması yoluyla ortam sıcaklığını ölçer.

En son icatlarda ise kızılötesi termometreler ve tek kullanımlık termal şeritler. Ancak, bu tür cihazlar henüz geniş uygulama alanı bulmamıştır.

Sonuç olarak

termometre çeşitleri ve cihazlarıYani termometreyi kimin icat ettiğini bulduk.Bu kategorideki cihaz türleri bugün kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Son olarak, bu amaçtaki cihazların modern insan için özel bir önem taşıdığını belirtmek isterim. Termometre sadece vücudun sıcaklığını hızlı bir şekilde belirlemeyi mümkün kılmaz, aynı zamanda dışarıda ne kadar sıcak veya soğuk olduğunu da bilmenizi sağlar. Fırına monte edilen termometre, en iyi pişirme sıcaklığının ve buzdolabında da benzer bir cihazın korunmasına yardımcı olur - gıda saklama kalitesi üzerinde kontrol sağlar.

Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 2019

Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 2019

Related news

 • Tüp bebek tedavisinde üst yaş sınırı var mıdır Tıklayınız
 • Selda Bağcan Şarkıları
 • National Interest, NATOnun karşılaşmak istemediği ölümcül Rus silahlarını yazdı

 • Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 33

  Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri


  Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 32

  Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 79

  Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 67

  Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 95

  Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 32

  Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 1

  Termometrelerin yaratılış tarihi. Modern sıcaklık ölçüm cihazları çeşitleri 88