Yandex algoritması hakkında her şey 2019

Yandex algoritması hakkında her şey 2019 Yandex algoritması hakkında her şey

"Yandex" algoritması hakkında her şey

Teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak,Evden çıkmadan gerekli işlemleri yapmak mümkün. Artık Ağ üzerinden çalışabilir ve birçok kişi bu alanda uzun zamandır iyi hissetmiştir. İnternette en yaygın kazanma biçimi, kendi web sitenizin veya blogunuzun oluşturulmasıdır. Kaynakta yayınlanan reklam sayesinde, sahibi iyi bir kar elde edebilir. Doğru, bu şema, yalnızca bir web sitesi veya blog, aramanın ilk sayfalarında olduğunda çalışır. Basitçe söylemek gerekirse, kaynaktaki ziyaretçi sayısı, sahibinin gelir düzeyine bağlıdır.

Ve böyle bir aktiviteye başlarken bilmeniz gereken ilk şey, arama algoritmalarının, özellikle "Yandex" algoritmalarının, en büyük arama motoru Runet'in nasıl çalıştığıdır.

Arama algoritmaları nedir?

Arama algoritmaları, "Yandex" algoritmasıdır.kullanıcının isteğinin bilinmediği bir matematik formülüdür. Arama robotu bu formülü çözer: bilinmeyen farklı değerlerin yerini alır ve en uygun olanı seçer.

Yandex algoritmaları

Eğer tanımı basitleştirirsek, kendimizi ifade edebilirizaşağıdaki gibi: arama algoritması, "sorun" u, arama sorgumuzda bizim durumumuzda ele geçiren ve "çözümünü" veren özel bir programdır, yani kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgileri içeren sitelerin listesini gösterir.

"Problemi" çözerken, algoritma her şeydensayfalardaki anahtar kelimeleri, alınan verileri sıralar ve kullanıcı için gerekli olan arama sonucunu oluşturur. Arama algoritması sayesinde, robotlar her kaynağın içeriğini analiz edebilir. Alınan bilgiye dayanarak, sitenin SERP içindeki konumu belirlenir.

Arama algoritmasını ne etkiler?

Önceden bildirilmesi mümkün olduğundan, arama teslimiFarklı arama motorlarında aynı sorgu farklıdır. Dolayısıyla, "Yandex" algoritması Google’dan önemli ölçüde farklıdır. Örneğin, deney saflık için iki sekme açılacaktır: Arama motoru "Yandex" dan biri, diğer - Google'dan. Arama kutusu sorgusu girerseniz biz "Yandex" ilk site Google SERP ikinci sırada olduğunu görebilirsiniz, "Nasıl daimi ikamet için Japonya'ya gitmek".

Arama motorlarının algoritmaları sıkıSırlar, sitenin aynı parametrelerini analiz ediyorlar, ama ne kadar daha fazla dikkat ettiklerini, ve ne kadar azını - hiç kimsenin bilmediğini. SEO optimizatörler bile bu soruyu soruyor.

Yandex algoritması

Algoritmaların çalıştığı parametreler

Daha önce de belirtildiği gibi, arama algoritmaları"Yandex" belirli parametreler tarafından yönlendirilir. Genel olarak, iki gruba ayrılabilirler. Bazı parametreler kaynağın semantik içeriğinden sorumludur, koşullu olarak "metinsel" olarak adlandırılabilirler. Diğerleri - teknik özellikleri (tasarım, eklentiler, vb.) Karakterize eder. Şartlı olarak, onları "mühendislik-fonksiyonel" olarak atayabiliriz. Açıklık için, tüm parametreleri gruplara ayırmak ve masaya yerleştirmek faydalı olacaktır.

"Metin"

"Mühendislik ve fonksiyonel"

Kaynağın dili

Site yaşı, alan adı, yer.

Konunun popülerliği ve her sayfada bulunan metin miktarı.

Sayfa sayısı ve "ağırlık"

Anahtar kelimelerin toplam metin miktarına oranı.

Stilistik bir çözümün varlığı

Alıntıların sayısı ve içeriğin benzersizliği düzeyi

Belirli bir anahtar kelime için istek sayısı ve güncellenmekte olan bilgilerin sıklığı.

Yazı tipi boyutu ve türü

Multimedya dosyalarının, çerçevelerin, flaş modüllerinin ve meta etiketlerin kullanılabilirliği

Metindeki referans sayısı

Stil başlıkları, alt yazılar ve CS

Anahtar kelimeleri sitenin kayıtlı olduğu dizinin bölümüne eşleştirin.

Koddaki yorumlar, sayfa türü, çoğalt

sıralaması

Bu parametreler algoritmalarda önemli bir rol oynarsıralama. Sıralama algoritması, her sayfanın değerini bulabileceğiniz bir yöntemdir. Sitenin tüm bu parametreler için iyi göstergelere sahip olması durumunda, arama sonuçlarında daha yüksek olacaktır.

"Yandex" sıralaması algoritmaları değişiyorneredeyse her yıl. Başlıcaları şehirlerden sonra adlandırılmıştır. Yeni arama kavramının adı, önceki algoritmanın adının son harfi ile başlar. Dolayısıyla, arama motoru algoritmalar oluşturdu:

 • Magadan (2008).
 • "Bul" (2008).
 • "Arzamas" (2009).
 • "Snezhinsk" (2009).
 • "Konakovo" (2019).
 • Obninsk (2019).
 • "Krasnodar" (2019).
 • "Reykjavik" (2011).
 • "Kaliningrad" (2012).
 • "Dublin" (2013).
 • "Nachalovo" (2014).
 • "Odessa" (2014).
 • "Amsterdam" (2015).
 • "Minusinsk" (2015).
 • "Kirov" (2015).

Bunlara ek olarak, son iki yılda, üç tane dahaarama algoritmaları "Yandex." Ayrıca, temel gereklilikleri karşılamayan kaynakları aramak olan AGS-17 ve AGS-30 özel algoritmaları da var. Basitçe söylemek gerekirse, bu algoritmalar benzersiz olmayan içeriğe ve çok sayıda anahtar kelimeye sahip siteleri arar ve daha sonra bunlara ceza uygular. Ve şimdi her algoritma hakkında azar azar.

Yandex Sıralaması Algoritması

2008-2011 Algoritmaları

İki yıl boyunca "Yandex" dört arama motoru oluşturduönceki, ilk sürümlerden niteliksel olarak farklılık gösteren algoritma. 2008'de, ilk kez arama sıralamasında, içeriğin ("Magadan") benzersizliği dikkate alınmaya başlandı. İlk kez, durdurma kelimelerinin ("Nakhodka") varlığını dikkate alan yeni bir sistem tanıtıldı.

2009 yılında "Yandex" arama algoritması başladıKullanıcının bölgesini hesaba katmak için, jeo-bağımlı ve coğrafi bağımsız sorguların yeni bir sınıflandırıcısı ortaya çıktı. Yanıtların seçimi için bölgesel formülü önemli ölçüde geliştirdi ("Arzamas"). Suçlama önemli ölçüde değişti, 19 yeni bölgesel sıralama formülü ortaya çıktı ve coğrafi bağımsız sıralama kriterleri güncellendi ("Snezhinsk", "Konakovo").

2019 yılında, arama motorlarının algoritmaları "Yandex"jeo-bağımlı ve jeo-bağımsız talepler için aktif olarak yeni formüller geliştirdi (Obninsk, Krasnodar). 2011, kişiselleştirilmiş bir yayın oluşturmanın başlangıcına damgasını vurdu, internet kullanıcılarının dil tercihleri ​​dikkate alınmaya başladı.

Arama Sıralaması 2012-2014

2012 yılında, ihracın kişiselleştirilmesi büyük ölçüdedeğişti: Uzun vadede kullanıcıların çıkarlarını dikkate almaya başladılar, sık ziyaret edilen sitelerin ilgisi (Kaliningrad) arttırıldı. 2013 yılında, Yandex algoritması, arama sonuçlarını belirli bir kullanıcının ilgi alanları için ustaca ayarlamış, kısa vadeli çıkarları dikkate almıştır (“Dublin”). 2014 yılında, yanıtların sıralamasında ticari sorgular için referansların eklenmesi iptal edildi ("Nachalovo").

"Amsterdam", "Minusinsk", "Kirov"

Arama sonuçlarında başlangıç ​​sonucuna yakınimleç bağlantısının ("Amsterdam") üzerine geldiğinizde bilgileri içeren bir kart görünmesini İlk defa, Yandex algoritmasının görevi, birçok SEO bağlantısına sahip olan kaynakların sıralamasında bir düşüş oldu. Kapsamlı bir bağlantı profilinin varlığı, pozisyon kaybının ana sebebiydi. Algoritma "Minusinsk" "Yandex", SEO bağlantılarını geri çekmeye başladı, biraz sonra geri gönderilen referans faktörlerin muhasebesini, ancak yalnızca Moskova bölgesinde.

Üçüncü yılda, bu algoritma ilgili sorguların randomize edilmesiyle tanıştırıldı. Basitçe, istekleri yayınlarken tarihe, popülerliğe veya bölgeye göre sıralama yapabilirsiniz ("Kirov").

yandex algoritması problemi

"Vladivostok" ve "Palekh"

2016 yılının başında faaliyete başlayan Algoritma "Vladivostok", kaynakların mobil cihazlara uyarlanabilirliğini hesaba katmaya başladı, mobil ihracın sonuçları arttı.

"Palekh" algoritması özel ilgiyi hak ediyor,Kasım ayında sunuldu. Asıl özü, insan beyninin çalışmasını simüle eden yapay zekâ, yani yapay zekaların - soru ve sayfaların anlamını karşılaştırmaktır. Bu nedenle, nadir durumlarda teslimat artmıştır. Başlangıçta, bu algoritma sayfa üstbilgileriyle özel olarak çalıştı, ancak içerik oluşturucuların söylediği gibi, metnin kendisinin "anlaşılmasını" öğrenir. Algoritmanın eseri aşağıdaki gibidir:

 • Sistem, talebin ve başlığın yazışmasının istatistiklerini dikkate alarak, arama çıktısının doğruluğunu arttırır.
 • Bu tür yazışmalarla çalışmak denir"Anlamsal bir vektör." Arama sıralamasındaki bu yaklaşım, en nadir sorgulara yanıt bulmaya yardımcı olur. Metni anlamayı öğrenen bir algoritma, sorgu ile tek bir benzer kelime olmayacak sonuçlar üretebilir, ancak yine de, içerikte tamamen birbirleriyle uyumludurlar.

Basitçe söylemek gerekirse, Yandex anahtar kelimelere değil, metnin içeriğine göre cevaplar arayan “makul” bir teknoloji yaratmaya çalıştı.

yandex arama algoritması

"Baden-Baden"

Mart 2019'de yayınlanan yeni Yandex algoritmasıyıl, arama motoru sıralama sisteminde gerçek bir atılım haline geldi. Arama sonuçlarında, yararlı, anlaşılır ve okunabilir içeriğe sahip siteler ilk sırada görünmeye başladı. Bu algoritmanın ana görevi kullanıcıya, sorguya karşılık gelen metni değil, gerekli bilgileri sağlamaktır.

Çalışma döneminde "Baden-Baden" düştüAşırı optimize edilmiş ve düşük kaliteli bilgilerle çıktı kaynaklarını araştırın. Uzmanlar, çevrimiçi mağazaların konumlarının, neredeyse aynı olan çok fazla tekrar eden kelime ve mal tanımlaması olduğu için düşeceğinden emindi. Ancak, algoritmanın geliştiricileri, tek köklü kelimelerin tekrarının kaçınılmaz olduğu belirli konular olduğunu dikkate aldı. Peki hangi metinler yaptırımların altına giriyor? Bir örneğe bakmak daha iyidir.

Yandex arama motoru algoritmaları

Arama algoritmasıyla uyuşmayan metin

İlk arama sonuçlarında daha önce yapılan arama robotlarıAnahtar kelimelerin bulunduğu kaynakları konumlandırır. Ancak, bu tür sitelerdeki metinler genellikle standart altı metinlerin “su” ile seyreltilmiş bir dizi isteme benziyor. Ve aşağıdaki örnek kanıttır:

"Her yıl Nike sayısız yayın yapıyorspor için mallar. Ayakkabı, Nike tişört, şort, Nike, pantolon eşofman, Nike ter pantolon, futbol topları spor ayakkabıları, botlar, Nike elbise, - bu ve diğer ürünlerin her şirket deposunda bulunabilir. Kadın Nike, erkek ve çocuk koleksiyonları markanın ana temasını oluşturmaktadır. Giyim Nike, her ürünün markanın ruh halini taşıması bakımından eşsizdir. "

Bu tür metinler kullanım dışıdır, bundan başka bir şey değildir.Anahtar soruları ile çekmeceler. İşte onlarla birlikte yeni algoritma mücadeleleri. Düşük kalitedeki içerik kesinlikle yerini kaybedecektir. Düşük kaliteli içerik için üç kriter vardır:

 • Metinde mantık eksikliği.
 • Çok sayıda anahtar kelime.
 • Doğrudan anahtar kelimeler nedeniyle ortaya çıkan doğal olmayan ifadeler metnindeki varlığı.

Doğal olarak, hiç kimse SEO optimizasyonunu iptal etmedi,Arama motorlarının temel ilkeleri aynı kalır. İşte sadece 1000 karakter başına 15-20 anahtar sorgu içeren, uzun zamandır modası geçmiş bir yaklaşım. Baden-Baden algoritması içeriğin kalitesine odaklanır.

yeni Yandex algoritması

Arama çıkışı

Bilgi bulma sürecinde önemli yerİhraç algoritmasını alır. Ekstraksiyon, belirli bir sorguya yanıt veren sonuçlar sayfasıdır. en alakalı cevabı bulunma olasılığını hesaplar ve on kaynakların verilmesi üretebilir şekilde inşa Verme algoritması "Yandex". İsteğin karmaşık olduğu durumda, konuyla ilgili 15 cevap bulunabilir.

Kaynağın dili

Konunun popülerliği ve her sayfada bulunan metin miktarı.

Anahtar kelimelerin toplam metin miktarına oranı.

Alıntıların sayısı ve içeriğin benzersizliği düzeyi

Yazı tipi boyutu ve türü

Metindeki referans sayısı

Anahtar kelimeleri sitenin kayıtlı olduğu dizinin bölümüne eşleştirin.

Aslında şu şekilde çalışır: Algoritma sorgu ile "imzalı" ise ve bunun için çok uygun bir yanıt varsa, on cevabın bir çıktısı üretilir. Arama motorunun bu tür cevapları bulamaması durumunda, ihraçta 15 bağlantı sağlanacaktır.

İşte, aslında, ve aramanın tüm temellerialgoritmaları. Sitenin iyi hissetmesi için arama sonuçlarının kaliteli, bilgilendirici ve okunabilir içerikle doldurulması gerekir.

Yandex algoritması hakkında her şey 2019

Yandex algoritması hakkında her şey 2019

Related news

 • Fotoepilator Philips Lumia: yorumlar. Phillips Lumia Comfort Fotoizatör
 • Kulaklarında püsküllü bir kedi. Cins, açıklama
 • Amper yasası
 • Yakadan Başlama Tığ İşi Elbise Yapımı
 • Pane Mercimek Köftesi Tarifi

 • Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey


  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey

  Yandex algoritması hakkında her şey