Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımıVolga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı

23.05.2019

Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 75

Volga: coğrafi konum. Volga Nehri'nin tanımı

Valdai'den sularını taşıyan büyük bir nehir.Ülkemizin en büyük seyyar arterlerinden biri olan Hazar Denizi'ne kadar Volga'dır. Coğrafi konum, ticaretin gelişmesinde ve Slav kabilelerinin büyük şehirlerinin oluşumunda önemli bir rol oynamıştır. Volga, Avrupa'nın en büyük nehridir. Bugün bile önemli bir temiz su ve elektrik kaynağı olmayı sürdürüyor, bir ulaşım merkezi ve aynı zamanda kıyılarına çok sayıda turist ve turist çekiyor. Volga Nehri nerede ve özellikleri nelerdir? Bu aşağıda tartışılacaktır.

Volga: coğrafi konum

Nehir bizim Avrupa kısmının süslüyorülke. Ana kanalın küçük bir kolu Kazakistan toprakları boyunca akmaktadır. Volga'nın kaynağı Valdai Yaylası'nda (deniz seviyesinden 229 metre yukarıda) yer almaktadır. Yaygın olduğu düşünüldüğünde, güçlü bir nehir Tver bölgesinde Volgoverkhovye köyü yakınlarında başlar. Volga havzası, Rusya'nın Avrupa topraklarının yaklaşık üçte birini kaplar. Valyan ve Orta Rus Dağlıklarından Urallara kadar uzanır.

Volga, dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilir.okyanusa doğru akıyor. Suları, Hazar Denizi'ne ait olduğu havzaya taşır. Nehrin uzunluğu 3530 km, toplam düşüş 256 m'dir Volga havzası bir milyon kilometrekarenin üzerinde bir alanı kaplamaktadır.

Büyük Nehir üç bölüme ayrılır: Üst kısım (kaynaktan Oka'nın ağzına), ortası (Oka'nın ağzından Kama'nın birleşmesine kadar), alt kısım (Kama'nın ağzından Hazar Denizi'ne kadar).

kaynak

Volga kaynağı

Nehir akan anahtardan kaynaklanır.Volgoverkhovye köyü yakınlarında bir bataklık. Yakındaki bir tapınak inşa etti. Volga'nın kaynağı, kazıklar üzerinde küçük bir ahşap şapelin altındadır. Kepçe ve su içmek için izin verilen özel bir pencereye sahiptir.

Volga'nın kaynağından yaklaşık üç kilometre uzaktadönüşümlü olarak iki gölün içine akar: İlk önce Maly Verkhit ve sonra Büyük Verkhit'e. Ayrıca, yolu Üst Volga Rezervuarı boyunca geçer. Ona ait ilk büyük göl Sturgeon. Volga, sularını hızla karıştırarak büyük bir kuvvetle istila eder, üstesinden gelir. Güneşli havalarda nehrin gölün içinden nasıl aktığını görebiliyorlar.

Üst Volga

Volga coğrafi konumu

Rezervuarların oluşturulmasından önce, nehrin uzunluğu daha büyüktü ve3690 km. Nehri boyunca ilk baraj Verkhnevolzhskiye Lakes (Sterzh, Vselug, peno Volga) sonra yer almaktadır. 1843 yılında inşa edilmiştir. Birkaç bugün bulunduğu Yukarı Volga rezervuar üzerinde: Ivankovskoe, Uglich, (Gorodets, yukarıda Nizhny Novgorod bulunan) Rybinsk, Gorky (bundan Moskova Denizi olarak da adlandırılan bu Dubna'da kenti yakınlarındaki hidroelektrik santral anlamına gelir).

Nehrin kaynağından ilk büyük yerleşim -Rzhev. Üst Volga'da Kostroma, Tver, Uglich ve Yaroslavl gibi antik şehirler vardır. Pitoresk bir alandan akar, daha sonra geniş yayılır, daha sonra dik bankalar arasında daralır.

Bu segmentteki nehrin ana kolları şunlardır: Selizharovka, Darkness, Kotorosl, Tvertsa, Mologa, Sheksna, Unzha.

Ortalama Volga

Oka nehrinin izdüşümü Volga Yaylası'nın sağ kenarında akıyor. Burada farkedilir şekilde daha fazla akıcı hale geliyor. Volga'nın sağ kıyısı yüksektir, soldaki banka ise düşüktür.

Cheboksary kasabası, üzerinde bir baraj bulunan bir barajlı bir hidroelektrik santraline sahiptir.

Bu bölümdeki nehrin ana kolları Oka, Sura, Vetluga, Sviyaga'dır.

Alt Volga

Volga havuzu

Sonrasında nehrin keşfettiği tam güç ve güçKama'nın izdihamı. Bu streç üzerinde Volga Yaylası boyunca akar. Zhiguli Dağlarının etrafında bükülen Volga, Samara yayını oluşturur. Biraz daha yüksek olan Kuibyshev Rezervuarı (buna komşu olan Zhigulevskaya HES'dir). Nehirdeki Balakovo'nun yakınında Saratov Hidroelektrik Santrali bulunur. Volgograd bölgesinde, nehir Don'a yaklaşır. Ayrılmış sol kolundan, Akhtuba'dan biraz yukarısı şehir. Uzunluğu 537 km. Nehrin ve onun manşonu arasında çok sayıda kanaldan oluşan Volga-Akhtuba taşkın yatağı denir.

Volgograd'dan çok uzak olmayan, şehir ile Akhtuba'nın başlangıcı arasındaki nehir kesimlerinde Volzhskaya HES ve Volgograd Rezervuarı bulunmaktadır.

Nehrin bu kesimlerindeki kollar oldukça küçüktür. Onlar Sok, Samara, Büyük Irgiz, Yerslan.

Volga'nın ağzı

Volga Haliç

Don ile uzlaşma alanında, nehir dönüyor veHazar Denizi'nin kesişmesine kadar güneydoğuya doğru akar. Akhtuba'nın ana kanaldan ayrıldığı yerde Volga deltası başlıyor. Yaklaşık 19 bin kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Delta 500 koldan oluşmaktadır. Bunların en büyüğü Akhtuba, Bakhtemir, Kamyzyak, Eski Volga, Bolda, Buzan'dır. İsimlendirilenlerin ikinci kovanı sürekli olarak navigasyon için uygun şekilde sürdürülmekte ve Volga-Hazar kanalı oluşturulmaktadır. Büyük nehrin kollarına da dahil olan Kigach, Kazakistan topraklarını geçiyor.

Volga Deltası, Avrupa'nın en büyüğü olarak kabul edilir. Tarih boyunca konumunu değiştirdi ve alanı işgal etti. Modern tipin deltası, eski nehir yatağının artan su miktarı ile baş edemediği MS 3. yüzyılda oluşmuştur. Son 130 yılda Hazar Denizi seviyesi azalmaktadır. Sonuç olarak, bu süre zarfında deltanın alanı yaklaşık 9 kat artmıştır.

Volga'nın ağzında bu nehirdeki son şehir - Astrakhan. Deltanın üst kısmındaki on bir adada yer almaktadır.Haritada Volga

Güç ve mod

Coğrafi konumu Volga NehriYukarıda da belirtildiği gibi, rezervuarların inşası öncesinde, seviyedeki önemli dalgalanmalar (Kama ağzının altında 17 m'ye ulaşmıştır) ile karakterizedir. Bugün böyle ciddi değişiklikler ve dökülmeler yoktur.

Nehrin arzının çoğu kar üzerine düşersu (% 60'a kadar). Bu süreçte önemli bir rol de yağmur (% 10) ve zemin (% 30) "gelir" ile oynanmaktadır. Yıl boyunca Volga birkaç dönüşüm geçirir. İlkbaharda (nisan-haziran) bu yüksek su. Yaz ve kış aylarında, nehirdeki seviye önemli ölçüde azalır. Sonbaharda (genellikle Ekim ayında) yağmurlar meydana gelir.Volga Nehri nerede

En sıcak aylarda, nehirdeki suyun sıcaklığı25º ulaşır. Volga, genellikle Kasım ayında, alt kısımda, Aralık'tan önce değil, üst ve orta bölümlerde donuyor. Nehir, Astrakhan'da (Mart ayında) önce buzdan arındırılır. Üst Volga'nın yanı sıra Kamyshin'in altında bir alan, Nisan ayının ilk yarısında açılır. Nehrin geri kalanı bu ayın ortasında kış torporundan çıktı.

Doğal zenginlik

Haritadaki Volga geniş bir alanı kaplar. Orman, orman bozkır bölgesi ve bozkır boyunca akar. Antik çağlardan kalma nehir balık zenginlikleriyle ünlüdür. Burada çipura, roach, sterlet, sazan, yayın balığı, turna yaşa. Maalesef, rezervuarların inşası ve suyun kirlenmesi tüm bu çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunmaz. Volga deltasında bir rezerv oluşturuldu. 1919'dan beri kendi topraklarında devletin koruması altında eşsiz bitkiler ve hayvanlar vardır. Bunlar arasında, lotus, mersin balığı, pelikanlar, flamingolar.

Volga (coğrafi konum, özelliklerBeslenme, eşsiz flora ve fauna) bugün iyi çalışılmıştır. Varlığı boyunca nehirde meydana gelen değişikliklerin anlaşılmasıyla birlikte, onlarla ilgili problemler konusunda bir farkındalık ortaya çıkmaktadır. Bugün, büyük Rus nehri acilen servetini korumalıdır. Neyse ki, artan sayıda insan çevre sorunlarının tehlikesini fark etmeye başlıyor. Bu nedenle, Volga kıyılarının eşsiz doğası ve güzelliğinin yüzyıllarca devam edeceği umulabilir.

Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımıVolga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı

Related news

 • Hadi ipucu 16 Ocak: Uluslararası Astronomi Birliği tarafından tanınan kaç takımyıldız vardır Hadi ipucu cevabı 20.30
 • Kardeş kavgaları ile nasıl baş edilir
 • IPhone aboneliğini nasıl devre dışı bırakabilirim: en iyi tavsiye
 • Buğulu Göz Makyajı Nasıl Yapılır
 • Balzamik sirke. Pişirmeye uygulamak

 • Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 72

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı


  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 30

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 84

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 69

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 2

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 44

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 91

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 86

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 51

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 24

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 36

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 83

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 12

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 74

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 71

  Volga: coğrafi konum. Volga Nehrinin tanımı 91