Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir 2019

Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir 2019 Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir?

- AFPJuan Guaidó ve Nicolás Maduro

Venezuela'da iki parlamento ve iki liderin kendisini meşru ilan etmesiyle benzerine pek rastlanmayan bir kriz patlak verdi. Diğer ülkelerin de iki kampa bölünmesi krize uluslararası boyut kazandırdı.

Muahlif lideri Juan Guaidó, Çarşamba günü kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etti.

ABD, Kanada ve Latin Amerika'daki birçok ülke Guaidó'yu başkan olarak tanıyor.

Rusya, Çin ve Türkiye gibi diğer birçok ülke ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro'ya destek veriyor.

Krizin ne kadar süreceği veya nasıl çözümlenebileceği ise henüz bilinmiyor.

ABD'nin her seçeneğin masada olduğuna dair açıklaması, uluslararası askeri bir müdahale olup olmayacağı sorusunun sorulmasına neden oluyor.

Venezuela'da mevcut durumla ilgili son yaşananları ve bundan sonrasına dair beklentileri 5 soruda derledik:

- Reuters

Muhalefet tarafında bu kez farklı neler yaşanıyor?

Venezuela'da muhalefet aslında uzun süredir sokaklarda ve düzenli olarak protestolar gösterileri düzenliyor.

Bu gösterilerde en başta ekonomik sıkıntılar protesto edilirken, bir aşamadan sonra hükümet ve Maduro karşıtı bir karakter kazanmaya başladı.

Ancak muhalefetin sokak gösterileri bugüne kadar sonuç doğurmadı ve hükümet, ordunun da yardımıyla bu eylemleri bastırdı.

BBC Online Latin Amerika Editörü Vanessa Buschschluter'e göre, muhalefetin mevcut yapısı geçmişteki haline göre iki önemli farklılık içeriyor.

Bunlardan birisi yıllardır ilk kez muhalefetin tek bir liderin etrafında birleşmeyi başarmış gibi görünmesi, ikincisi de hükümetin uyguladığı sosyal politikalar nedeniyle destek tabanını oluşturan alt sınıfın da artık orta ve üst sınıfın içinde yer aldığı muhalif kesime destek vermeye başlaması.

Başkent Caracas'ın batısında bulunan ve hükümetin en yüksek oy aldığı gecekondu mahallelerinde de son günlerde protesto eylemleri düzenleniyor.

- Getty Images

Buschschluter, "Juan Guaidó, politikada nispeten yeni bir isim ancak Başkan Maduro'ya muhalefet edenlere, daha önce başka hiçbir muhalif liderin yapamadığı şekilde ilham veriyor. Ayrıca, bugüne kadar hükümeti destekleyen kesimlere de protesto hareketine katılmaya ikna etmiş görünüyor" dedi.

35 yaşındaki Guaidó, 2015 seçimlerinde muhalefetin çoğunluğu ele geçirdiği ancak 2017 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından yetkileri elinden alınan, ABD destekli Ulusal Meclis'in bu yılın başında başkanlığına seçildi.

Guaidó, bu hafta içerisinde düzenlenen bir mitingde, kendini ülkenin "geçici başkanı" ilan etti ve başta ABD olmak üzere bir dizi ülke tarafından Venezula'nın meşru lideri olarak tanındı.

- EPA

Belirsizlik daha ne kadar sürer?

Venezuela'da daha önce benzeri pek görülmemiş bir durum yaşanıyor. Ülkede iki parlamento ve meşru lider olduğunu ilan eden iki başkan bulunuyor. Diğer devletlerin bir kısmı bir lideri ve parlamentoyu; bir başka kısmı da diğerlerini meşru olarak tanıyor.

Venezuela'da son birkaç yıldır dönem dönem yoğun protesto gösterileri düzenlendiği görüldü. Bunların bir kısmı aylarca sürerken, bir bölümü de kısa içerisinde dağıldı.

En yoğun protestoların yaşandığı 2017 yılında hükümet ve ordu eylemcilere sert şekilde müdahalede bulundu. Toplamda 100'den fazla protestocu ve güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Can kaybının artmasıyla birlikte Ağustos 2017'den sonra da birçok kişi hayatının tehlikede olduğu gerekçesiyle eylemlerden çekilmeye başladı.

Analistler, Venezuela'daki siyasi durumun son yıllarda oldukça karmaşık bir hal aldığını ve bu nedenle de neler olabileceğini öngörmenin oldukça zor olduğunu söylüyor.

- EPA

Ordunun devreye girmesi olası mı?

Birçok kişiye göre, Venezuela'daki krizde çözümün anahtarı ordunun elinde bulunuyor. Ordu, gerek protesto gösterilerinin bastırılmasında gerekse de kıtlık yaşanan ülkede gıda ve ilaç dağıtımlarında üstlendiği rolle sosyal hayatta bugüne kadar hiç olmadığı kadar etkin bir konumda.

Ordunun bu krizde takınacağı tavır kritik önem taşıyor. Şu ana kadar ordu, Devlet Başkanı Maduro'yu destekler bir tutum takındı.

Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, 8 ordu komutanıyla birlikte televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, Guaidó'nun "darbe" yaptığını belirterek, Maduro'ya sadık kalacaklarını söyledi.

Ancak ordunun komuta kademesinin Maduro'ya sadık isimlerden oluşmasına karşın özellikle alt rütbelerdeki subayların ekonomik sıkıntılardan dolayı mevcut gidişattan memnun olmadığı da ifade ediliyor.

- Reuters

Uluslararası kamuoyundan nasıl tepkiler geldi?

Dünya devletleri, Venezuela'da yaşananlar konsunda birbirinden farklı tavırlar sergiliyor. ABD, Guaidó'nun kendini geçici başkan ilan etmesinden birkaç dakika sonra muhalif lideri ülkenin meşru lideri olarak tanıdığını ilan etti.

ABD'nin bu kararının ardından Kanada, Şili, Peru, Brezilya, Guatemela, Kolombiya ve Paraguay da Guaidó hükümetini tanıyacaklarını açıkladı.

Maduro'ya ise destek çıkan ülkelerin başında Rusya, Çin ve Türkiye geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maduro'yu arayarak destek verdiğini ve "Dik dur, eğilme" dediğini aktardı. Meksika, Küba ve Bolivya da Maduro'ya destek verdi.

Rusya, Guaidó'nun kendini devlet başkanı ilan etmesini "iktidarı gasp etme" çabası olarak nitelendirdi ve yapılan dış müdahaleyi kınadı.

Çin de Venezuela'ya yönelik her türlü yabancı müdahaleye karşı olduğunu belirterek, ülkenin bağımsızlık ve istikrarını koruma çabalarına destek verdiğini ifade etti.

- Getty Images

Yurt dışından askeri müdahale olasılığı var mı?

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela konusunda her türlü seçeneğin masada olduğunu söyledi.

Trump yönetiminin elinde ekonomik yaptırımlara gitmekten ileride kurulabilecek bir uluslararası mahkemede kullanılmak üzere insan hakları ihlalleriyle ilgili kayıt tutulması gibi bir dizi araç bulunuyor.

Analistler, askeri müdahale seçeneğinin ise Rusya ve Çin'in Maduro'yu destekleyen tavırlarından dolayı düşük bir olasılık olduğunu söylüyor.

BBC Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus, Trump'ın bugüne kadar başka yerlere askeri müdahale konusunda riskten kaçınan bir tavır takındığına dikkat çekerek, mevcut şartlar altında Venezuela'ya ABD askeri gönderilmesi ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.

Jonathan Marcus, "Bununla birlikte, eğer Venezuela'nın tam bir kaosun içinde düşmesi halinde, bazı kesimlerden müdahale çağrısı gelebilir. Bu müdahale için başta Latin Amerika olmak üzere, BM Güvenlik Konseyi de dahil çok ciddi bir uluslararası desteğin toplanması gerekiyor" dedi.

Marcus, Rusya'nın Maduro'ya verdiği destek ve Çin'in de bir devletin başka bir ülkeye dış müdahalesine karşı çıkan geleneksel tutumu nedeniyle böylesi bir müdahalenin zor olduğunun altını çizdi.

 • Nicolas Maduro kimdir: Belediye otobüsü şoförlüğünden Venezuela devlet başkanlığına
 • Venezuela Savunma Bakanı: Ordu, Guaidó'nun ülkeyi bölmesine izin vermeyecek
 • Venezuela muhalif Juan Guaido'yu tanıyan ABD ile diplomatik ilişkileri kesti
 • Venezuela Yüksek Mahkemesi yargıcı, Devlet Başkanı Maduro'yu eleştirip ABD'ye kaçtı
 • Venezuela'da Ulusal Meclis Maduro'yu 'yasa dışı' ilan etti
 • Rusya, Venezuela'ya iki nükleer bombardıman uçağı gönderdi
 • Venezuela lideri Maduro: ABD beni öldürüp hükümetimi düşürmek istiyor
 • Venezuela lideri Maduro, Türkiye ile yakınlaşmadan ne bekliyor?
 • Venezuela lideri Maduro’nun Nusr-Et’te yediği yemek tartışma yarattı
BBC TÜRKÇE

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlananKullanım Koşulları’nı veGizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir 2019

Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir 2019

Related news

 • Reyhan otu ile zayıflayın
 • Çok İzlenen Videolar
 • Erkeklerde sünnet derisinin iltihabı, sünnet derisinde erkeklerde yanma
 • Hangimiz Sevmedik 2.Bölüm izle
 • Hacim için hasarlı, boyalı saçlar için şampuan Londa: seçim, yorumlar, sonuçlar

 • Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir


  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir

  Venezuela krizi: 5 soruda neler yaşandı, bundan sonra ne olabilir