Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri

Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri


Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 98 23.02.2019, 15:15

"Varyag" kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri

"Varyag" kruvazör 1899 yılında inşa edilmiştir. Gemi Pasifik Filotunun bir parçası oldu. Rus-Japon Savaşı'nın arifesinde, Varyag, tarafsız Chemulpo limanına (modern Incheon) gitti. Burada Rus elçiliğinin elindeydi. İkinci gemi, "Koreli" silahlı gemiydi.

Savaşın arifesinde

Yeni 1904'ün arifesinde, Kaptan Vsevolod RudnevGizli şifreleme aldı. Koreli imparatorun, on Japon gemisinin Chemulpo (kruvazör "Varyag" ın ölümünün bu limanın körfezindeki zamanında meydana geldiği yönündeki hareketini öğrendi). Bu arada, her iki ülke de aktif olarak buna hazırlıklı olmasına rağmen, hiçbir savaş yoktu. Rusya'da Japonya, ihtilafla karşı karşıya kaldı; bu, çatışmanın ciddi bir şekilde patlak vermesiyle birlikte orduyu ve donanmayı zor durumda bıraktı.

Japon filosu Admiral Sotokiti tarafından yönetildi.Uriu. Gemileri, inişin inişini karşılamak için Kore kıyılarına geldi. Gemiyi terk etmeye ve kara ordusunun transferine müdahale etmeye karar verirse filonun "Varyag" ı durdurması gerekiyordu. 27 Ocak'ta (eski stile göre) kıyı gemilerinde düşman gemileri ortaya çıktı. Bu, Rus-Japon Savaşı'nın ilk günü oldu.

Kruvazör Varangian'ın ölümü

Chemulpo limanındaki durum karmaşıktı.Diğer ülkelerin gemileri olduğu gerçeği: İngiltere, Fransa, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri. 27 Ocak sabahı Japon Amiral Uriu, temsilcilerine Rus gemilerine saldıracağına dair bir mesaj gönderdi. Bu tarafsız gemilerle bağlantılı olarak, baskını saat 16'ya kadar terketmeleri istendi, böylece ateşin altına düşmediler. Avrupalılar, Kaptan Rudnev'i Japon uyarısı hakkında bilgilendirdi. Uluslararası hukukun (üçüncü ülke limanında gerçekleşen drama) açık bir ihlali olmasına rağmen savaşın kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı.

Japon filosuna yaklaşmak

Sabahın üç binince inişarazi birliği. Şimdi nakliye gemileri yaklaşan saldırı hazırlıklarına başlayabileceği mücadele ve askeri gemilerin bölgeden gitti. Limanda, Japonların iniş yerinde bir yangın görüldü. Düşman, Rus denizcileri üzerine kasıtlı olarak psikolojik olarak baskı yaptı. kruvazör "Varyag" kahramanca ölümü tüm bu girişimler başarısızlığa mahkum olduğunu gösterdi. Düşman saldırısını aşağılayıcı bekleyin ve çaresizce iniş operasyonu izlemek zorunda kaldı, ancak Rus denizciler ve subaylar, herhangi bir şey için hazırlanmıştır.

Bu arada, yabancı gemilerin komutanları gönderildiJaponca yazılı protesto. Bu yazının etkisi yoktu. Yabancılar başka adımlar atmaya cesaret edemedi. Gemileri limana çekildi ve savaş sırasında kendilerini göstermediler. Rus kruvazörü ve silahlı bot körfezde engellendi. Açık denize giremediler, çünkü on geminin Japon filosu yolu kapattı. Varyag kruvazörünün müteakip ölümü, Port Arthur'daki komutadaki felç ve inaktif eylemler nedeniyle birçok bakımdan yaşandı. Filo komutanları sorumsuzca davrandı. Japon filosunun yaklaşımıyla ilgili raporlar aylarca olsa da, felaketi hiçbir şekilde engellemeye çalışmadılar.

"Varangian" Chemulpo'dan ayrılıyor

Kaptan Vsevolod Rudnev, yardım beklemenin farkındaydı.yabancılardan ya da kendi patronlarından anlamsız, koydan çıkıp kavgaya karar verdiler. Sadece kapitülasyon sorunu yoktu. Sabah saat 10'da kaptan, kruvazöre geldi ve kararının memurlarına haber verdi. Genel görüş oybirliğiyle kararlaştırıldı - kırılmaya çalışmak, ve girişimde başarısız olursa, gemileri sular altında bıraktı.

Kruvazör Varangian görüntüsünün ölümü

Mücadeleye ilk başlayan doktorlar hazırlamaya başladı. Doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri giyinme istasyonları ile donatıldı. Önümüzdeki birkaç gün için bir rüyanın ne olduğunu unutmuşlar - çok fazla çalışmışlardı. Saat 11'de Rudnev, tüm takımın önünde bir konuşma yaptı. Denizciler kaptanı yüksek sesle "Hooray" ile destekledi. Kimse kollarını katlamadan önce kruvazör "Varyag" ın ölümünden kimsenin ölmesini istemediğinden korkmuyordu. Korelilere de benzer bir tepki vardı. Sivil işçi olan aşçı bile gemiden ayrılmayı ve konsolosluğa sığınmayı reddetti. Varyag limanı terk ettiğinde, yabancı mürettebat gemilerinin güvertesinde dizildi. Yani, Fransızlar, İtalyanlar ve İngilizler, mürettebatın önünde eşit olmayan bir savaşa sahip olan cesarete saygı gösterdi. "Varangian" a yanıt olarak bu ülkelerin ulusal marşlarını oynadı.

Tarafların kuvvetleri arasındaki ilişki

Kruvazörün hangi filoya dayanması gerekiyorduVaryag mı? Geminin tahrip tarihi hiç olmazdı, diğer savaş koşullarında savaştı. Her Japon gemisi kendi gücüyle geçti. İstisna, dünyanın en iyi zırhlı kruvazörlerinden biri olan "Asama" idi. "Varyag" güçlü ve yüksek hızlı bir izci fikrinin düzenlemesiydi. Savaştaki başlıca avantajı, hızlı bir baskın ve düşmana kısa ama sağır edici bir darbe oldu.

Bütün bu nitelikler "Varyag" en iyi olabiliraçık denizde, manevraya yer açacağını gösterin. Ama konumu ve daha sonra, kruvazör "Varyag" nin ölüm yeri sürüler ve kayaların dolu, dar bir geçitte oldu. Bu koşullar altında gemi, düşmanı hızlandıramaz ve etkili bir şekilde vuramazdı. Dar parkurdan dolayı, kruvazör Japonlar tarafından uçmak zorunda kaldı. Bu nedenle, savaşın sonucu sadece silah sayısının oranıyla belirlendi. Bir düzine gemileri, bir vapur ile bir kruvazörden çok daha fazlaydı.

kruvazör Varangian ve gunboat Kore'nin ölümü

Özellikle umutsuz durum nedeniyle"Asama" nın varlığı. Bu kruvazörün silahları, kalın kule zırhının arkasına saklandıkları için pratik olarak savunmasızdı. Karşılaştırma için: Rus gemilerinde topçu açık ve güverteydi. Ayrıca, "Korece" silahlarının yarısı sadece eskidi. Savaş sırasında genellikle inaktifti.

Savaşın başlangıcı

Japon gemileri ölüm yerini önceden belirledikruvazör "Varyag", Korece Chemulpo'dan on mil kadar yükseliyor. Filolar buluştuğunda, teslimiyet hakkında sorulan bir sinyal geldi. Bu teklifte "Varyag" gururla sessiz kaldı. "Asama" nın ilk çekimleri yaklaşık 12 saat sürdü. Gemiler yaklaşık 8 kilometre uzakta olduğu bir zamanda üretildi.

Herkes kruvazörün ölümünün kaçınılmaz olduğunu anladıVaryag. Bununla birlikte, mücadele kabul edildi. İlk Japon çekimlerinden iki dakika sonra, çekim Varyag'ın sağ tarafında başladı. Üst düzey komutan Kuzma Khvatkov tarafından denetlendi. Savaşın arifesinde, operasyondan sonra revirde uzanıyordu. Yaklaşan savaşın öğrenilmesi üzerine, komutan bir ekstraktı talep etti ve yakında Varyag'a ulaştı. Nadir cesurlu Hvatkov, tüm asistanları öldürüldükten ve yaralandıktan sonra bile, savaş boyunca aralıksız çekim yapmaya devam etti.

Japon kabuğunun ilk vuruşu yok edildiÜst burun köprüsü ve kesintili fok-adam. Gezinme evindeki bu yüzden bir yangın başladı. Daha genç gezgin Alexei Nirod ve senarist Gabriel Mironov'u öldüren bir patlama oldu. Yangının söndürülmesi Timofei Shlykov tarafından yönetildi - cesur ve kararlı bir tekne.

Gemide ateş

Siyah dumanın sütunları ilk işaretler oldu"Varyag" kruvazörünün ölümünü işaret etti. 27 Ocak 1905 tarihi, Rus mürettebatının cesaret ve azim günü oldu. Yangın, Japonların düşmanı ateşe kolayca ayarlamasına izin verdi. Esas olarak "Asamu" da amaçlanan "Varyag" topları. Yangın, zırh delici mermiler tarafından ateşlendi, bu da kalın zırhı yırttı ve geminin içinde patladı. Bu nedenle, Japonlara yapılan hasar, bir Rus kruvazöründeki yangın kadar açık değildi.

kruvazör Varangian'ın kahramanca ölümü

Asama kruvazörü dikkati dağıtan bir ateş açtı. Varyag silahlarının dikkatini dağıttı, bu yüzden Japon filosunun diğer gemileri düşmanı cezasızlıkla çekebilirdi. Kabuklar hedefe daha çok ve daha sık vurmaya başladı. Böylece, kruvazör Varyag'ın ölümü yavaş yavaş yaklaşıyordu. Kahraman ekibinin ve gemisinin fotoğrafları, tüm dünya gazetelerinde çoktan bulundu.

Ancak 27 Ocak öğleden sonra denizciler ve subaylar açık değildi.geleceğe kadar. Bir sonraki vuruştan sonra güverte zemin kaplaması ateş yaktı. Yangın son derece tehlikeli oldu, çünkü yakındaki bir sinyalizasyon sistemi ve asansörler vardı. Alevler, hortumlardan beslenen güçlü su jetleri tarafından indirilmeye çalışıldı. Bu arada, açık silahlar tarafından ayakta duran komutanlar, düşman kabuklarının yarattığı parçalardan ölümcül girdap yüzünden öldü.

Doktorlar konsantrasyon ve sessizlik ile çalıştı. Yem arttı yaralı. Şiddetli yara almış olan kişiler, hastaneye kendiniz almak için gücü vardı. Biraz hasar dikkat etmeyin yaralı ve görevlerinden kalmıştır. Bu kahramanca ve görülmemiş kruvazör "Varyag" ölümü oldu. Ve gambot ve ana gemi kendi sayısal üstünlüğüne cümbüş, ağır düşman ateşi altında olması oldu.

manevra

"Varyag" kendini sekiz tarafından Chemulpo'dan uzaklaştırdımil, kaptan ateşin dışına çıkmaya ve sol taraftaki savaş silahlarına girmeye karar verdi. Gemi bir manevra başlattı ve o anda gemi iki büyük mermiyle vuruldu. Kruvazör Varyag'ın kahramanca ölümü daha da yakınlaştı. Patlama nedeniyle gemi direksiyonunu kaybetti. Parçaların bir kısmı doğrudan kaptana gitti, kaptanın dışında bazı subaylar ve müzisyenler vardı. Baterist ve kiralanmış piskopos öldürüldü, birçoğu yaralandı, ama kimse revirde gitmeyi ve Rudnev'i terketmeyi istemedi.

Dümenin kaybı nedeniyle,manuel kontrol. Hiç kimse düşmanın "Varyag" kruvazörünü kolayca öldürmesini istemedi. Rus-Japon savaşı yeni başlamıştı ve Rus gemileri sayısal bir azınlıktayken hala birçok benzer savaşlar vardı. Varyag ekibini takip eden ekipleri görevlerine mucizeler ve cesaret gösterdiler.

Kruvazör Varangian fotoğrafının ölümü

Kruvazör düşman filosuna çıktıbeş mil uzaklıkta. Japonların ateşi arttı. Şu anda Varyag en ağır ve ölümcül yaralanmaları aldı. Büyük kalibreli bir mermi sol taraftaki kıç tarafına vurdu. Su, ocaklara kömürle su basmaya başlayan deliklere döküldü. Quartermasters Zhigarev ve Zhuravlev odaya koştu. Suyun daha fazla yayılmasını ve diğer stokerlerin su basmasını önledi. Zaman geçtikçe, kruvazör Varyag'ın ölümü ertelendi. Kısaca söylemek gerekirse, Rus mürettebatı, sadece bir köşeye sürüklenen insanları mahkum eden bu inatçılıkla savaştı.

geri çekilme

Bu arada, "Korece" "Varangian" ı korumaya başladı.önemli bir manevra yaptı. Sonunda küçük mermileri düşman gemilerine ulaşabilmişti. Yanıt başladı. Yakında Japon kruvazörlerinden birinde bir yangın çıktı ve bir başka destroyer tamamen çökmeye başladı. Dönüş tamamlandığında, liman tarafındaki silahlar savaşa girmeye başladı. Komandory - savaşın ana karakterleri, yoldaşlarının ölümünden öfkelenerek, ateş etmeyi bırakmamışlardı. Sonuç kendini beklemedi. Kabuklardan biri, en iyi Japon kruvazörü Asama'nın kıç köprüsünü tahrip etti. Başarılı atışın yazarı, 12 sayıdaki 12 numaralı silahın arkasında bulunan komutan Fedor Elizarov'du.

Dönüşten sonra, kaptan gemiyi geri gönderdi"Varyag" kruvazörünün ölümünü ertelemeye çalışan baskın. Bu olayın tarihi Rus filosunun tarihindeki en çarpıcı ve trajik biri oldu. Saat 13'e kadar savaş sona erdi, çünkü Varyag sonunda tekrar yol kenarına çıktı.

Savaş sırasında 1100'den fazla serbest bırakıldılar.kabuklar. Ekip, üst güvertede bulunan takımın yarısını kaybetti. Fanlar ve tekneler elek haline getirildi. Güverte ve kenarlar, Varyag'ın liman tarafında bir rulo olduğu için çok sayıda delik aldı.

Kruvazörün su baskını

Yabancı gemiler, yol kenarında durmadan önce,Japonların Ruslarla birlikte gitmesini engellememek için limana gitmeye hazırdılar. Durumu değerlendiren Rudnev, kruvazörün savaş gücünün çoğunu kaybettiğini fark etti. Böyle durumlarda savaşmak imkansızdı. Kısa bir askeri mecliste, kaptan, kralları açmaya ve gemiyi suya indirmeye karar verdi.

Takımın tahliyesi başladı. Yaralı denizciler ve subaylar birbirlerini ellerinden geçirdiler. Kruvazör "Varyag" ve "Korece" teknesinin ölümüne yaklaşıyor. Rusların çoğu tarafsız gemilere taşındı. Gemide kalan son mürettebat üyeleri suda kalmaya devam etti. Birileri yüzerek gemilere gidiyordu ve Fransız teknesinin gelişi beklentisiyle Vasily Belousov buz kütlesine tutunmaya devam etti.

Kruvazör Varangian Rus Japon Savaşı'nın ölümü

"Korece" havaya uçuruldu. Yabancılar, kruvazör ile ilgili olarak böyle bir önlem olmadan yapmaları istendi. Şey, bot teknesinin enkazının, nötr gemilerin yanındaki su yüzeyinde muazzam bir hızla çarpışmasıydı. "Varyag" rulosu daha da güçlendi. Zaman zaman düzenli olarak ondan yeni patlamalar duyuldu - bu yangın hayatta kalan kartuşları ve kabukları emdi. Sonunda gemi battı. Saat 18'de, kruvazör Varyag'ın son ölümü kaydedildi. Eşitsiz güçlerle savaşa girmiş olan geminin görüntüsü ve kahramanca ekibi sonsuza dek Rus filosunun anısına kaldı.

Mürettebatın dönüşü

Savaşta 23 kişi öldü, 10 daha ağır yaralandıtahliye sonrası revirde öldü. Kalan mürettebat Şubat ayı ortalarında memleketine gitti. kruvazör "Varyag" ve gunboat "Kore" teknelerin kahramanca ölümü tüm dünyada bilinen haline gelmiştir. onlar kalktı ve sıcaklık ve yapmacıksız hayranlıkla karşılandı her ülkede Denizciler ve subaylar. Telgraflar ve harfler her köşeden onlara gönderildi.

Büyük bir yurttaş heyeti toplandıO zamanlar, "Manjur" top güvertesinin yapıldığı Şangay'daki ekip. Başkonsolos ve Rusya Konstantinopolis Büyükelçisi, bu şehirdeki kısa duraklarına rağmen kahramanlarla buluşmak için acele etti. Glory, denizcilerin önündeydi. Mürettebat eve dönüp Odessa'ya iniş yaptı. Bu şehirde birkaç hafta boyunca onun toplantısı için hazırlanıyordu.

Kruvazör Varangian Rus Japon Savaşı'nın ölümü

Sağdaki gemide gelen kahramanlara verildiGeorge Haçı. O ne olursa olsun rütbe mürettebatın tüm üyelerine verildi diyebilirim. gelen selam şerefine kovuldu. Bütün şehir şenlikli sevinçle çalkalanıyor. Benzer bir örüntü Karadeniz filosu dayanıyordu Sivastopol, oldu. 10 Nisan 1904 600 denizci ve St. Petersburg için sol "Varyag" ve "Kore" özel asker treninin 30 subayın. Yol boyunca tren Moskova ve birkaç istasyonlarında durdu. Her yerde sürekli vatandaşlara ve şehrin ilk yüz için bekledi tren.

16'da mürettebat sonunda kendilerini bulduSt. Petersburg. Nikolayev istasyonu platformunda akrabalar, şehir duma temsilcileri, ordu, asalet ve tabii ki Rus filosunun üst sıraları tarafından karşılandı. Bu kalabalığın başında Büyük Amiral Büyük Dük Alexei Aleksandroviç bulunuyordu.

Denizciler şenlik çağında ciddi bir şekilde yürüdülerNevsky Prospekt dekore edilmiştir. Sokak kasaba halkı ile dolu dolu. Bütün cadde boyunca kalabalığı dizginlemek zorunda kalan Moskova garnizonu askerleri dizilmişti. Solemn orkestrası, sürekli çığlıklar ve alkışların arka planına karşı duyulabilir değildi. Sonuç, mürettebatın ve Tsar Nicholas II'nin buluşmasıydı.

Kruvazör Varangian ve silahlı geminin ölümü

Geminin diğer kaderi

Japonlar davranış ve cesaretle şaşırdılarRusça. 1907 yılında imparator Mutsuito'nun Kaptan Vsevolod Rudnev Rising Sun II derecesini emretmesi önemliydi. "Varyag" kruvazörünün yıl boyu ölümü sadece Rusya'da değil, aynı zamanda Japonya'da da hatırlandı. Tokyo'da kruvazörü yükseltmeye ve tamir etmeye karar verdi. İmparatorluk Donanmasına dahil edildi ve "Soy" seçildi. Yedi yıl boyunca bir eğitim gemisi olarak kullanıldı. Geminin kıçındaki "Varyag" ismi, Rus denizcileri ve subaylarının cesaretine saygı göstermesi için Japonca olarak korunmuştur. Kruvazör Hawaii adalarına bile bir seferde gitti.

Kruvazör Varangian ve Kore Koreli ölümü

I. Dünya Savaşı, Rusya ve Japonya'nın patlak vermesiylemüttefik oldu. Çarlık hükümeti Varyag'ı geri aldı. 1916'da Rus bayrağı altında Vladivostok'a döndü. Gemi Arktik Okyanusu'nun filosuna transfer edildi. Şubat Devrimi'nin arifesinde, kruvazör onarım için İngiltere'ye gitti. Bolşevikler Çarlık hükümetinin borçlarını ödemeyi reddettiklerinde, bu ülkenin yetkilileri "Varyag" a el koydular. 1920'de gemi hurdaya Almanlara satıldı. 1925 yılında, kruvazör, çekiş sırasında fırtınaya çarptı ve sonunda İrlanda Denizi'nde battı.

Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri

Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri

Related news

 • Kendi sözleriyle Mutlu yıllar kız arkadaşı nasıl denir Dokunma ve neşeli tebrikler
 • Tebernüş Kireçci
 • Last Christmas
 • Etli Yaprak Sarması Tarifi – Etli Yemek Tarifleri
 • Sephora, yaza girerken ciltleri arındırıyor
 • Maydanoz suyu zayıflatır mı

 • Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 59

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri


  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 86

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 8

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 26

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 14

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 25

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 64

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 91

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 44

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 69

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 5

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 37

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 28

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 82

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 93

  Varyag kruvazörünün ölümü (kısaca). Tarih, tarih, ölüm yeri 54