Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 2019

Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 2019
23.08.2019

Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 53

Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler

Rusya tarihinde bir ziyaretçi olduğunda birçok durum vardırYabancı, zaferini çoğaltır ve ulusal bir gurur haline gelir. Öyleyse, Bizans'ın yerlisi olan Yunan'ı, doğuştan bir Yunan olan Theophanes (bu nedenle adı) en büyük Rus simge ressamlarından biri haline geldi.

Rusya lehine seçim

Yunanca TheophanesMuhtemelen, eğer Feofan köküne cesaret edemezseyaşamını değiştirerek, Rusya'da İtalya yerine, Metropolitan Cyprian'ın (varsayıldığı gibi) birikimine varınca, çok sayıda Bizans sanatçısı arasında kendini kaybedecekti. Fakat Moskova'da, ikon ressamlarının parlak gökadalarından biriydi. Yaygın olarak tanınmasına rağmen, sanatçının doğum ve ölüm tarihleri ​​yaklaşık olarak 1340-1410 arasındadır.

Bilgi eksikliği

Biyografisi Yunan olan Theophanes olduğu bilinmektedir.Beyaz lekeli günahlar, Bizans'ta doğdu, hem Konstantinopolis'te hem de banliyösünde - Chalcedon'da çalıştı. Feodosia'da (daha sonra Kafa) korunan fresklere göre, bir zamanlar sanatçı, Ceneviz kolonilerinde (Galata ve Kafede) çalıştı. Bizans çalışmalarının hiçbiri hayatta kalmadı ve Rusya'da yapılan çalışmalar sayesinde dünya şöhretine geldi.

Yeni çevre

İşte hayatında ve işinde bir şansı vardı.O zamanın birçok büyük insanı ile çapraz - Andrei Rublev, Sergius Radonezhsky, Dmitry Donskoy, Wise Epiphany (Archimandrite Cyril'e mektup, büyük ikon ressamının biyografik verilerinin ana kaynağıdır) ve Metropolitan Alexei. Bu asketi ve aydınlatıcı topluluğu, Rusya'nın ihtişamı için çok şey yaptı.

Yunanca Theophanes hakkında temel bilgi kaynağı

Yunanlılar 1370 yılında Novgorod’a geldi.tamamen olgun bir adam ve yerleşik bir sanatçı var. Ölümüne kadar burada 30 yıldan fazla yaşadı. Performansı muhteşem. Aynı Epiphany Bilge'nin ifadesine göre, Yunanlılar Theophanes, tümünde 40 kilise açtı. Tver Spaso-Athanasievsky Manastırı'nın arşimet dizisine bir mektup 1415'te, efendinin ölümünden sonra yazılmıştır ve bu güne, orijinalde değil, XVII. Yüzyılın ikinci yarısı listesinde gelmiştir. Gerçekler ve eklemelerin bazı annalistik doğrulamaları vardır. Bunlardan biri, 1378 yılında, Boyar Vasily Danilovich'in emriyle, "Yunan" Feofan'ın Veliky Novgorod'un Ticaret Tarafındaki Transfiguration Kilisesi'ni boyadığını bildirmektedir.

Novgorod döneminin başlangıcı

Yunanlıların feophan sanatıTheophanes Freskleri, bu manastırın duvarlarındaki YunancaRusya'daki belgelerdeki ilk sözü oldu. Onlar, kısmen iyi korunmuş, çok iyi durumdalar, zamanımıza ulaşmışlar ve ortaçağ sanatının en büyük başyapıtlarına aittirler. En iyi durumda, Troitsky yan şapelinin koğuşlarının bulunduğu kubbenin ve duvarların resmi. Mısır'ın "Kutsal Üçleme" ve Macarius'un betimlenen figürlerinde, Greni Theophanes tarafından ele geçirilen tuhaf bir yazı biçimi oldukça net bir şekilde görülebilir. Kubbede korunan Yüce Kurtarıcı'nın (pantokrator) pogrudnoe görüntüsünde en görkemli olanıdır. Ayrıca, Our Lady figürü kısmen korunmuştur. Ve davulda (kubbeyi destekleyen kısım) - peygamberlerin İlya ve Vaftizci Yahya'nın görüntüleri. Ve bunlar özellikle değerli fresklerdir, çünkü maalesef önümüzdeki birkaç yıl içinde yaratılmış, çalışma belgelenmemiş ve bazı araştırmacılar tarafından itiraz edilmiştir. Genel olarak, bu manastırın tüm freskleri tamamen yeni bir şekilde yürütülür - kolay ve geniş, serbest vuruşlar, renk aralığı sınırlandırılır, hatta cimri, azizlerin kişilerine ana dikkat edilir. Yunanca Theophanes yazma biçiminde özel felsefesi hissedilir.

Rusya'nın yeniden canlanma yeteneği

Yunan feophanelerinin freskleriAncak Dmitry Donskoy'un büyük bir zaferi yoktu.Altın Orda baskınları devam etti, Rus şehirleri yakıldı, kiliseler yok edildi. Fakat Rusya çok güçlü, yeniden doğmuş, yeniden inşa edilmiş ve daha da güzelleşmiştir. resimlerinde restore manastırlar katılmış ve 1380 yılından bu yana 1378 sermaye Suzdolsko-Nizhekorodskogo prenslik içinde tamamen yanmış içinde, Nizhny Novgorod çalıştı Theophanes. Muhtemelen, Kurtarıcı Katedrali ve Müjde Manastırı'nın resimlerine katılabilir. Ve zaten 1392 yılında, sanatçı Grandüşes Eudoxia Prens Dmitry eşi talebi üzerine Kolomna Varsayım Katedrali çalışır. Daha sonra, katedral tekrar tekrar inşa edildi ve freskler korunmadı.

Moskova'ya taşınmak

Yunan simgesi TheophanesNe yazık ki biyografisi Yunanca olan TheophaneKolomna'nın Moskova'ya taşınmasından sonra, "iddia edilen" kelimesi ile çok sık ilişkilidir. Burada, ve bu Trinity Chronicle tarafından onaylandıktan değil, bilinmeyen mektup, o duvarları boyar ve üç tapınak ile dekore. O zaman, o zaten kendi okul, öğrenci ve takipçileri vardı ve 1395 yılında Moskova'nın ünlü ikon ressamı Simon Siyah aktif katılımıyla Theophanes Kremlin'deki Aziz Lazarus Meryem Doğuşu Kilisesi'nin duvarları ve şapel boyar. Tüm işler aynı Büyük Düşes Evdokia'nın emriyle gerçekleştirildi. Ve yine kilisenin hayatta kalmadığını, şimdiki Büyük Kremlin Sarayı'nın yerinde durduğunu belirtmeliyiz.

Usta kaya, ustanın işini takip etmek

iconographer Yunanca TheophanesOrtaçağın tanınmış dehası, ikonograf TheophanesYunanlı, öğrencileriyle birlikte, 1399 yılında Altın Orda Hanı ve Tyumen Prensliği - Tokhtamysh tarafından tamamen yakılan Başmelek Katedrali'ni süslemek için başlar. Epiphanius'un mektubundan, ustanın, tapınağın surlarına, tüm kiliseleriyle birlikte Moskova Kremlin'i boyadığı bilinmektedir. Fakat 16. yüzyılın ikinci yarısında, İtalyan mimar Aleviz Novy kiliseyi parçalarına ayırıyor ve günümüze ulaşan aynı adı taşıyan yeni bir tane inşa ediyor.

Yunanca Theophanes sanatı, çoğunluklagünlerinin sonuna kadar kiliselerin duvarlarını boyadığı için fresklerle temsil edilir. 1405 yılında, onun yaratıcı yolu Andrei Rublev ve onun öğretmeni - "Gorodets gelen yaşlı" aktiviteleri ile kesişir, bu yüzden Gorodets Moskova simgesi ressamı Prokhor çağırın. Zamanlarının bu üç ünlü üstadı birlikte Müjde Katedrali'nde bulunan Basil I Katedrali'ni yarattılar.

Freskler korunmaz - mahkeme kilisesi doğal olarak yeniden inşa edildi.

Koşulsuz kanıt

Yunan pheophane kurtardıNeler korunur? Büyük Theophanes Yunan, torunları için hangi hatırayı terk etti? Simgeler. Var olan versiyonlardan birine göre, bugün korunan Moskova Kremlin'in Müjde Katedrali'nin ikonostasisi, orijinal olarak Kolomna'daki Varsayım Katedrali için yazılmıştır. Ve 1547 ateşinin ardından Kremlin'e taşındı. Aynı katedralde "Don Our Lady", biyografisi ile bir ikon vardı. "Sevgi" nin bir çok değişikliğinden biri (başka bir isim "Tüm Sevinçlerin Sevgisidir"), görüntü, 1380 yılında Altın Dük'un orduları üzerindeki Büyük Dük Dimitriş ordusunun kazandığı zaferdeki inanılmaz yardımının efsanesi tarafından körüklenir. Kulikovo Savaşı'ndan sonra hem prens hem de koruyucu aziz “Don” ve “Don” önekini aldı. Görüntü iki yönlüdür - ters tarafta “Tanrı'nın Annesi'nin Varlığı” vardır. Pahalı olmayan şaheser Tretyakov Galerisi'nde saklanır. Birçok analiz yapılmış ve yazarın kesinlikle Theophanes the Greek olduğu iddia edilebilir. Simgeler "Dört haneli" ve "Vaftizci Yahya - Çölün Ömrünün Meleği" ikon ressamının atölyesine aittir, fakat kişisel yazarı tartışmalıdır. Okulunun ustalarının eserlerine 1403 - "Transfiguration" ile yazılmış oldukça büyük boyutlarda bir simge atfedilebilir.

Yetersiz biyografik veriler

Gerçekten çok az varBüyük ustanın belgelenmiş eseri. Ama onu bizzat tanıyordu. Bilge Epiphanius, onunla arkadaştı, bu yüzden hediyenin yeteneği, çok yönlülüğü, bilgisinin genişliği, tanıklıklarına inanmamak imkansız. Yunanca Kurtarıcı Feofan, genellikle Yunan okulunun eserlerinin bir örneğini, Bizans tarzı bir yazma tarzı ile örneklendirmektedir. Bu fresk, yukarıda da belirtildiği gibi, 1910'da keşfedilen Novgorod Katedrali'nin tüm duvar resimlerinin en görkemli eseridir. Ortaçağ Rus mimarisinin dünyaca ünlü büyük anıtlarından biridir. Efendinin eserlerine ait olan Kurtarıcı'nın bir başka görüntüsü, Müjde ikonostasisinde Kremlin'de.

Büyük "Trinity" den biri

Yunan üçlüsünü kurarBu katedralin freskleri arasında bir tane daha var.Dünyada önemli bir başyapıt, Theophanes Yunanlı yazar. "Trinity" mükemmel korunur ve korolardadır. “İbrahim'in Ağırkanlığı” adlı kanonik hikaye, bu çalışmanın temeli olup, fresk üzerindeki figür korunmamış olmasına rağmen, “Trinity”, bugüne kadar gerçekleşmemiş bir ayrıntılı çalışmayı hak etmektedir. Mektubunda, Epiphany, Yunanca Theophanes'in yeteneklerinin birçoğunu - anlatıcının armağanını, zeki bir muhatabın yeteneğini, alışılmadık yazı biçimini takdir ediyor. Bu adamın ifadesine göre, Yunan, diğer şeylerin yanı sıra, bir minyatürcü yeteneğine sahipti. Bir simge ressamı, anıtsal fresk resim ve minyatürcü ustası olarak tanımlanıyor. “Hayal edici bir kitaptı” - bu, orijinal seslerdeki övgüdür. Korkunç İvan'ın sahip olduğu ve Troitsko-Sergius Lavra'da bulunan Psalter'in minyatürlerinin yaratıcısı, Yunanca Theophanes'e atfediliyor. Varsayım, "Fedor the Cat" ın bir minyatürcüsüdür. Romanovların doğrudan atası olan Andrey Kobyly'nin beşinci oğlu, Yunanlı Theophanes'in hamisi oldu. Kitap güzelce dekore edilmiştir. Altınla yapılmış yetenekli ekran koruyucular ve baş harfleri Amaze.

Theophanes Yunan'ın kimliği

Feofan'dan önce, birçok ikon ressam ve hatta onunçağdaşları, işlerinin yapımında esas olarak prorisi (orijinalinden önceden yapılmış ince bir kontur) temel almıştır. Ve Grek'in özgürce yazılmış şekli, şaşırmış ve birçok şeyi fethetti - "ellerini resme yazıyor gibiydi" - Epiphanius'a hayranlık duyarak ona "harika bir koca" diyor. Kesinlikle belirgin bir yaratıcı kişiliği vardı. Bir dehasının kesin ölüm tarihi bilinmiyor, hatta bazı yerlerde 1405'ten sonra öldüğü söyleniyor. 1415'te ünlü mektubun yazarı Yunanca geçmiş zamandan bahseder. Yani artık hayatta değildi. Ve Feofan, muhtemelen, Moskova'da bir yerlerde gömülüdür. Bütün bunlar çok üzücü ve sadece Rusya’nın her zaman çok fazla sıkıntılı zaman geçirdiğini söylüyor, bu sırada düşmanlar kendilerini şöhretini yapan insanların anılarını yok ettiler.

Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 2019

Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 2019

Related news

 • DİGİ’KANKA
 • Son dakika... Fransız hükümetinden 6 aylık geri adım
 • Erdoğan ABDye ulaştı
 • Etiket: gelinlik modelleri
 • Rüyada Umreye ve Hacca Gitmek Ve Şeytan Taşlamak Ne Anlama Gelir

 • Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 12

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler


  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 45

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 39

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 61

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 38

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 66

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 64

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 80

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 57

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 57

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 59

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 10

  Yunanca Theophanes: biyografi, yaratıcılık ve simgeler 65