Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 2019

Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 2019

Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 52 15.02.2019, 20:35

Tosol nedir ve bunun nedeni nedir?

Motor ısıtma ve soğutma sistemleriArabalar sistemde özel bir sıvı dolaşarak çalışırlar. Özellikleri suyla benzerdir. Sıvı, sabit devridaimli olarak motorun aşırı ısısını alır ve radyatöre nakletir. Burada, bu ısı atmosfere verilir. Bu sıvı antifrizdir. 50 yıl önce ortaya çıktı. Bir tosol'un ne olduğunu, neye ihtiyaç duyulduğunu, hangi özelliklere sahip olduğunu ve arabada nasıl değiştirileceğini inceleyelim.

Tarihten Gerçekler

Şimdi, çoğunlukla sürücülerinantifriz ve antifriz karşılaştırılmıştır. Fakat bu maddeleri karşılaştırmak, balık ve kabak sazanını karşılaştırmaya çalışmakla aynı şeydir. Filistin, antifrizin daha kaliteli bir soğutucu olduğuna inanmaktadır. Genellikle bunlar ithal ürünlerdir. Bir tosol, yerli bir üründür. Başka bir deyişle, renkli su. İnsanlar tosolun ne olduğunu bilmiyorlar, ama boşuna.antifriz nedir

Görünüş zamanı ışığın görünümüyle çakışır"AvtoVAZ" dan gelen ilk araba. Ondan önce radyatörlerde sıradan su vardı. Şiddetli donma durumunda, alkol veya etilen glikol suya ilave edildi. Bu, sıvının donmasına karşı korudu.

Bu bileşim kristalleşmiş ve yeterliviskoz, bu pillerin kopuşu ortadan kaldırdı. Eski arabalarda dökme demir motorlar vardı. Bu sıvı da korozyon açısından çok güvenlidir. En ideal çözümdü. Ve antifriz dedi.

Bu kompozisyonla ilgili ilk problemler,Konveyörden ilk araç "AvtoVAZ" 'dan geldi. Soğutma sisteminde VAZ kamyonları çok farklı malzemeler kullandı. Onlar için, mevcut soğutma sıvısı kategorik olarak uygun değildi. Bu nedenle, devlet kuruluşlarında - antifriz durumunda, korozif dezavantajları olmayan, tamamen yeni bir sıvı geliştirildi. VAZ modelleri üzerinde mükemmel çalıştı. OZH'nun kalbinde inorganik kökenli tuzlar vardı. Metali etilen glikolden korumak için metal yüzeylerde bir film oluşturdular.

Tosol ve adı

Sıvı adını isminden aldıbölümü. Ürün, TOC veya organik sentez teknolojileri tarafından geliştirildi. Yakında adı TOSOL'a devretti ve daha sonra soğutma sıvısı için bir marka ve standart haline geldi. Bileşim olduğu gibi özellikler açıkça düzenlenmiştir.antifrizi nasıl değiştirilir

Sovyetler Birliği'nde, bu maddelerin iki sınıfı üretildi. Yani, satışa antifriz A-40 ve A-65, hem de antifriz - M-40 ve M-65 oldu.

Birinci sıvı, "A" işaretinin ürününün normal su ile karıştırılması sonucu elde edildi. Şekil, bileşimin donacağı bir sıcaklık eşiği anlamına geliyordu. Antifriz daha düşük kalitedeydi.

Zhiguli için Tosol

Sonra bu isim arasında popüler olduSürücüler ve daha sonra bir ev ismi haline geldi. AvtoVAZ ürünleri insanlarla gittikçe daha başarılı ve popüler hale geldikçe antifriz en iyi seçim oldu. O zamanlar motorcular arasında bir stereotip doğdu - bu kompozisyon sadece "Zhiguli" için uygundur.

Tosol ve bileşimi

Bileşimi çok daha karmaşık olan bu maddesu. İkincisi ayrıca sıvı içinde de bulunur, ancak buna ek olarak, soğutucu içinde başka katkı maddeleri de vardır. Tosol'ün sahip olduğu tüm özellikleri sağlarlar. Bu özelliklerin ne olduğuna ve bu ürünün niçin damıtılmış suya göre daha etkili olduğuna bakalım.

motorda antifriz

Antifriz bileşiminin ana unsuru -damıtılmış su. Maddeyi daha az yapışkan hale getirir. Şimdi, antifriz ne olduğunu bilerek, daha yoğun soğutucu, daha az seyreltilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Sürücüler kendileri de yoğunluğunu düzenlerler. Bu sıvı tasarrufu sağlar.

Antifrizde bulunan başka bir madde -Propilen glikol veya etilen glikoldur. Bu maddeler normal alkolden elde edilir. Alkol ve propilen glikol aynı kokuya ve benzer bileşime sahiptir. Alkol bazında maddeler gereklidir, bu nedenle kışın sıvı donmaz ve birincil durumunu koruyabilir. Propilen glikol renksizdir, fakat kokusu keskindir. Diğer maddelerden kolayca ayırt edilebilir.antifriz doldurmak nasıl

Bu keskin koku üreticileri nedeniyleÖzel bir katkı maddesinin bileşimine ilave edilen soğutma sıvıları, hoş olmayan kokuyu kısmen telafi eder. Aromatik katkı maddesi genellikle kendi aromasına sahip değildir ve sıvının özelliklerini iyileştirerek tazminat için kullanılır.

Bir başka önemli bileşen boyadır. Bir sıvının belli bir renk vermesi gereklidir. Gölge, antifrizi başka bir soğutucu - antifrizden kolayca ayırt etmenize yardımcı olur.

Eşsiz özellikler

Yani, antifriz ne olduğunu biliyoruz. Bu bir ev tipi soğutma sıvısıdır. Hangi özelliklere sahip olduğunu düşünelim. Bu sıvı onları soğutmak için motorlara dökülür. Ama başka sebepler var. Herhangi bir sıvı soğutma ile başa çıkabilir. Bununla birlikte, radyatör metalini korozyondan koruyan özel katkı maddelerinin bulunduğu antifrizdir. Genellikle ısı eşanjörleri içten paslanır. Korozyon önleyici bir katkı maddesi radyatörün içinde özel bir film oluşturur. Bununla birlikte, nem metali etkilemez ve onunla reaksiyona girer. Bu korozyon önleyici özellikler nedeniyle, motorun ve radyatörün ömrünü birkaç kez uzatmak mümkündür.

Diğer su bazlı sıvıların çoğu içinSıfırın altındaki sıcaklıklarda istenilen durumu korumak zordur. Ancak motordaki antifriz donmayacaktır. Bu sıvı alkol içerir. Bu nedenle, madde aşırı sıcaklıklarda bile donmayacaktır. Antifriz, sadece 110 derecede kaynamaya başlar ki bu da çok önemli bir özelliktir.

Yerli üretim: kompozisyon ve işaretleme

İşaretlemeye bağlı olarak, kompozisyonsıvı, yoğunluğu ve teknik özellikleri. Şimdi, modern sınıflandırmada, üreticiler harfleri kullanırlar - A, M, K. Figürler - 30, 40, 65. Harfler, antifriz türünü gösterir - otomobil, yükseltilmiş, konsantre.tonik vazo

Rakamlar donma noktasını göstermektedir. Ayrıca, etiketleme, üreticinin adından parçalar içerebilir. Donma noktası 65 derecenin altında olan sıvılar şu anda piyasada değil. Kristallendirme seviyesi, etilen glikol konsantrasyonu ile sağlanır. Katkı maddelerine gelince, bunlar 8'den az değildir. Numaraları 15'e kadar çıkabilir.

Seçim kuralları

Modern üreticiler pazara tedarik değilsadece geleneksel mavi sıvı - başka birçok ton var. Rengin teknik özellikleri etkilemediği unutulmamalıdır. Gölgenin temel amacı, üreticiler ve karışabilirlik koşulları arasındaki farktır.

Bu soğutucunun kaynadığı sıcaklık,104 ila 112 derece arasındadır. Kaliteli bir sıvı elde etmenin bir yolu yoğunluk seviyesini kontrol etmektir. İyi göstergeler - metre küp başına 1.060 ila 1.090 gram. Antifriz değişimi, arabada doldurulmuş aynı sıvı üzerinde gerçekleştirilir.

Soğutma sıvısı kendiniz nasıl değiştirilir

Soğutma sıvısını değiştirmek için gitmeniz gerekmez.servis merkezi İşlemi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Kızlar bile bununla baş edebilir. Birkaç basit kural bilmeniz gerekiyor ve sonra hiç zorluk yaşanmayacak. Antifrizi kendiniz nasıl değiştireceğinize bakalım. Soğuk bir motorda çalışmak önemlidir - motor sıcakken, genleşme deposu kapağını sökmeyin.antifriz tahliye

Her şeyden önce, araba düz bir platformda. Değiştirme işlemi sırasında harcanan sıvıyı tamamen gidermek için bu gereklidir. Diğer durumlarda, sistemden tam bir deşarj mümkün değildir. İçeride, bir şey kalmalı. Antifriz deşarjını gerçekleştirmek için radyatörün üst ve alt kapağını sökmek gerekir. Ayrıca, boş kapları kapağın altına koyun. Hacim, arabalar için en az yedi litre ve düşük tonajlı yükler için en az on adet olmalıdır (GAZEL gibi).

Ardından, soğutma sistemini yıkayın ve çıkış alt tapasını sıkın. Ayrıca, son olarak, uzun zamandır beklenen bir yedek olacak.antifriz değişimi

Sıvı genleşme tankının ağzına dökülüryukarı ve sonra mühürlü. Bundan sonra, araç başlar ve sıcaklık sensörü okumalarını izler. Ardından, seviyeyi kontrol edin ve gerekirse sıvıyı tekrar doldurun. Bu antifrizi nasıl dolduracağı - bu talimat herhangi bir araba için geçerlidir.

Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 2019

Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 2019

Related news

 • YATIK SELANİK ÖRGÜ MODELİ TÜRKÇE VİDEOSU
 • Çikolatalı Rulo Pasta Tarifi
 • PORSİYONLUK PRATİK PASTA
 • Caddebostan Gençlik Kampları’nda tatile hazır olun

 • Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 67

  Tosol nedir ve bunun nedeni nedir


  Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 82

  Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 24

  Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 85

  Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 34

  Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 8

  Tosol nedir ve bunun nedeni nedir 78