Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 5 11.02.2019, 16:46

‘Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’

Yeni Şeyler Rehberi
14:17 05.10.2019(Güncellendi 14:52 12.10.2019)URL'yi kısaltın

‘Paraşüt.com’ isimli Türk yazılım firmasının kurucu ortağı Fahri Özkaramanlı, Yeni Şeyler Rehberi programında Türk yazılım sektörünün yaşadıklarını anlattı. Özkaramanlı, Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türklerin sağlayabileceğini dile getirdi.

Yeni Şafak: Yerli yazılıma geçiyoruz
© Fotoğraf : Twitter
Türkiye'de birçok yazılımın yabancı olarak kullanılması mümkün. Ancak özellikle muhasebe programlarının mevzuata uygun yabancı muadillerini bulabilmek neredeyse imkansız. Paraşüt.com isimli Türk yazılım firmasının kurucu ortağı Fahri Özkaramanlı, Yeni Şeyler Rehberi programında bu tür yazılımların doğasını ve ülkenin lokomotifi KOBİ'ler için attıkları adımları anlattı:

‘KOBİ'LER HERKES İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLMALI'

"2013 senesinde üç ortak olarak Türkiye'de KOBİ'ler çok önemli bir yerde. Ama işlerini yürütürken teknolojik bir araçtan faydalanmıyorlar. Özellikle ön muhasebelerini tutarken cari hesaplarını tutamadıklarını gördük. 5 yıldır ‘Paraşüt'ü geliştiriyoruz. KOBİ'lerin ihtiyaçlarını karşılıyor satış ve cari hesap takiplerini yapıyor şirket giderlerini takip edip anlam çıkarmalarını nakit akışlarını girmelerini sağlıyor. Stok takiplerini daha rahat yapmalarını sağlıyor. Türk mühendislerle üretiyoruz Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre üretim yapıyoruz.

Ders Kitapları
Veri artık çok önemli. Verinin kontrolünü ele almak büyük güç veriyor. Bizim operasyon olarak yaptığımız bir veri ve bunları kayıt altına alırsak bundan fayda çıkarırız. Bir KOBİ olarak kime ne satış yaptınız, ne kadar zamanda aldınız, ne şirket giderleriniz var, giderlerinizi karşılayabiliyor musunuz? Bu tarz bilgiler çok önemli. Bunları takip altına alırsanız bunlardan alacağınız bilgilerle işletmeniz çok iyi bir yere gelir. İşinizi anlayıp büyütmeye odaklandıysanız bunları yapmak gerekiyor başka türlü işinizi şansa bırakmış oluyorsunuz. Bütün bu kayıtları kolayca girip birbiriyle ilişkilendirmeniz lazım. Bir fatura kesince kime ne sattınız ne kadar satış yaptınız gibi bilgileri bir seferde alabiliyorsunuz. Tahsilat zamanı uyarı alıyor karşı tarafa uyarı gönderiyorsunuz. Veri sizin adınıza çalışmaya başlıyor.

Kültürel farklar var. Biz Paraşüt'ü yaparken yurt dışına baktık öncelikle. Orada faturayla çalışılıyor. Kimin ne kadar borcu olduğunu takip etmiyorlar. Oysa Türkiye'de bu farklı çalışıyor. Bana şu kadar borcun var deniyor toplam borç ve cari hesap üstünden çalışıyor. Bizim kendi hukuk sistemimiz de var. Stopaj uygulayabilmeniz lazım. Elektronik fatura sistemi var devletin getirdiği standartlarla çalışan. Cep telefonunuzdan fatura kesebiliyorsunuz. Bunu yurt dışından aldığınız yazılımlarla yapmanız mümkün değil. Biz güvenlik için çözüm geliştirmedik. Ama biz bulutta çalışıyoruz oranın avantajlarından faydalanıyoruz. Veri güvenliği çok önemli. Biz bunu bulutta yapan en iyi firmalarla çalışıyoruz. Verinin güvenliğini onlar sağlıyorlar biz sadece iyi olduğumuz konuya odaklanıyoruz. Verilerimize her yerden erişebiliyoruz. İş ofisteki tek bir bilgisayara bağlı olmaktan çıkıyor. Güncellemeler için kurulum yok bunun ücreti yok. Sürekli güncellenen bulutta tek merkezden bir programınız var.

Yeni şeyler rehberi
Küçük bir işletmenin muhasebe yazılımına ihtiyacı var. Kendi kendine öğrenebileceği bir tasarımla yazılım bulmasına imkan yok. Deneme sürümünü açıp kendi faturanızı kesebileceğiniz ve hemen kullanmaya başlayacağınız kolaylıkta sade dilde bir yazılım yok. Artık eski yöntemlerle ürün satmıyoruz. Eskiden bir kutu alırdınız sonra uzmanı gelip size kurardı sonra bunun uzmanını işe alıp çalıştırırdınız. Biz hizmet olarak yazılım satıyoruz. Biz sadece programı değil hizmeti de satıyoruz. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda telefonu kaldırıyorsunuz hemen buradaki uzman ekibimiz size yardımcı oluyor. Türkiye'de çok köklü muhasebe yazılımları var. Ama bunları büyük şirketler kullanıyor, küçükler kullanamıyor. Çünkü kurulumu zor, pahalı, uzmanlar kullanmalı. Bir başkasına göstereceğiniz zaman bir saat içinde uzman hale getirebiliyorsunuz.

Elektronik faturalama belli büyüklükteki firmalar tarafından kullanılmak zorunda. Yakında limitler düşürülecek ve yakında herkes bunu kullanmak zorunda kalacak. Buna geçince işlemler hızlanıyor kağıtla uğraşmıyorsunuz. Biz buradan başlayarak elektronik faturalar otomatik gelsin keselim, bankaları da sisteme bağlayıp ödemelerin de hemen yapılmasını sağlamayı planlıyoruz. Mesela elektrik faturanız ödenince bunu otomatik olarak faturaya yansımasını istiyoruz.Related news

 • Zeytin Yağlı Kereviz Tarifi
 • Refah ve istikrar bulmak için: Trimi Çeşmesi Spiridonuna para için dua
 • Ortalama çalışan sayısının hesaplanması
 • Dodge Calibre: otomobilin ayarlanması, açıklaması, avantajları ve dezavantajları
 • Amerikan tatilleri ne zaman ve nasıl kutlanır
 • LOKMA TARİFİ ( LOKUM TARİFİ ) :)

 • Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 39

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’


  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 15

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 78

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 73

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 86

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 49

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 19

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 45

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 36

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 51

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 59

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 11

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 64

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 70

  Yazılım sektöründe Türk mevzuatına uygunluğu sadece Türkler sağlayabilir’ 88