Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer 2019

Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer 2019 Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer?

Yeni doğan anne babalar daha önce hissederleryenidoğan bebek büyük sorumluluk. Onu korumak ve onu korumak için her şeyi yaparlar, onu hipotermi ve viral hastalıklardan korurlar. Bu arada, hastaneden taburcu olduktan bir süre sonra, çoğu bebekte burun akıntısı var. Ebeveynler paniğe başlıyorlar: Ne yapmalı, nasıl ve ne böyle bir kırıntıyı tedavi edecekler, çünkü burnunu nasıl uçuracağını bilmiyor mu?

Herhangi bir yol için başvurmadan önceilaç tedavisi, öncelikle hastalığın doğasını açıklığa kavuşturmak gerekir. Belki de yeni doğanların sadece fizyolojik bir soğukluğu. Bu durum hakkında, görünümünün nedenleri ve nasıl tedavi edileceği, makalemizde ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Yenidoğanın fizyolojik soğukluğu nedir?

Her üç tip soğuk algınlığının ayırt edici olduğunu belirtmek gerekir: bulaşıcı (viral veya bakteriyel), alerjik ve fizyolojik. İkincisi hakkında daha fazla konuşalım.

Yenidoğanda fizyolojik rinitçocuğun hayatının ilk haftalarında burnunun görünümünden mukus deşarjı. "Bir sebep olmadan ortaya çıktılar", insanlardaki soğuk algınlığı hakkında konuşuyorlar. Ve aslında, fizyolojik burun akıntısı aniden ortaya çıkar ve hiç tedavi edilmese bile beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolur. Kural olarak, bebeğin burnunun iyi nefes almasını durduran nadir durumlar haricinde, herhangi bir rahatsızlık getirmez, bu da endişesine neden olabilir.

fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

Bu burun akıntısının doğasını anlamak için, ortaya çıkmasının nedenlerini anlamanız gerekir.

Sorunun nedenleri

Fizyolojik görünümün ana nedeniBebeklerde görülen soğuk algınlığı, nazal mukozanın olgunlaşmamışlığıdır. Gerçek şu ki, annenin rahminde çocuk, yukarıda bahsedilen mukoza zarının sürekli olarak nemlendirildiği bir su ortamında bulundu. Doğumundan sonra, bebek tamamen farklı koşullara girer ve o, organları ve sistemleri içlerindeki yaşama uyum sağlaması gerekir. Bu olmamasına rağmen, mukoza ek nemlendirme gerektirir ve bebeğin bedeni özel bir madde üretmeye başlar. Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı, vücudunun dış uyaranlara karşı koruyucu bir reaksiyonudur.

tarif edilen bunun nedeni, virüs, bakteri ya da alerjen ve bazı organların ve bebeğin sistemlerinin henüz gelişmemiş içinde olmadığı için, aynı zamanda, otonomik olarak adlandırılır.

Yenidoğanın fizyolojik riniti: semptomlar

Bebeklerde rinit görülmesinin nedeni netleşmiştir. Fakat bunun yenidoğanda aynı fizyolojik soğuk olduğundan nasıl emin olunur? Bu rinit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • çocuk neşeli ve neşeli, uyku ve iştah kırık değildir;
 • ayrılabilir mukus şeffaftır, sıvı kıvamındadır;
 • burun akıntısına sıklıkla hapşırma eşlik eder;
 • solunum, kural olarak engellenmez (odada yeterli nemlilik olması şartıyla);
 • Bol miktarda mukus (bebeğin odasında kuru hava ile) burunda kabuk oluşumuna neden olarak nefes almayı zorlaştırır;
 • uyku sırasında çocuk ağzını nefes alır;
 • Yüzüstü pozisyonda emzirme sırasında solunum zorluğu nedeniyle bebek huzursuz olur ve memeyi reddeder.

yenidoğan semptomlarının fizyolojik burun akıntısı

Bu nedenle, bazı durumlarda, fizyolojik rinit hala annenin ve yenidoğanın genel ritminin bozulmasına yol açar.

Tedavi etmek için?

Özellikle herhangi bir ilaç uygulayınVazoconstriktif, fizyolojik rinit tedavisi için kesinlikle yasaktır. Bu, mukoza zarının kuruyacağına ve bir dahaki sefere mukusun daha önce üretileceğine yol açabilir. Yenidoğanlarda fizyolojik bir soğuk algınlığının tedavisi, deniz tuzu çözeltisine aşırı ihtiyaç duyulması durumunda sadece bebeğin burnuna damlatılmasıyla sınırlıdır. Bir çay kaşığı tuz ve bir litre kaynamış sudan hazırlayabilirsiniz. Böyle bir çözümün yardımı ile, havanın oluşturduğu kabuklar buruntan alınabilir ve böylece yenidoğanın solunumunu kolaylaştırabilir.

yenidoğanda fizyolojik bir soğuk

Ayrıca, bu yaşam süresi boyunca bebeğin durumunu kolaylaştırmak için aşağıdaki araçlara yardımcı olacaktır:

 • Odada bir nemlendirici, düzenli grudnichok uyku,% 60 muhafaza edilmelidir Odadaki nemi çalışmak;
 • odadaki havanın sıcaklığı 20-22 derece olmalıdır, eğer ev çok ısıtılırsa, akülerde özel termoregülatörlerin kullanılması uygun olacaktır;
 • oda düzenli olarak havalandırılmalıdır;
 • Islak temizlik düzenli olarak yapılmalıdır.

Tüm bu araçlar, tanımlanan durumu kolayca ve hızlı bir şekilde aktarmaya yardımcı olacaktır.

süre

Içinde fizyolojik rinit düşününyenidoğan ne kadar uzun. Yeni doğmuş bir bebeğin burnunun olgunlaşmamış mukozası, son olarak sadece 2.5-3 aylık bir yaşta oluşur. Ortalama olarak, bu rinit 10-14 günden fazla sürmez. Bu, ebeveynler doğal fizyolojik sürece müdahale etmediklerinde ve nazal mukozayı son derece nadir olan ek araçlarla kurutmaya çalışmadıklarında olur. Çoğu zaman, anne aktif olarak ağızdan mukusun çıkarılmasını, büyük ölçüde kurumasını istediğinde ortaya çıkar.

Yenidoğanın fizyolojik burun akıntısı

Bu durumda bebeğin riniti devam ediyorne kadar? Yeni doğmuş bir bebeğin fizyolojik burun akıntısı uzun süre irrasyonel tedaviye devam edebilir. Bazı durumlarda, özellikle vazokonstriktif ilaçlar olmak üzere, ilaçların makul olmayan bir şekilde kullanılması, yetişkinlikte bile ortadan kaldırılamayacak şekilde kronik bir soğuğa yol açabilir.

Yenidoğanlar için tehlike

Bazı durumlarda, kötü düşünülmüş davranışlar, ebeveynlerin hareketsizliği veya başka nedenlerden dolayı, nörovejetatif rinit komplikasyonlara yol açar.

yenidoğanlarda fizyolojik bir soğuk algınlığı

Yenidoğanın fizyolojik burun akıntısı şu şekildedir:

 1. Çocuğun kilo alması ve hatta onu düşürmesi engellenir, çünkü burun tıkanıklığı nedeniyle, normalde memesini ememez.
 2. Uzun süreli burun akıntısı ile burun mukozası o kadar ağrılıdır ki, acı verici ülserler oluşur.
 3. Bebeğindeki uzun süreli soğukluk nedeniyleKulak ve üst solunum yollarının iltihaplanmasına neden olabilir. Yenidoğanın akut bronşit ve zatürre şeklinde komplikasyonları önlemek için tedavi edilmesi gereken bir öksürüğü vardır.

Bebeklerde fizyolojik bir soğuk öksürük: ne tedavi edilir

Ortaya çıkan öksürük için terapiyi reçete etmeden önceBir fizyolojik rinit nedeniyle, komplikasyon şiddetini belirleyin. Çoğu durumda, ortak soğukta vücudun bol miktarda mukus sekresyonuna refleks yanıtıdır. Bu nasıl olur? Bu durumda, mukus nazofarenksin arka duvarından aşağı doğru akar, böylece çocuğa müdahale eder ve refleks olarak refleksler.

Fizyolojik soğukta öksürükBu durumda yenidoğan, ortaya çıkmasının nedenini ortadan kaldırarak, yani, mukusun burnundan çıkarılmasıyla tedavi edilir. Bundan kurtulmak için odanızda elverişli koşullar yaratmak gerekir: havayı nemlendirin, düzenli olarak odayı havalandırın ve en uygun sıcaklık rejimini koruyun. Bu durumda, çocuğun tüm semptomları tamamen yok olana kadar doktorun sürekli gözetimi altında olmalıdır.

Görüş paediatrician Komarovsky EO

Komarovsky değerlendirmesini verdifizyolojik soğuk. Bir bebeğin hayatının ilk üç ayında meydana gelen rinitin tedavi edilmesinin ilaçla tıbbi olarak yasaklandığını vurgulamaktadır. Bu ortadan kaldırılmış rinit değil. Nazal mukozanın ortam havasının bileşimine adaptasyonu ile ilişkilidir. Bu olur olmaz, rinit kendi kendine geçer. Bu yüzden bir yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı tedavi etmemelisiniz.

yenidoğan sivrisinek fizyolojik burun akıntısıKomarovsky çocuk için yaratmayı önerirmukoza zarının doğal nemlendirilmesi için uygun koşullar ve kurumasını önler. Doktor, bazı annelerin bebeğin burnuna anne sütü ile kazmaya uğraştığını ve tüm hastalıklar için ve özellikle soğuk algınlığı için her derde deva olduğunu düşündüklerinde öfke duymaktadır. Aslında, bu tamamen anlamsızdır, özellikle yenidoğanın durumunu hızlı bir şekilde azaltabilen daha etkili ve basit yöntemler olduğu için.

önleme

Mevcut burun akıntısı türü olmadan çalışırsıcaklık artışı ve tıbbi tedaviye ihtiyaç duymaz, ancak bundan kaçınılmayacaktır. Annenin görevi, bu süre zarfında bebeğin durumunu kolaylaştırmak ve mümkün olan en kısa sürede sonuçsuz kalmak için mümkün olan her şeyi yapmaktır.

yenidoğanın fizyolojik soğukluğuBunun için ihtiyacınız var:

 • odadaki en uygun sıcaklık rejimini ve nem seviyesini korumak;
 • ilave nemlendirme için, bebeğin burnunu tuzlu su çözeltisi ile kazın;
 • Zamanla, kuru kabukların burnunu pamuk tomurcukları ve flagella yardımıyla temizleyin.

Yukarıdaki önlemler hızla yardımcı olacaktırYenidoğanda fizyolojik bir soğuk ne olduğunu unutma. Bu arada, çocuğun her zaman sağlıklı ve aktif büyümesi için en uygun sıcaklık rejiminin ve havanın nemlendirilmesinin gerekli olduğunu hatırlamakta fayda var.

Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer 2019

Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer 2019

Related news

 • Şişmanlığın kedilere zararları
 • Kıymalı Tepsi Böreği
 • Gümüşhane Gözlemesi ( Lemis )
 • Dünya Yükü Örgü Modeli
 • Bamya Yahnisi Tarifi – Ana Yemek Tarifleri

 • Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer


  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer

  Yenidoğanda fizyolojik burun akıntısı ne kadar sürer